ارسال به دیگران پرینت

دایناسور | زنده کردن دایناسور

زنده کردن دایناسور ها ممکن شد!

نوعی تولید فیلم رنگی وجود دارد که می توان برای بازسازی دقیق دایناسور ها استفاده کرد.

زنده کردن دایناسور ها ممکن شد!

زنده کردن دایناسور

نوعی تولید فیلم رنگی وجود دارد که می توان برای بازسازی دقیق دایناسور ها استفاده کرد.

تکنیکالر فرآیند تولید فیلم رنگی با استفاده از روی هم قرار دادن فیلم های هماهنگ از یک صحنه است که هر کدام دارای فیلتر رنگی متفاوتی هستند، تا ترکیب رنگی مورد نظر به دست آید.

یک تیم فعال در حوزه‌های علمی، هنر و دیرینه‌شناسی یک مدل طوطی‌خزنده یا سیتاکوسور در اندازه واقعی ساخته اند که دارای الگوهای رنگی واقعی است.

شکل و شمایل دایناسور ها اگر منقرض نشده بودند! | کپی انسان ها می شدند! + عکس

از این مدل به عنوان دقیق ترین بازسازی دایناسورها تا به امروز یاد شده است. اگرچه نادر است، اما گاهی اوقات شواهدی از رنگدانه در آثار فسیلی حفظ شده است. با استفاده از میکروسکوپ‌های الکترونی قدرتمند، دانشمندان توانسته‌اند تأثیرات موجود در سنگ‌ها را بزرگنمایی کنند و ساختارهای کوچکی به نام ملانوزوم را مشاهده کنند که رنگدانه ملانین را ذخیره می‌کند.

عکس | زنده کردن یک دایناسور در تکنیکالر!

دکتر جکوب وینتر، دیرینه شناس دانشگاه بریستول، از این تکنیک بر روی پرهای فسیلی 40 میلیون ساله در مجموعه موزه استفاده کرد. او مشخص کرد که آنها سیاه پوست بودند. او همین تکنیک را برای طوطی‌خزنده یا سیتاکوسور، دایناسور گیاهخوار کوچکی که 130 میلیون سال پیش در دوره کرتاسه می زیسته، به کار برد.

دکتر وینتر با کمک هنرمند دیرینه، رابرت نیکولز و یک فسیل بسیار عالی از چین، توانست الگوهای رنگی حیوان را بر روی یک مدل سه بعدی در اندازه واقعی ترسیم کند. این نشان می دهد که طوطی‌خزنده دارای قسمت زیرین روشن و قسمت بالایی تیره تر است. این الگوی رنگی که به نام سایه زنی شناخته می شود، امروزه شکل رایج استتار در حیوانات است.

منبع: nhm.ac.uk

منبع: خبر آنلاین
آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۲ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید:
کپی شد

پیشنهاد ویژه

  دیدگاه تان را بنویسید

   

  مولفان

  دیدگاه

  توسعه

  تبلیغات متنی