ارسال به دیگران پرینت

رابطه جنسی | اهمیت سلامت رابطه جنسی

چرا باید به سلامت جنسی اهمیت بدیم؟ | تاثیری در لذت جنسی دارد؟

برخورداری از سلامت جنسی موجب می‌شود تا فرد نه تنها بدنی سالم و ذهنی آرام داشته باشد بلکه در روابط جنسی نیز موفق عمل کرده و رضایت جنسی را به شریک جنسی خود انتقال دهد.

چرا باید به سلامت جنسی اهمیت بدیم؟ | تاثیری در لذت جنسی دارد؟

 اهمیت سلامت رابطه جنسی

برخورداری از سلامت جنسی موجب می‌شود تا فرد نه تنها بدنی سالم و ذهنی آرام داشته باشد بلکه در روابط جنسی نیز موفق عمل کرده و رضایت جنسی را به شریک جنسی خود انتقال دهد.

مفهوم سلامت جنسی

طبق تعریف  سازمان بهداشت جهانی  WHO سلامت جنسی حالتی از سلامت جسمی، روحی و اجتماعی در رابطه با تمایلات جنسی بوده و در روابط جنسی تاثیر مستقیم دارد. سلامت جنسی نیازمند رویکرد مثبت و احترام آمیز به تمایلات و روابط جنسی بوده و امکان داشتن تجارب جنسی خوشایند و لذت‌بخش را برای فرد فراهم می‌کند. توانایی  مردان و زنان  در دستیابی به سلامت جنسی به عوامل مختلفی بستگی دارد که از آن جمله می‌توان موارد زیر را برشمرد:

 دسترسی به اطلاعات جامع و مفید در مورد  جنسیت  و تمایلات جنسی

 آگاهی از خطرات جبران نشدنی روابط جنسی محافظت نشده

    توانایی دسترسی به مراقبت‌های بهداشتی

در حالت کلی برای توضیح در مورد مفهوم سلامت جنسی می‌توان گفت که سلامت جنسی چیزی فراتر از یادگیری روش‌های پیشگیری از  بارداری  و شناخت امراض جنسی است بنابراین موارد دیگری نیز هستند که باید به آنها توجه داشته باشیم:

بدن خود را بیشتر بشناسید

خیانتی که برای زن شوهردار گران رقم خورد | برای همیشه با عشق خیابانی اش ایدزی شد!

سلامت جنسی مستلزم این است که بدن خود و به ویژه دستگاه تناسلی خود را بهتر بشناسید و با عملکرد آن بیشتر آشنا شوید. لازم است تا آگاهی خود را افزایش داده و مثلا بدانید که  تجاوز  چه اثر نامطلوبی در روحیه و روابط جنسی آینده شما خواهد گذاشت. همچنین باید با شناخت بدن خود بدانید که چگونه و در چه صورتی از رابطه جنسی لذت بیشتری خواهید برد.  رابطه جنسی  یک رابطه دو نفره است و شما باید به خوبی بیاموزید که مثلا از طریق چه راه‌هایی می‌توان از بروز بارداری پیشگیری کرد.

امراض جنسی

به منظور جلوگیری از ابتلا به امراض جنسی نیز لازم است تا اطلاعات خود را پیرامون رابطه جنسی محافظت شده بالا برده و همچنین در صورت لزوم تحت معاینه  پزشک  قرار بگیرید تا در صورت مبتلا بودن به بیماری‌های جنسی، پروسه  درمان  برای شما آغاز شود. کلامیدیا ، سوزاک، سفلیس، زگیل تناسلی،  ایدز  و هپاتیت بیماری‌هایی هستند که از طریق رابطه جنسی به راحتی انتقال پیدا می‌کنند. برای برخی از بیماری‌ها مانند هپاتیت، واکسن وجود دارد و از طریق واکسن می‌توان در برابر آنها ایمن شد اما موارد دیگر تنها از طریق رابطه جنسی محافظت شده (استفاده از کاندوم) قابل پیشگیری هستند.

 سلامت جنسی

مشاوره گرفتن

اجازه ندهید هیچ مسئله‌ای سلامت جنسی و روابط جنسی شما را تحت الشعاع قرار دهد. خجالت را کنار گذاشته و در مورد مشکلات جنسی خود با پزشک یا در صورت لزوم روانشناس مشورت کنید. زود انزالی و اختلال نعوظ از عمده‌ترین مشکلات جنسی در میان آقایان و عدم داشتن تمایل جنسی و نرسیدن به ارگاسم از جمله شایع‌ترین شکایات جنسی در میان بانوان هستند. اگر هر یک از این  مشکلات  را در وجود خود حس می‌کنید، باید به فکر درمان بوده و یک عمر زندگی خود را با حسرت نگذارید.

سلامتی جنسی چگونه به خطر می افتد ؟

در ادامه این مطلب و تشریح مفهوم سلامت جنسی باید بازهم تاکید نماییم که سلامت جنسی دامنه گسترده‌ای داشته و شامل تمایلات جنسی، هویت جنسی، روابط جنسی و لذت جنسی نیز می‌شود. سلامت جنسی تحت تاثیر عوامل مختلفی به خطر می‌افتد:

    عفونت‌های دستگاه تناسلی و عفونت‌های مقاربتی

    بارداری ناخواسته و سقط جنین

    اختلال در عملکرد جنسی

    روابط جنسی  خشونت  آمیز

    انجام جراحی‌های نامناسب روی دستگاه تناسلی

 سلامت جنسی

اقدامات لازم جهت مراقبت از سلامت جنسی

اکنون که با مفهوم سلامت جنسی آشنا شدید، بهتر است بدانید که با به کارگیری از راهکارهای زیر می‌توانید سلامت جنسی خود را بهبود بخشید:

    در روابط زناشویی خود صادقانه عمل نموده و با همسر خود در مورد روابط جنسی خود صحبت کرده و با هم به نتیجه برسید که چگونه می‌توانید رابطه خود را ارتقا داده و لذت بیشتری ببرید.

    با تمام روش‌های جلوگیری از بارداری آشنا شده و بهترین روش را با توجه به سن و شرایط خود انتخاب نمایید.

    به منظور بررسی سلامت دستگاه تناسلی و جلوگیری از بیماری‌ها به طور منظم به پزشک مراجعه داشته باشید.

    مصرف برخی داروها و همچنین الکل می‌تواند تاثیر منفی در سلامت جنس شما داشته باشد، پس  الکل  را برای همیشه کنار گذاشته و در مورد مصرف داروها نیز با پزشک مشورت کنید.

    داشتن شرکای جنسی متعدد هم از لحاظ روانی روی شما تاثیر نامطلوب می‌گذارد و هم شما را مستعد ابتلا به بیماری‌های جنسی می‌کنند بنابراین در چارچوب  خانواده  به فکر رابطه جنسی باشید تا عوارض داشتن رابطه جنسی زیاد و متعدد با افراد مختلف شامل حال شما نشود.

    کار کردن در برخی مشاغل خاص و قرار گرفتن در معرض آلودگی‌های محیطی (کار با  فلزات  سنگین،  باتری  سازی، جوشکاری) نیز در ایجاد اختلال در سلامت جنسی موثر است.

کلام آخر

سلامت جنسی در کیفیت زندگی هر فرد تاثیر مستقیم داشته و از این جهت در جامعه باید مورد توجه ویژه‌ای قرار گیرد. سلامت جنسی بخشی از سلامت باروری بوده و در زندگی زوجین نیز تاثیرگذار است. مجموعه‌ای از عوامل مختلف باید در کنار یکدیگر قرار بگیرند تا سلامت جنسی کامل شود و بنابراین افرادی در  جامعه  زندگی کنند که از لحاظ روانی نیز از سلامت مکفی برخوردار باشند. مفهوم سلامت جنسی طیف وسیعی از عوامل را در بر می‌گیرد که در این مقاله به طور کامل به آنها پرداختیم.

 

منبع: فرتاک نیوز
آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۲ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید:
کپی شد

پیشنهاد ویژه

  دیدگاه تان را بنویسید

   

  مولفان

  دیدگاه

  توسعه

  تبلیغات متنی