ارسال به دیگران پرینت

اعدام صدام | لحظه اعدام صدام

روایت نخست وزیر اسبق عراق از لحظات پس از اعدام صدام+فیلم لحظه اعدام صدام

مجبور شدم بعد از اعدام صدام، نیم دقیقه جلوی جنازه او بایستم و به او بگویم، اعدامت چه فایده‌ای دارد؟

روایت نخست وزیر اسبق عراق از لحظات پس از اعدام صدام+فیلم لحظه اعدام صدام

نوری المالکی، نخست وزیر اسبق عراق با اشاره به اینکه به مدت کمتر از یک دقیقه کنار جسد «صدام» دیکتاتورِ جنایتکار این کشور پس از اعدام صدام ایستاده است، صحنه‌هایی از اتفاقات پس از اعدام صدام را بیان کرد.

اولین فیلم از لحظه اعدام صدام را اینجا ببینید | دیکتاتور در لحظات آخر چه گفت؟+ویدئو

«غسان شربل» سردبیر روزنامه «الشرق الاوسط» در مقاله‌ای از «نوری المالکی» نخست وزیر اسبق عراق نقل کرد که «هرگز صدام را ندیدم، اما مجبور شدم بعد از اعدام او و پس از اصرار چند نفر از برادران، نیم دقیقه جلوی جنازه او بایستم و به او گفتم: اعدامت چه فایده‌ای دارد؟ آیا شهدا و کشوری که ویران کردی به ما برمی گردند؟»

المالکی افزود: صدام فقط می‌تواند در نزد کسانی که در رفتار با او (جنایاتش) شریک هستند، یک قهرمان تلقی شود، وگرنه چه تصویر قهرمانی می‌توان از او ثبت کرد؟ شکست‌ها و خرابکاری هایش؟ یا سیاستش که با ورود نیرو‌های بیگانه خارجی به پایان رسید؟

اولین تصویر از دختر صدام حسین پس از سالها! | دختر دیکتاتور عراقی, پیام صادر کرد

نخست وزیر اسبق عراق ادامه داد: من به همه سران توصیه می‌کنم که در کشور‌های خود به سرنوشت صدام دچار نشوند.

صدام درپی حمله آمریکا و متحدانش به عراق در سال ۲۰۰۳ سرنگون شد. او در ۱۳ دسامبر ۲۰۰۳ توسط نیرو‌های آمریکایی در حالی که خود را در یک زیرزمین در حیاط خانه‌ای در روستایی حوالی زادگاهش مخفی کرده بود، دستگیر شد. صدام در دادگاه ویژه جرائم سران رژیم بعث عراق که توسط دولت موقت این کشور تشکیل شده بود محاکمه و در تاریخ ۵ نوامبر ۲۰۰۶ به اعدام با چوبه دار محکوم شد و سرانجام در تاریخ ۳۰ دسامبر ۲۰۰۶ در بغداد به دار آویخته شد تا با این کار نقطه پایانی بر چند دهه جنایت او علیه ملت عراق و تجاوزگرهایش علیه همسایگان این کشور گذاشته شود.

منبع: دنیای اقتصاد
آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۱ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید:
کپی شد

پیشنهاد ویژه

  دیدگاه تان را بنویسید

   

  مولفان

  دیدگاه

  توسعه

  تبلیغات متنی