ارسال به دیگران پرینت

کارت ملی | گم شدن کارت ملی

اگر کارت ملی‌ گم شد چکار کنیم؟+ویدئو

کارت ملی هر فرد نشان از هویت اوست و اگر مفقود شود شخص به گونه ای بی هویت می گردد. از این رو ما در این مطلب سعی داریم راه حل های طلایی بعد از گم شدن کارت ملی را توضیح دهیم. تا انتها با ما همراه باشید.

اگر کارت ملی‌ گم شد چکار کنیم؟+ویدئو

 گم شدن کارت ملی

گم شدن مدارکی همچون کارت ملی بسیار ناخوشایند بوده و فرد باید به دنبال راه حلی برای آن باشد.

اگر شخصی کارت ملی یا شناسنامه خود را گم کرد در ابتدا می بایست نسبت به پیدا کردن آن اقدام نماید.

ثبت احوال بخشنامه ای ارسال کرد | بخشنامه ثبت احوال درباره پایان تاریخ اعتبار کارت‌های ملی هوشمند

 1. وارد سایت سازمان ثبت احوال کشور به آدرس www.sabteahval.ir می شود.
 2. از منوی بالای صفحه، قسمت میز خدمت الکترونیکی را انتخاب می نماید.
 3. در مرحله ی آخر کد ملی خود را وارد کادر نموده و استعلام می گیریم، اگر در فهرست نبود می بایست نسبت به گرفتن المثنی اقدام نماییم.

سیف الله ابوترابی سخنگوی سازمان ثبت احوال، در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه اگر کارت ملی هوشمند و شناسنامه فردی مفقود شد یا به سرقت رفت چه اقدامی باید انجام دهد، اظهارکرد:فرد بایستی برای دریافت کارت ملی هوشمند المثنی به دفاتر ثبت احوال مراجعه کند؛

زیرا دفاتر پست و پیشخوان کارت ملی المثنی صادر نخواهند کرد. همچنین در خصوص مفقود شدن شناسنامه نیز افراد می‌ بایست برای دریافت شناسنامه المثنی به دفاتر پست و پیشخوان مراجعه کرده و پس از درخواست، برای آن‌ها صادر خواهد شد.

وی ادامه داد: در صورت مفقود شدن کارت ملی هوشمند، آن کارت باطل شده و فرد بایستی برای صدور کارت ملی هوشمند مجدد ثبت نام انجام دهد که البته این افراد شامل مرحله پیش ثبت نام نمی‌ شوند. همچنین صدور کارت ملی هوشمند المثنی نیز کمتر از یک ماه طول خواهد کشید.

سخنگوی سازمان ثبت احوال با بیان اینکه کارت‌ های ملی جدید، هوشمند بوده و امکان سوء استفاده از آن وجود ندارد، گفت: بنابراین نگرانی در این خصوص وجود نخواهد داشت؛ زیرا در حین ثبت نام، اسکن اثر انگشت و امضای دیجیتال فرد ثبت شده که این امر از سوء استفاده کارت ملی هوشمند جلوگیری خواهد کرد.

سوالات رایج در خصوص مفقود شدن کارت ملی هوشمند

سوال: من در حال حاضر کارت ملی خود را دریافت نکرده یا کارت ملی موقت دارم، آیا می توانم برای دریافت کارت ملی هوشمند اقدام کنم ؟

جواب: در صورتی که واجد شرایط باشد با مراجعه به سایت پیش ثبت نام کارت هوشمند و تکمیل اطلاعات اقدام نمایید.

سوال: آیا با دریافت کارت هوشمند ملی، شماره ملی جدید برای من در نظر گرفته خواهد شد ؟

جواب: خیر. شماره ملی هر فرد عددی منحصر به فرد و ثابت بوده که با تعویض کارت، تغییر نخواهد کرد.

 

سوال: تلفن های تماس ثبت احوال چیست ؟

جواب: تلفن های روابط عمومی سازمان ثبت احوال 66742876 و 66710270 تلفن های دفتر ارزیابی عملکرد و رسیدگی به شکایات سازمان ثبت احوال کشور به شماره تلفن های 609027010 و 60902354 تلفن های اداره کل خدمات ثبتی غیر دولتی جهت طرح مسایل دفتر پیشخوان ثبت احوال 60902633 و 60902637

سوال: در هنگام ثبت نام بخشی از اطلاعات را اشتباه وارد کرده ام، آیا امکان تصحیح اطلاعات وجود دارد ؟

جواب: در صورت درج اشتباه اطلاعات از قبیل شماره ملی، تاریخ تولد و سریال شناسنامه، در هنگام ثبت نام، با مراجعه "ویرایش ثبت نام قبلی" و وارد کردن شماره ملی و تاریخ تولد، امکان ویرایش اطلاعات برای متقاضی وجود خواهد داشت.

و در مورد اصلاح سایر اقلام اطلاعاتی درخواست بایستی در دفتر مربوطه ابطال شود تا امکان ویرایش مجدد فراهم گردد.

سوال: در هنگام ثبت نام تمامی اطلاعات را مطابق با تمامی مدارک هویتی خود _ شناسنامه و کارت ملی _ وارد کرده ام. پس از انجام پیش ثبت نام، برای رهگیری به وب سایت مراجعه و پیامی مبنی بر عدم مطابقت اطلاعات وارد شده با اطلاعات موجود در بانک اطلاعات هویتی ثبت احوال دریافت کرده ام.

برای رفع این مشکل چه کاری باید انجام دهم ؟

جواب: پس از اطمینان از صحت اطلاعات وارد شده مطابق مدارک هویتی جهت بررسی و رفع مشکل با در دست داشتن مدارک هویتی و شماره پیگیری پیش ثبت نام به نزدیک ترین اداره ثبت احوال مراجعه نمایید.

سوال: برای تکمیل ثبت نام در دفتر پیشخوان نوبت دریافت کرده ام، اما به دلایلی موفق به حضور در دفتر در تاریخ مقرر نشدم. حال برای تکمیل ثبت نام چه کاری باید انجام دهم ؟

جواب: در صورت عدم مراجعه به دفتر در تاریخ مقرر، شما تا 3 روز مجاز به نوبت گیری دوباره نخواهید بود. پس از گذشت این مدت، شما دوباره مجاز به نوبت گیری در دفتر پیشخوان خواهید بود.

سوال: کارت ملی هوشمند خود را گم کرده ام برای دریافت کارت المثنی چه کاری باید انجام دهم ؟

جواب: به نزدیکترین اداره ثبت احوال مراجعه نمایید.

سوال: هزینه ی صدور کارت هوشمند ملی چقدر است ؟

جواب: به لینک صدور کارت هوشمند ملی مراجعه فرمایید.

سوال: به دلایلی موفق به تکمیل فرایند ثبت نام نشده و ثبت نام من ناتمام مانده است، آیا برای ادامه ثبت نام باید دوباره نوبت گیری کنم ؟

جواب: چنانچه تکمیل ثبت نام شما ناتمام مانده و بیش از یک ماه از تاریخ مراجعه شما به دفتر گذشته باشد، باید با مراجعه به سایت اقدام به اخذ نوبت نمایید. در این شرایط، هنگام نوبت گیری دوباره، شما تنها مجاز به انتخاب همان دفتر پیشخوان خواهید بود. سایت کارت هوشمند ملی: www.ncr.ir

 

سوال: آیا با دریافت کارت هوشمند ملی، کارت ملی کاغذی من باطل خواهد شد ؟

جواب: بلی. کارت هوشمند ملی جایگزین کارت ملی کاغذی بوده و در زمان تحویل کارت هوشمند ملی، کارت کاغذی باطل خواهد شد.

سوال: جهت پیش ثبت نام کارت هوشمند ملی چه باید کرد ؟

جواب: جهت پیش ثبت نام کارت هوشمند ملی به سایت www.ncr.ir مراجعه و اطلاعات فردی و خانوادگی موجود در فرم را ثبت و در صورت وجود نقص مجدداً در بخش ویرایش ثبت نام ، اقدام به ویرایش اطلاعات خود نمایید.

پس از ثبت نهایی مراحل ثبت نام ، فیش مربوطه را به صورت الکترونیکی پرداخت و سپس اقدام به نوبت گیری جهت انجام مراحل بعدی نمایید. در صورت تکمیل مراحل و بروز خطا یا مشکل با شماره 66710270 جهت راهنمایی تماس حاصل فرمایید.

سوال: آیا کارت هوشمند ملی جایگزین شناسنامه خواهد شد؟ (از کی؟)

جواب: فعلاً خیر، ولی در آینده امکان جایگزینی و بارگذاری اطلاعات شناسنامه در تراشه کارت امکان پذیر خواهد بود.

 

حجم ویدیو: 5.64M | مدت زمان ویدیو: 00:00:48
منبع: دلگرم
آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۱ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید:
کپی شد

پیشنهاد ویژه

  دیدگاه تان را بنویسید

   

  مولفان

  دیدگاه

  توسعه

  تبلیغات متنی