ارسال به دیگران پرینت

قمر | قمر مشتری | کشف قمر سرخ مشتری

ناسا یک قمر دیگر از سیاره مشتری پیدا کرد | انقدر آتشینه مثل رنگ خون میمونه! + عکس

آیو، قمر مشتری فعال‌ترین جهان آتشفشانی منظومه شمسی ما محسوب می‌شود که از صدها آتشفشان تشکیل شده است.

ناسا یک قمر دیگر از سیاره مشتری پیدا کرد | انقدر آتشینه مثل رنگ خون میمونه! + عکس

کشف قمر سرخ مشتری

جدیدترین تصویر از ماموریت جونو ناسا، آیو (Io) قمر سیاره مشتری را در مادون قرمز نشان می‌دهد که در آن شاهد نقاط آتشفشانی Io هستیم که سطح آن را مانند یک فلفل روشن کرده و به شفق‌های قطبی مشتری سوخت رسانی می‌کند.

آیو فعال‌ترین جهان آتشفشانی منظومه شمسی ما است و پوسته سیلیکاتی آن را که مملو از گوگرد مذاب است، صدها آتشفشان تشکیل می‌دهند. برخی از این آتشفشان‌ها می‌توانند گدازه‌ها را تا حدود 15 کیلومتر از سطح خارج کنند.

در تصویر جدید که به تازگی منتشر شده و در ادامه می‌توانید آن را مشاهده کنید، فضاپیمای جونو ناسا، با استفاده از طیف‌سنج تصویر نقشه‌برداری شفق مادون قرمز Jovian (JIRAM) خود، آیو را با تمام شکوه خود شکار کرده است. در تصویر، مناطق با دمای بالا روشن‌تر به نظر می‌رسند.

عکس | ناسا قمر آتش‌فشانی مشتری را شکار کرد!

نحوه شکل‌گیری شفق‌های قطبی مشتری با کمک قمر آیو

نقاط آتشفشانی آیو از این نظر قابل توجه هستند که گفته می‌شود در تشکیل شفق‌های قطبی سیاره مشتری نقش دارند. «جاناتان نیکولز» و «استن کاولی» از دانشگاه لستر که در مقاله‌ای به این موضوع اشاره کرده‌اند، پس از تجزیه و تحلیل داده‌های جونو، استدلال کردند که آلاینده‌های آتشفشانی آیو پس از تعامل با میدان مغناطیسی مشتری، همراه با آن به قطب‌های سیاره می‌رود و در آنجا شفق‌های قطبی را ایجاد می‌کنند.

«اسکات بولتون»، محقق اصلی جونو در بیانیه ناسا گفت: «تیم ما واقعا هیجان‌زده است که مأموریت تمدید شده جونو شامل مطالعه قمرهای مشتری باشد. با هر پرواز نزدیک، ما توانسته‌ایم انبوهی از اطلاعات جدید را به دست بیاوریم. حسگرهای جونو برای مطالعه مشتری طراحی شده‌اند، اما ما از اینکه می‌توانند با رصد قمرهای مشتریا وظایف بیشتری را انجام دهند، هیجان‌زده شده‌ایم.»

فضاپیمای جونو ناسا سال 2011 پرتاب شد و پس از پنج سال به مشتری رسید. در ماموریت اصلی خود 35 بار به دور سیاره چرخید که هر کدام از آنها تقریباً 53 روز به طول انجامید تا 375 گیگابایت داده از جو مشتری و فضای داخلی آن جمع‌آوری کند. ناسا این ماموریت را در سال 2018 و بار دیگر در سال 2021 تمدید کرد و زمان تکمیل ماموریت آن برای سپتامبر 2025 برنامه‌ریزی شده است.

منبع : خبر آنلاین
به این خبر امتیاز دهید:
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید:
کپی شد

پیشنهاد ویژه

    دیدگاه تان را بنویسید

     

    دیدگاه

    توسعه