ارسال به دیگران پرینت

سه مناسبت جدید | سه مناسبت جدید در تقویم رسمی کشور

سه مناسبت جدید به تقویم رسمی کشور افزوده شد

۳ مناسبت جدید به تقویم رسمی کشور افزوده شد.

۳ مناسبت جدید به تقویم رسمی کشور افزوده شد.

دبیر شورای فرهنگ‌عمومی در نشستی، از نام گذاری سه روز جدید در تقویم رسمی کشور خبر داد.

سیدمجید امامی،‌ دبیر شورای فرهنگ‌عمومی در نشستی که به‌مناسبت این روز و در ساختمان این شورا برگزار شد، از نام گذاری سه روز جدید در تقویم رسمی کشور خبر داد.

او گفت: نام‌گذاری برخی از روزهای تقویم، به افتخارِ استان‌های ایران‌زمین نیز در دستور کار شورای فرهنگ‌عمومی قرار داشت که از این میان، چهار استان به تصویب رسیده است. شورای فرهنگ‌عمومی بیش از ۱۵ مصوبۀ دیگر برای تقویم کشور در دستور کار و تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی دارد. همچنین از آن‌جایی که در کشور نیاز به فرهنگ‌سازی دربارۀ علوم پایه احساس می‌شود، روز «سیزدهم شهریورماه» به‌عنوان «روز علوم پایه» نام‌گذاری می‌شود. کودک، نوجوان و جوان ایرانی بایستی بداند مادر دانش‌ها و فرهیختگی «علوم پایه» است.

«۱۳ شهریور» پیش‌تر به‌مناسبت زادروز «ابوریحان بیرونی» به‌عنوان روز مردم‌شناسی نام‌گذاری شده بود. «روز مردم‌شناسی» در تقویم جابه‌جا خواهد شد. «۲۵ دی‌ماه» نیز روز با عنوان «روز تاریخ‌نگاری انقلاب اسلامی» در تقویم ثبت می‌شود.

 

نام‌گذاری دومین جمعۀ مهرماه نیز به‌مناسبت بزرگداشت «امام‌زاده علی‌ابن‌محمدباقر» و «آیین قالی‌شویان» نیز به تصویب رسیده است. این آیین همه‌ساله در دومین جمعۀ مهرماه در فین و مشهد اردهالِ شهرستان کاشان برگزار می‌شود. در «قالی‌شویان»، کسانی‌که برای برگزاری این مراسم آمده‌اند، با چوب‌هایی در دست، «قالی» را به‌عنوان پیکرِ نمادینِ علی‌ابن‌محمد باقر در چشمه‌ می‌شویند. «قالی‌شویان» تنها آیینِ مذهبی و اسلامی است که به تقویم خورشیدی برگزار می‌شود. این مراسم در فهرست میراث معنوی کشور و یونسکو نیز به ثبت رسیده است.

 

منبع: ايسنا
آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید:
کپی شد

پیشنهاد ویژه

  • من ، ایران، غم ارسالی در

   یعنی خاک بر سرتان با این فکر پوسیده تان

  • پرویز ارسالی در

   خداروشکر کل مشکلات ما دیگه حل شد با این کار!!!!!!

  • مهدی ارسالی در

   چرت و پرته

  • بهرام ارسالی در

   روزهای باقی مانده سال را هم به نام تولد و یا مرگ و یا فارغ التحصیلی و یا ازدواج چند تا امامزاده بزنید و راحت کنید مردم را.

  دیدگاه تان را بنویسید

   

  مولفان

  دیدگاه

  توسعه

  تبلیغات متنی