ارسال به دیگران پرینت

تیم ملی | پیراهن تیم ملی ایران

یوز ایرانی دیگر روی پیراهن تیم ملی ایران نخواهد بود + جزئیات

در آستانه رونمایی از پیراهن تیم ملی فوتبال ایران در جام جهانی قطرکه به گفته تولیدکننده آن، نقش یوزپلنگ آسیایی از این پیراهن حذف شده و تنها نمادی از پوست یوز روی آن طراحی شده است

یوز ایرانی دیگر روی پیراهن تیم ملی ایران نخواهد بود + جزئیات

 تهیه گزارش : حجت اله شمس مورکانی 

 به گزارش 55 آنلاین :  در آستانه رونمایی از پیراهن تیم ملی فوتبال ایران در جام جهانی قطرکه به گفته تولیدکننده آن، نقش یوزپلنگ آسیایی از این پیراهن تیم ملی ایران حذف شده و تنها نمادی از پوست یوز روی آن طراحی شده است، معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست گفت: بخشی از توجه کنونی مردم، دوستداران محیط زیست و رسانه‌ها به یوزپلنگ آسیایی حاصل انجام فعالیت‌هایی مانند نقش بستن یوز روی پیراهن تیم ملی فوتبال بوده است

حسن اکبری -معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست - درباره وجود تصویر یوز روی پیراهن تیم ملی فوتبال در ادوار اخیر جام جهانی اظهار کرد: وجود تصویر یوز روی پیراهن تیم ملی طبیعتا همه را حساس و به مشارکت در حفاظت از این گونه ارزشمند ترغیب کرده است؛ به عبارتی این موضوع تاثیرگذار بوده است و در صورت تداوم می‌تواند همچنان موثر باشد.

وی با بیان اینکه ما باید با روش‌های متنوع نسبت به فرهنگسازی و ایجاد حساسیت در حوزه محیط زیست عمل کنیم، گفت: وجود تصویر یوزپلنگ آسیایی روی پیراهن تیم ملی فوتبال می‌تواند ورزش‌دوستان را به موضوع ضرورت حفظ یوز ترغیب و حساس کند. اگرچه این افراد جامعه بزرگی را شامل می‌شوند ولی باید روش‌های متنوع دیگری را نیز به کار گیریم تا سایر رشته‌های ورزشی، اصناف و ... نسبت به لزوم حفظ محیط زیست حساس شوند.

به گفته معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست بخشی از آنچه که امروز در بین مردم، دوستداران محیط زیست و رسانه‌ها در جهت توجه به یوز شاهد هستیم، حاصل همین فعالیت‌ها است و اثرگذاری مورد نظر در خصوص حساس کردن جامعه به این مسئله را تامین کرده است.

اکبری در پاسخ به این سوال که آیا وجود نقشی از پوست یوزپلنگ روی پیراهن‌ باعث معرفی این گونه یا ترویج تاکسیدرمی می‌شود، گفت: تاکسیدرمی ارتباطی با این موضوع ندارد چراکه مسئله تاکسیدرمی کارکرد دیگری دارد. در حال حاضر هیچ حیوانی را برای این موضوع شکار نمی‌کنند و تنها لاشه حیوانات است.

وی یادآور شد: هر فعالیت و اقدامی سوالاتی را برای افراد ایجاد می‌کند که پرداختن به آن‌ها موجب حساس کردن جامعه به موضوع است. حتی برای ما که در حوزه فنی هستیم این اقدام دستاوردهایی دارد. به عنوان نمونه وقتی سازمان موضوع تداخل معدن با زیستگاه‌ها، ایمن‌سازی جاده‌ها، پیگیری تامین اعتبار برای حفاظت یوز، ارتقای سطح مناطق حفاظتی یوز را دنبال می‌کند، طبیعتا هرچقدر جامعه ، اصناف دولتی یا خصوصی نسبت به این مسئله حساس‌تر باشند، نتیجه بهتری خواهیم گرفت بنابراین حساس کردن جامعه و فرهنگ‌سازی در زمینه این موضوع در حوزه اجرا و حفاظت بسیار موثر است و می‌تواند نقش خوبی را ایفا کند.

اکبری در پایان درباره واکنش سازمان محیط زیست به عنوان یک نهاد بالادستی نسبت به حذف تصویر یوزپلنگ آسیایی از روی پیراهن تیم ملی فوتبال ایران گفت: ما بیشتر در حوزه تخصصی، فنی، اجرا، حفاظت، تهیه برنامه حفاظت از یوز و اقدامات حفاظتی در زیستگاه‌ها فعالیت می‌کنیم. واکنش به این مسئله بیشتر در حوزه روابط عمومی و آموزش است.

پیراهن تیم ملی فوتبال ایران در جام جهانی ۲۰۲۲ که از سوی وزارت ارشاد مورد تأیید قرار گرفته است، فردا (۳۰ مهرماه) رونمایی خواهد شد.

 

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید:
کپی شد

پیشنهاد ویژه

  • ناشناس ارسالی در

   گلزار بهتره خفه بشه

  • اذری روشنفکر ارسالی در

   مردم به محیط زیست وخصوصن یوز این حیوان با وقار وزیبا علاقه مند هستند واخبار در رابطه با انرا به جد پیگیر هستند تمام تصاویر پیروز یوز در اسارت را با علاقه تماشا میکنند وبرای فعالان محیط زیست دعای سلامتی میکنند

  • خواننده ارسالی در

   نکنه نسل یوز ایرانی بلند شده که فقط نماد پوستش روی پیراهن تیم ملی نقش بسته

  دیدگاه تان را بنویسید

   

  مولفان

  دیدگاه

  توسعه

  تبلیغات متنی