ارسال به دیگران پرینت

باهوش‌ترین مردم دنیا | میانگین آی کیو | سایت آی کیو تست | ده کشور باهوش دنیا

باهوش‌ترین مردم دنیا را بشناسید | جایگاه ایرانی‌ها در جهان چندم است؟

بر اساس آخرین آمار ارائه شده در سایت آی کیو تست، میانگین آی کیو(بهره هوشی) ایرانی‌ها ۸۴ است و بنا بر این آمار، مردم ایران از میان ۱۹۹ کشور جایگاه صدو نوزدهم را به خود اختصاص داده‌اند.

باهوش‌ترین مردم دنیا از کدام کشورند؟ ده کشور برتر باهوش دنیا

 

بر اساس آخرین آمار ارائه شده در سایت آی کیو تست، میانگین آی کیو(بهره هوشی) ایرانی‌ها ۸۴ است و بنا بر این آمار، مردم ایران از میان ۱۹۹ کشور جایگاه صدو نوزدهم را به خود اختصاص داده‌اند. البته در سایت‌های مختلف ارزیابی‌های متفاوتی از بهره هوشی ایرانی‌ها شده و در مجموع جایگاه جهانی ایران از نظر میانگین بهره هوشی بسیار متفاوت است.

در برخی از سایت‌ها، ایران در میان ۱۹۹ کشور دنیا در جایگاه بیست و سوم قرار گرفته و در برخی دیگر نیز ایران از بین ۱۹۹ کشور در رده صدو دهم قرار دارد.

البته در سایت «کوئورا» انتقادات زیادی نسبت به این مساله شده و عنوان شده که در حالی که بهره هوشی واقعی ایرانیان ۹۷ است، میانگین بهره هوشی ایرانیان رابر اساس تست‌های آی کیوی متعلق به سال ۱۹۴۸، ۸۴ در نظر گرفته‌اند که این مساله شائبه‌های سیاسی را در اذهان ایجاد کرده است.

در سایت ورلد پاپولیشن ریویو با استناد تحقیقات ریجارد لین روانشناس بریتایایی که به طور گسترده نتایج آن در سراسر دنیا انتشار یافته، با در در نظر گرفتن امتیاز ۸۰.۰۱ برای بهره هوشی ایرانیان، این کشور در جایگاه بالاتری از کشورهایی نظیر پاکستان، تونس، عمان، کویت، اندونزی، اکوادور بولیوی، عربستان سعودی، مصر، هند، الجزایر، کنیا، سوریه، بنگلادش،  کامرون مراکش(مغرب) و ساحل عاج قرار گرفته است. البته ناگفته نماند که تحقیقات ریچارد لین به رغم آنکه از جمله مفصل ترین و دقیق ترین تحقیقات در این زمینه تشخیص داده شده همواره با انتقاداتی نیز مواجه بوده از جمله برخی ادعا کرده‌اند که ریجارد لین از داده‌های غیر دقیقی برای اثبات برتری نژادی استفاده کرده است. البته با نگاهی به اسامی کشورهای حاضر در جدول باهوش ترین کشورهای دنیا می‌توان به ادعای این افراد تا حد زیادی به دیده تردید نگریست.

دشواری در ارزیابی‌ها

البته در سایت ورلد پاپولیشن ریویو که اطلاعات مربوط به تحقیق ریچارد لین را تا سال ۲۰۲۲ به روز رسانی کرده  به این مساله اشاره شده که تشخیص اینکه کدام کشورها دنیا دارای باهوش ترین مردم دنیا هستند یا دارای بالاترین میزان بهره هوشی هستند، بسیار دشوار است چرا که برای این مساله باید فاکتورهای مختلفی را در نظر گرفت. از جمله اینکه آیا باهوش ترین کشورهای دنیا اغلب دارای شهروندان با سوادی هستند؟ شاید بتوان این طور ارزیابی کرد که باهوش ترین کشورهای دنیا کشورهایی باشند که مردم آن بالاترین امتیاز را از تست‌های آی کیو (بهره هوشی) به دست آورده باشند. یا اینکه باهوش ترین کشور دنیا، کشوری است که دارای بالاترین درصد افراد فوق العاده باهوش است. آیا می‌توان این طور ارزیابی کرد که باهوش ترین کشور دنیا کشوری است که شهروندانش بیشترین تعداد جوایز نوبل را کسب کرده باشند.

ده کشور باهوش دنیا از نظر آی کیو (بهره هوشی) – موسسه اولستر ۲۰۱۹

۱. ژاپن - ۱۰۶.۴۹ امتیاز

۲. تایوان – ۱۰۶.۴۷ امتیاز

۳. سنگاپور – ۱۰۵.۸۹ امتیاز

۴- هنگ کنگ (چین) – ۱۰۵.۳۷ امتیاز

۵- چین – ۱۰۴.۱۰ امتیاز

۶- کره جنوبی – ۱۰۲.۳۵ امتیاز

۷ – بلاروس(روسیه سفید) – ۱۰۱.۶۰ امتیاز

۸ – فنلاند – ۱۰۱.۲۰ امتیاز

۹- لیختن اشتاین – ۱۰۱.۰۷ امتیار

۱۰- آلمان و هلند – با امتیاز برابر ۱۰۰.۷۴

ارتباط میان تحصیلات و هوش

میان تحصیلات و هوش ارتباط نزدیکی برقرار است، هر چه سیستم آموزشی کشورها قوی‌تر باشد، در طول زمان جمعیت باهوش‌تری برای این کشورها تربیت می‌شوند. با توجه به این امر، در برخی از تحقیقات از رده‌بندی کشورهای مختلف دنیا در زمینه آموزشی به عنوان مبنایی برای مقایسه هوش میان کشورهای مختلف استفاده می‌شود. در سال ۲۰۱۸، سازمان همکاری و توسعه  اقتصادی (OECD)نتایج سه ساله برنامه تحقیقات دانشجویی خود را انتشار داد، در این تحقیق توان خواندن، آگاهی از ریاضیات و علوم در میان بیش از ۶۰۰ هزار دانش آموز در ۷۹ کشورمورد بررسی گرفت.  نتایج تحقیق نیز بدین شرح انتشار یافت.

ده کشور برتر باهوش دنیا بر اساس توان خواندن، آگاهی از ریاضیات و علوم – بر اساس نتایج تحقیقات OECD

۱- چین

۲- سنگاپور

۳- ماکائو(جین)

۴- هنگ کنگ (چین)

۵- استونی

۶- کانادا

۷- فنلاند

۸- ایرلند

۹- کره جنوبی

۱۰- لهستان

منبع: همشهری آنلاین
با دوستان خود به اشتراک بگذارید:
کپی شد

پیشنهاد ویژه

  دیدگاه تان را بنویسید

   

  مولفان

  دیدگاه

  توسعه

  تبلیغات متنی