ارسال به دیگران پرینت

عربستان | شهر هوشمند ۱۷۰ کیلومتری در عربستان | پروژه جدید عربستان

پروژه باورنکردنی عربستان | تصاویری از شهر هوشمند ۱۷۰ کیلومتری عربستان

«محمد بن سلمان» ولیعهد سعودی از آغاز پروژه‌ای به نام «لاین» (The Line) طی سه ماه آینده خبر داد که رویای ابرشهر هوشمند عربستان را یک گام به واقعیت نزدیک می‌کند. هدف از این پروژه ...

 پروژه NEOM چیست ؟ عربستان یک شهر هوشمند ۱۷۰ کیلومتری عاری از خودرو و سوخت فسیلی می‌سازد.

«محمد بن سلمان» ولیعهد سعودی از آغاز پروژه‌ای به نام «لاین» (The Line) طی سه ماه آینده خبر داد که رویای ابرشهر هوشمند عربستان را یک گام به واقعیت نزدیک می‌کند. هدف از این پروژه توسعه جوامع هوشمندی در امتداد مسیری ۱۷۰ کیلومتری است که انرژی مورد نیاز آن از طریق منابع تجدیدپذیر تامین شده و فاقد خودرو یا جاده به شکل مرسوم است.

پروژه لاین در واقع بخشی از پروژه NEOM  است که در سال ۲۰۱۷ برای نخستین بار توسط ولیعهد سعودی معرفی شد. محمد بن سلمان معتقد است در این ابرشهر هوشمند، شهروندان می‌توانند از سیستم حمل و نقل بسیار سریع و وسایل نقلیه خودران استفاده کرده و به  امکانات اولیه‌ای مانند مدرسه و کلینیک‌های پزشکی دسترسی داشته باشند. مدیران پروژه بر این باورند که در چنین ابرشهری هیچ سفری بیش از 20 دقیقه طول نخواهد کشید.

ولیعهد سعودی در مورد این شهر هوشمند اعلام کرد:

«به عنوان رئیس هیئت مدیره پروژه NEOM می‌خواهم با پروژه لاین بیشتر آشنا شوید. شبکه ارتباطات شهری با مسافت حدود ۱۷۰ کیلومتر است که ۹۵ درصد انرژی مصرفی آن تجدیدپذیر بوده و دیگر خبری از خودرو و گازهای گلخانه‌ای در آن نخواهد بود.»

قرار است یک میلیون نفر در در مناطق هوشمند لاین زندگی کنند و با انرژی پاک نیازهای آنها تامین خواهد شد. یکی دیگر از ویژگی‌های این شهر هوشمند تمرکز روی طبیعت است. سطح اصلی شهر به عابران اختصاص یافته و دو لایه زیرین آن نیز برای حمل نقل و زیرساخت‌ها در نظر گرفته شده است.

علاوه بر این مدیران پروژه اعلام کرده‌اند که تمامی داده‌های شهر هوشمند توسط هوش مصنوعی بررسی می‌شود و با بررسی داده‌ها و مدل‌های مختلف، راهکارهایی برای بهبود زندگی روزمره به شهروندان ارائه می‌دهد.

قرار است ساخت این کلانشهر طی سه ماه آینده استارت بخورد و در واقع این پروژه در سند چشم اندازی عربستان سعودی برای سال 2030 قرار داده شده است که می‌تواند با ایجاد 380 هزار شغل و 48 میلیارد دلار به تولید ناخالص داخلی عربستان سعودی کمک کند.

123

125

photo_2022-07-26_14-28-41

منبع: دیجیاتو
با دوستان خود به اشتراک بگذارید:
کپی شد

پیشنهاد ویژه

  • حمید کلباسی ارسالی در

   هفت مرغ را چاق خورد ؛ ما هنوز اندر خم یک جوجه ایم!

  دیدگاه تان را بنویسید

   

  مولفان

  دیدگاه

  توسعه