ارسال به دیگران پرینت

تست هوش

تاثیر تست هوش ریون در جذب و استخدام نیرو در سازمان ها

هوش یکی از جذاب ترین ویژگی‌های انتزاعی و غیرقابل رویت هر انسانی است که توسط آزمون هایی همچون تست هوش ریون قابل سنجش است.

تاثیر تست هوش ریون در جذب و استخدام نیرو در سازمان ها

تست هوش ریون چیست؟

تست هوش ریون (RAVEN) یکی از شناخته شده ترین تست های IQ یا سنجش بهره هوشی می باشد که به صورت تصویری است و کاربرد های بسیاری دارد. تست ریون متشکل از 60 سوال تصویری استاندارد است که به میتوانید همین الان از آن استفاده کنید و تفسیرش را بخوانید.

سوالات تست ریون تصاویر پازلی هستند که یکی از تصاویر شکل را کامل می کند. با هربار پیشرفت در تست مراحل پیشرفته تر می شود.

بهره هوشی یا IQ چیست؟

هوش فرایندی روانی است که میزان و انواع آن در موجودات مختلف متفاوت است. زمانی که صحبت از هوش می شود اغلب مردم آن را به  عنوان عقل می شناسند یا به یاد IQ  یا ضریب هوشی می افتند.

هوش از ویژگی های مختلفی اعم از دقت، یادگیری، تمرکز، حافظه، درک، استدلال و سرعت پردازش تشکیل شده است. هوش در واقع فرآیندی ذهنی است که مهارت حل مسئله، خلاقیت، دانش فردی، قدرت یادگیری، ظرفیت منطقی و درک خودآگاهی در بر می گیرد.

انسان ها با بهره گیری از هوش می توانند با دیگران در ارتباط باشند و نسبت به محیط خود واکنش مناسب نشان دهند تا در نهایت به حل مسائل خود در زندگی بپردازند. روانشناسان معتقدند هوش صورت های گوناگونی دارد و توانایی عمومی برای درک و استدلال است.

3-2

بسیاری از ما از IQ در گفتگو های روزمره خود استفاده می کنیم در حالی که ممکن است درکی از مفهوم آن نداشته باشیم. IQ مخفف Intelligence Quotient و به معنای بهره ی هوشی است. بهترین زمان افزایش هوش، در سنین کودکی بین 3 تا 8 سالگی است و به این دوره، سن طلایی گفته می شود که تقریبا بخش اعظمی از هوش و شخصیت را تشکیل می دهد.

معرفی انواع تست هوش

افراد زیادی هرروزه به دنبال گرفتن تست های هوش هستند تا از میزان هوش خود مطلع شوند. قبل از انجام تست هوش بهتر است از انواع آن اطلاع پیدا کنید. در ادامه به معرفی برخی از دسته بندی های هوش که توسط گاردنر ارائه شده است، می پردازیم.

هوش کلامی زبانی

توانایی به کارگیری و به کار بردن زبان و کلمات در زندگی را هوش کلامی زبانی می گویند. عاملی که به کمک شما می آید تا برای زبان، مکالمه بیاموزید هوش کلامی است. مجریان، سخنرانان، نویسندگان و شاعران هوش کلامی زبانی بالایی دارند.

شغل‌های مناسب برای هوش کلامی زبانی

معلم، وکیل، سیاستمدار، مترجم، شاعر، روزنامه نگار، نویسنده.

هوش منطقی ریاضی

توانایی انجام محاسبات ریاضی به هوش منطقی ریاضی شما برمی گردد. اگر کسی را می شناسید که همیشه از ریاضی متنفر است و خود را سرزنش میکند احتمالا هوش منطقی ریاضی پایینی دارد. هوش منطقی ریاضی یعنی قدرت استفاده از منطق، استدلال و اعداد. این افراد به صورت انتزاعی و نرمال برای فکر کردن از الگوهای منطقی و عددی استفاده می کنند و از همین طریق بین مسائل مختلف ارتباط برقرار می کنند. آنها همواره دوست دارند سوال بپرسند، آزمایش کنند و کنجکاو باشند.

3-3

شغل‌های مناسب برای هوش منطقی ریاضی

ریاضی‌دان، حسابدار، مهندس، دانشمند، برنامه نویس کامپیوتر، پژوهشگر.

هوش دیداری فضایی

به توانایی درک کردن اطلاعات دیداری و فضایی و ساخت تصاویر ذهنی بدون وجود محرک اصلی را هوش دیداری فضایی می گویند که قادر است تصاویر ذهنی سه بعدی و چرخاندن و حرکت دادن تصاویر را انجام دهد. همچنین توانایی ارتباط با دنیای پیرامون نیز وابسته به این هوش است.

هوش دیداری فضایی پدیده های بصری را درک می کند و برای رسیدن به اطلاعات نیاز دارد یک تصویر ذهنی واضح بسازد چرا که گرایش این هوش به فکرکردن به تصاویر است.

شغل‌های مناسب برای هوش دیداری فضایی

مخترع، کاشف، دریانورد، مجسمه‌ساز، معمار، طراح داخلی، مکانیک، هنرمند تجسمی، مهندس.

هوش موسیقیایی

هوش موسیقیایی توانایی درک ، ساخت و تولید موسیقی است. انتقال معنای آهنگ در کنار سازها و تکنیک های زیر و بم صدا، طنین، ریتم و کیفیت صدا است. کسانی که این هوش را دارند بسیار تمایل به استفاده از صداها، ریتم ها و الگوهای موسیقی هستند. این افراد همواره به موسیقی واکنش نشان می دهند و به انتقاد و تعریف دیگران اهمیت نمی دهند همچنین بسیار به صداهای محیطی مثل صدای چکه چکه کردن آب، صدای باد، صدای جیرجیرک و پرندگان، صدای زنگ حساس هستند.

شغل‌های مناسب برای هوش موسیقیایی

آهنگساز، خواننده، موسیقی‌دان.

هوش جنبشی حرکتی

به توانایی بهره گیری بخش یا کل بدن برای حل مسئله همچنین کنترل انواع حرکات خشن و ظریف و دستکاری ماهرانه ی اشیا هوش جنبشی حرکتی می گویند. افراد دارای این هوش از طریق حرکت خودشان را به نحو احسنت بیان می کنند چون درک درستی از حس تعادل و هماهنگی چشم و دست دارند.

شغل‌های مناسب برای هوش حرکتی

هنرپیشه، آتش نشان، ورزشکار، معلم تربیت بدنی، رقصنده، صنعتگر.

علاوه بر هوش های ذکر شده در بالا هوش های مهم دیگری مثل هوش درون فردی، هوش برون فردی یا اجتماعی، هوش طبیعت گرایی، هوش اخلاقی، هوش هستی گرایی یا وجودی وجود دارد. با آگاهی نسبت به انواع هوش زمان انجام انواع تست درک و شناخت بهتری نسبت به خود پیدا می کنید در ادامه می خواهیم به قدرتمندترین تست هوش یعنی تست هوش ریون بپردازیم.

تست ریون چه چیزهایی را می سنجد؟

تست هوش ریون در مرحله اول قدرت استدلال فرد را می سنجد همچنین این تست توانایی دیدن تصاویر از زاویه های مختلف که هوش دیداری و فضایی است را مورد بررسی قرار می دهد. بنابراین اگر با استدلال منطقی بتوانیم با قطعات درست فضا را تکمیل کنیم و تجسم خوبی از اشکال و تصاویر داشته باشیم می توانیم در تست ریون نتیجه خوبی کسب کنیم.

کاربرد تست ریون در جذب و استخدام

پیشنهاد می شود برای استخدام علاوه بر تست ریون یا IQ تست هوش هیجانی یا EQ را انجام دهید به این علت که طبق تحقیقاتی که جدیدا به عمل آمده این دو تست مکمل هم هستند. همچنین از فرد استخدام شونده سوالاتی مرتبط با مهارت حل مسئله بپرسید چرا که ممکن است از قبل با تست ریون آشنایی داشته باشد.

نکاتی برای افراد شرکت کننده در تست ریون

در محیطی آرام و به دور از استرس تست ریون را انجام دهید. اگر بی حوصله یا خسته اید آن را به زمان مناسب دیگری موکول کنید. به یاد داشته باشید هر نتیجه ای در تست ریون به دست آورید ملاک درستی برای موفقیت یا عدم موفقیت شما نیست.

حال که با بهره هوشی یا IQ آشنا هستید به شما پیشنهاد می‌کنیم درباره هوش هیجانی نیز مطالعه کنید. ما در مقاله‌ای دیگر با عنوان هوش هیجانی مهم است یا ضریب هوشی این دو موضوع را با هم مقایسه کردیم که می‌توانید در سایت مدرسه کسب و کار آیا مطالعه کنید.

 

 

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید:
کپی شد

پیشنهاد ویژه

    دیدگاه تان را بنویسید

     

    دیدگاه

    توسعه

    تبلیغات متنی