ارسال به دیگران پرینت

گوشت قرمز| گرانی | قیمت

گرانی ها ادامه دارد | قیمت گوشت قرمز تحلیل فعالان بازار

قیمت گوشت قرمز و قیمت مرغ گرم امروز جمعه (20 خرداد 1401) نسبت به روز گذشته با تغییرات کمی همراه شد. هر کیلو گوشت قرمز و سفید چقدر است؟

یکی از نرخ هایی که برای مردم دارای اهمیت بوده، قیمت گوشت قرمز و سفید است. قیمت گوشت قرمز بعد از افرایش قیمت گوشت مرغ به طرز باورنکردنی افزایش پیدا کرد.اتاق اصناف ایران در اطلاعیه قیمت گوشت قرمز را اعلام کرد. آخرین آمار از تغییرات قیمت انواع گوشت از این حکایت دارد که گوشت مرغ بیشترین میزان افزایش قیمت را داشته و نسبت به سال گذشته افزایش قیمت باورنکردنی داشت.

قیمت گوشت قرمز در 20 خرداد ۱۴۰۱

قیمت‌ها به تومان است (تحلیل بازار) :

راسته با استخوان گوسفندی

۱۵۹,۰۰۰

ران کامل ممتاز گوسفندی

۱۷۲,۰۰۰

کف دست گوسفندی با ماهیچه

۱۵۸,۰۰۰

ران پاک کرده گوساله

۱۶۶,۰۰۰

سر دست پاک کرده گوساله

۱۶۵,۰۰۰

گردن گوسفندی

۱۳۳,۰۰۰

قلوگاه گوساله

۱۴۷,۰۰۰

گردن گوساله

۱۲۹,۰۰۰

قلم گوساله

۱۶,۰۰۰

سردست گوسفندی

۱۳۱,۰۰۰

ماهیچه گوساله

۱۶۳.۰۰۰

دمبالیچه گوسفندی

۸۹,۰۰۰

نیم شقه سردست گوسفند

۱۲۸.۰۰۰

شقه لاشه گوسفندی

۱۲۹,۰۰۰

نیم شقه ران گوسفندی

۱۳۵,۰۰۰

قیمت انواع گوشت قرمز اعم از گرم و منجمد در ۳ماه گذشته در میادین بدون تغییر بود و با توجه به تغییرات اخیر قیمت کالاهای اساسی و همچنین نرخ نهاده‌های قیمت گوشت نیز در بازار افزایش یافت.

قیمت گوشت قرمزقیمت گوشت قرمز گوسفندی چند؟

در کنار مرغ، تخم‌مرغ، روغن و لبنیات که قیمت جدید آنها اعلام شد، برخی کالاهای دیگر نیز تغییرات شدیدی را در قیمت شاهد بودند که گوشت ازجمله آنها بود. گوشت‌قرمز در میان اقلامی نبود که با تغییر شیوه پرداخت یارانه شامل تغییر قیمت می‌شد، اما با این حال در یک هفته گذشته قیمت این کالا در بازار افزایش زیادی داشت و در بعضی فروشگاه‌ها قیمت هرکیلو گوشت گوسفندی و گوساله به ۲۵۰تا ۳۰۰هزار تومان رسید درحالی‌که قبل از هدفمندی یارانه‌ها در قصابی‌های معمولی حداکثر قیمت کیلویی ۲۰۰هزار تومان بود. بخشی از این افزایش نرخ که در بازار گوشت گوساله بیشتر مشاهده شد، به افزایش ۵تا ۶برابری قیمت نهاده‌های دامی و وابستگی بیشتر دام‌های سنگین به تغذیه با نهاده‌ها بازمی‌گشت اما بخشی از آشفتگی بازار هم به باور فعالان بازار ناشی از خریدهای هیجانی بود.

قیمت گوشت قرمز تحلیل فعالان بازار 

رئیس اتحادیه تهیه و توزیع‌کنندگان گوشت گوسفندی تهران، دلیل افزایش قیمت گوشت در هفته گذشته را واکنش مردم به تغییرات قیمت دیگر اقلام و نگرانی از گرانی بیش از پیش گوشت دانست و گفت: مردم در هفته گذشته کمی شتاب‌زده خرید کردند و دامداران هم بر این باور بودند که شرایط خاصی پیش آمده و می‌توانند هر قیمتی را اعمال کنند ولی بازار که راکد شد، قیمت‌ها هم به همان سطوح قبلی بازگشت.

علی اصغر ملکی، تفاوت قیمت کنونی گوشت گوسفندی با قیمت‌های ۲هفته قبل را ۴تا ۵هزار تومان اعلام کرد و افزود: قیمت گوشت تابع عرضه و تقاضاست و همانطور که قیمت مرغ با کاهش تقاضا شکست، گوشت قرمز هم در نبود تقاضا نمی‌تواند افزایش زیادی در قیمت داشته باشد. اگر تقاضا بیشتر شود قطعا بازار دچار تغییراتی خواهد شد اما از آنجا که قدرت خرید پایین است، بعید است افزایشی را در قیمت‌ها شاهد باشیم. به‌گفته ملکی، هم‌اکنون هرکیلو گوشت گوسفندی با قیمت ۱۶۵تا ۱۷۰هزارتومان به‌دست مغازه‌دار می‌رسد که قیمت برای مصرف‌کننده با احتساب سود ۱۰درصدی ۱۸۱تا ۱۸۷هزار تومان خواهد بود.

قیمت‌های بالای ۲۵۰هزار تومان، موقتی است

افزایش قیمت در بازار گوشت موجب شده دولت نیز برای کنترل قیمت‌ها وارد عمل شود. معاون برنامه‌ریزی و اقتصادی وزارت جهادکشاورزی دوشنبه هفته گذشته از آغاز واردات گوشت قرمز گرم از روسیه و پاکستان خبر داد و اعلام کرد دولت با این اقدام و همچنین افزایش توزیع گوشت منجمد در پی بازگرداندن قیمت این کالا به نرخ‌های پیشین است. محمد قربانی افزود: گوشت قرمز پیش‌تر هم یارانه دریافت نمی‌کرد و در نتیجه مشمول آزادسازی یارانه‌ها نمی‌شود، بنابراین قیمت‌های ۲۵۰تا ۳۰۰هزار تومانی در بازار گوشت موقتی است. این مقام دولتی همچنین از مذاکره با اتحادیه‌های دامداران بر سر قیمت هر کیلو گوشت دام زنده خبر داد و اعلام کرد تا پایان هفته نرخ‌های جدید کارشناسی گوشت قرمز اعلام می‌شود، که البته این اتفاق نیفتاد.

افزایش قیمت دام زنده

اگرچه قیمت توافقی هر کیلو گوشت دام زنده هنوز اعلام نشده اما تولیدکنندگان از افزایش ۳۰درصدی هزینه تولید خبر می‌دهند. تصمیم دولت در تغییر نرخ ارز واردات اقلام اساسی و پرداخت یارانه مستقیم، قیمت نهاده‌های دام و طیور شامل جو، ذرت و کنجاله سویا را که تا پیش از این با ارز ۴.۲۰۰تومانی وارد می‌شد، ۵تا ۶برابر کرد و هزینه تولید را برای دامداران بالا برد. قیمت جو از ۱.۸۰۰تومان به ۱۲هزار تومان رسید، ذرت ۱.۹۰۰تومانی ۱۲هزار تومان شد و سویای ۳.۷۰۰تومانی هم به ۱۷هزار تومان رسید تا در پی آن قیمت شیرخام و البته گوشت تولیدی دامداران هم افزایش یابد. رئیس هیأت مدیره انجمن صنفی گاوداران از تأثیر ۳۰درصدی افزایش قیمت نهاده‌ها بر قیمت دام زنده خبر داد و اعلام کرد: قیمت تمام‌شده هر کیلو گوشت دام برای ما از ۸۰هزارتومان به ۱۰۴هزار تومان رسیده است. این گفته احمد مقدسی در حالی است که قیمت گوشت در بازار تا پیش از اجرای طرح پرداخت مستقیم یارانه‌ها نیز فاصله‌ای دست‌کم ۷۰هزار تومانی با قیمت خرید گوشت از دامداران داشت و هر کیلو گوشت ۷۰هزارتومانی در دامداری، وقتی به مغازه‌های قصابی می‌رسید قیمتش تا بیش از ۱۵۰هزارتومان بالا می‌رفت، در چنین شرایطی کمترین قیمت گوشت گوساله در مغازه‌ها را نیز مانند گوشت گوسفندی باید ۱۸۰هزار تومان دانست.

معاون برنامه‌ریزی و اقتصادی وزارت جهاد کشاورزی با تاکید بر اینکه گوشت قرمز پیش از این یارانه دریافت نمی‌کرد گفت: گوشت قرمز مشمول آزادسازی یارانه‌ها نمی‌شود بنابراین قیمت گوشت به‌زودی به قیمت‌های قبلی باز می‌گردد.

به نقل از ایرنا، «محمد قربانی» درباره وضعیت بازار گوشت قرمز و اینکه برخی فروشگاه‌ها و شبکه‌های آنلاین هر کیلوگرم گوشت را کیلویی ۲۵۰ تا ۳۰۰ هزار تومان می‌فروشند افزود: پس از آزادسازی اصلاح نرخ ارز و نظام توزیع عادلانه یارانه‌ها، قیمت گوشت قرمز نیز افزایش یافت که این موضوع موقتی است و به‌زودی به نرخ‌های قبلی برمی‌گردد.

معاون برنامه‌ریزی و اقتصادی وزارت جهاد کشاورزی تصریح کرد: برای تنظیم بازار این محصول، علاوه بر واردات گوشت قرمز از روسیه و پاکستان، تلاش داریم گوشت منجمد به‌اندازه کافی در بازار توزیع کنیم تا تب ناشی از آزادسازی ایجاد شده و افزایش قیمت غیرواقعی اتفاق افتاده فروکش کند.

وی گفت: گوشت قرمز به قیمت‌های قبلی برمی‌گردد، اما با توافق اتحادیه‌های دامداران تا پایان هفته نرخ‌های جدید کارشناسی گوشت قرمز اعلام می‌شود.

پنج‌شنبه هفته گذشته بود که دولت قیمت مرغ را در هر کیلو ۶۰ هزار تومان اعلام کرد. این در حالی است که پیش از این، هر کیلوگرم مرغ ۳۱ هزار تومان قیمت داشت. گویا پس از افزایش ۹۳ درصدی قیمت این محصول، خرید آن توسط مردم افت چشمگیری داشت. طوری‌که خرده‌فروشی‌ها برای خالی‌کردن یخچال‌های خود چاره‌ای جز پایین‌آوردن قیمت‌ها نداشته‌اند.

 

منبع: رکنا
با دوستان خود به اشتراک بگذارید:
کپی شد

پیشنهاد ویژه

  • ناشناس ارسالی در

   این اولشه....گربه ها رو نشانه کنید لازم میشه....👁

  • ناشناس ارسالی در

   قشرمتوسط هم فقیر کردندارزویک کیلومیوه راداریم بخوریم ب والله نمیتوانیم متاسفانه قشرمتوسط هستیم کمکی به مانمیشود داریم ازفقیرهم گرسنه ترمیشویم

   • آیدا ارسالی در

    واسه یارانه پیگیری کنید که بهتون بدن. زیاد نیست ولی یه کمکی میشه به هرحال

  • شمسعلی سلحشو مسجدسلیمان کلگیرشمسعلیچ ارسالی در

   چراجهاد نمیادمستقیم باقیمتی کمترازدامدارگوسفندخریداری نمیکنه بخداماتوان خریدجووعلوفه رانداریم.بیادماقیمت کمتربهش میدیم ممنون .آدرس مسجدسلیمان گلگیر.

  • ناشناس ارسالی در

   من میخواستم بدون کدام نادانی گفته با افزایش قیمت نهاده قیمت گوشت مرغ و تخم مرغ و شیر افزایش پیدا می‌کنه اما گوشت گوساله باید ثابت بمونه مگه اون گاو ماده که نهاده میخوره شیر میده الان افزایش قیمت تجربه کرده بخاطر افزایش قیمت نهاده فکر نکردن که گاو نر بخاطر بزرگ شدن و افزایش گوشت چی میخوره والا ما دامداری گوشتی فکر میکردیم تا الان گوساله های خودمون رو با جو و ذرت و سبوس بزرگ میکردیم نگو باید با کود گاو ماده و کود مرغ داری ها بزرگ میکردیم یا مثلاً بهشون خاک بدیم تا گوشت اضافه کنن. که الان افزایش قیمت نهاده رو قیمت گوشت تاثیر نذارد . آقا ما دامداران صنعتی گوشتی تو کار خودمون موندیم یکی که بلده بگه ما چه غلطی بکنیم و یادمون بده چه زهر ماری بدیم به گوساله های نر الان که افزایش قیمت نهاده روی قیمت گوشت قرمز تاثیر ندارن.

  • ناشناس ارسالی در

   خاک توسرتان، فقط به گوشت پیله کردین، اگه راست میگین برین بازار خودرو ووسایل یدکی ومسکن اصلاح کنین، مادامداریم دوساله ازجیب ضرر میدیم،مجبور شدیم همه دامهامونو دادیم کشتار، این نظام نمیتونه ازتولید حمایت کنه، ماهم میریم سمت دلالی ودله دزد بازی

  • عیسی افزونی ارسالی در

   سلام شماکه همیشه از گرانی گوشت میگید از پارسال قیمت گوشت ۵۰ درصد هم نرفته روش اما نهاده های دامی۵۰۰ درصد رفته روش چرا تجزیه تحلیل نمی‌کنید تا ببینید گوشت از تمام اغلام پروتئینی ارزانتره

  • بدبخت دامدار ارسالی در

   مسئولان جهاد کشاورزی فقط دارید دامدار رو بیچاره میکنید این چندساله به جز دام نباشه همه چیز باسرعت گران میشه خدا ازتون نگذره که آه تمام دامداران یقه شمارو خواهد گرفت...

  • تقی ارسالی در

   دنبه گوسفندی کیلو ۱۲۰ هزارتومن به کدام مسئول شکایت ببریم

  • ناشناس ارسالی در

   به خدا من که دیگه توان نگه داشتن داممو ندارم با این وضعیت گرونی نهاده ها وارزونی دام مسولین بی عرضه این دنیا که هیچی بچرخید تو اون دنیا باید جواب پس بدیدمن که از حقم نمی گذرم صدای دامدار بچاره هم به هیجا نمیرسه فقط باید عمرگذروند

  • سام ارسالی در

   قابل توجه تمام مسئولین میگم که اگه یه ذره به فکر مردمید تخت ریاستو ول کنین و برین شاید بارفتن شما مورد لطف خدا قرار گرفتیم.

  دیدگاه تان را بنویسید

   

  دیدگاه

  توسعه