ارسال به دیگران پرینت

معاون وزیر ارشاد:

نیمی از جمعیت کشور نمی‌توانند از کتاب بهره‌مند باشند

کتابفروشی‌ها از برگزاری نمایشگاه گله‌مند هستند و این گله کاملا به حق است. اما طرح‌های دیگری برای جبران این اتفاقات در نظر داریم که امیدواریم بعد از نمایشگاه به سرعت اجرایی شود.

یاسر احمدوند برپایی سی‌وسومین دوره نمایشگاه کتاب را به معنای غلبه آگاهی و سلامتی بر بیماری و مرگ خواند و گفت: برپایی این رویداد نشانه دیگری از زایندگی و پویایی فرهنگ کشورمان است.
 
نشست خبری سی و سومین دوره نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران با حضور «یاسر احمدوند» معاون امور فرهنگی وزیر ارشاد و رئیس نمایشگاه کتاب تهران و «علی رمضانی» قائم مقام نمایشگاه و مدیرعامل موسسه خانه کتاب پیش از ظهر امروز (شنبه، ۱۷ اردیبهشت) در تالار مرحوم عاشوری خانه کتاب و ادبیات ایران برگزار شد. 
 
احمدوند در ابتدای این نشست، برپایی این دوره نمایشگاه کتاب را به معنای غلبه آگاهی و سلامتی بر بیماری و مرگ خواند و گفت: برپایی این رویداد نشانه دیگری از زایندگی و پویایی فرهنگ کشورمان است. در دوره فراگیری بیماری نامبارک‌ کرونا حوزه فرهنگ آسیب دیدگی متعددی را متحمل شده است.
 
او با بیان اینکه در سال گذشته رکورد عناوین تولید شده با ۱۱۳ هزار کتاب شکسته شد، یادآور شد: نمایشگاه کتاب تهران به‌عنوان محل اصلی عرضه آخرین دستاورد‌های فکری و به‌گزین از کشور‌های مختلف حتما نشانه‌ای از تلاش جمعی، میل و استقبال مردم برای کسب علم و دانش است و در این راستا، رویکرد دولت، ایجاد بستر برای انتشار آثار مختلف است.
 
رئیس سی‌وسومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران؛ استثنای این رویکرد را «موارد اندک که محتوای دل‌آزار و خشم‌انگیز باشد.» خواند و خاطرنشان کرد: دستگاه‌های مختلفی در برگزاری این رویداد فرهنگی بزرگ مشارکت داشته‌اند و برای این دوره از نمایشگاه حضور گسترده مردم را پیش‌بینی می‌کنیم.
 
احمدوند ویژگی عمده نمایشگاه کتاب تهران را ایجاد دسترسی عموم مردم به کتاب خواند و گفت: این دوره نمایشگاه در مصلای تهران میزبان ۱۷۰۰ ناشر در بخش فیزیکی و ۱۷۰ ناصر از کشورهای خارجی است. همچنین به طور کلی ۲۸۰۰ ناشر، کتاب‌های منتشر شده در یک دهه اخیر را در این رویداد عرضه می‌کنند.
 
او نمایشگاه کتاب تهران را قدم بزرگی برای عدالت فرهنگی توصیف کرد و گفت: تلاش برای پر‌رنگ کردن وجوه شاخص بین‌المللی فعالان فرهنگی منطقه و تدارک حضور شخصیت‌های اثر‌گذار از کشور‌های مختلف، از دیگر برنامه‌های این رویداد فرهنگی است. همچنین تدابیر ویژه‌ای برای رعایت موازین بهداشتی در نمایشگاه کتاب ۱۴۰۱ پیش‌بینی شده است.
 
معاون امور فرهنگی وزیر ارشاد با بیان اینکه «طبق شیوه اعلامی ستاد مقابله با کرونا، امکانات مناسبی تدارک دیده شده است.» از مردم خواست تا در زمان خرید از نمایشگاه فیزیکی، موازین بهداشتی را رعایت کنند و ادامه داد: شعار «با کتاب سلامتیم» یعنی دانش، شاخصه‌ی اصلی سلامت جامعه است.
 
احمدوند همچنین درباره مساله اعتراض برخی از ناشران و کتابفروشان به نمایشگاه کتاب و انصراف از حضور در نمایشگاه با دلیل حمایت از کتابفروشی‌ها، گفت: من این اتفاق را هجمه علیه نمایشگاه نمی‌دانم. این نگاه کاملا درست است و باید به کتابفروشی‌ها که یکی از حلقه‌های مهم نشر هستند توجه ویژه داشته و حمایت از آن‌ها باید در اولویت قرار بگیرد.
 
او تصریح کرد: اما واقعیت این است که ۲۰ میلیون نفر از جمعیت در روستاها زندگی می‌کنند که به کتابفروشی دسترسی ندارند. در بسیاری از شهرهای کوچک نیز کتابفروشی نداریم و می‌توانیم بگوییم نیمی از جمعیت کشور نمی‌توانند از کتاب بهره‌مند باشند. راه‌اندازی کتابفروشی نیز برای بخش خصوصی صرفه ندارد. آیا این طیف از جامعه باید از دسترسی به کتاب محروم شوند؟ نمایشگاه امکانی است که مردم از دستاوردهای فرهنگی مطلع شوند و تنها راه برای رساندن کتاب به این مناطق است. کتابفروشی‌ها از برگزاری نمایشگاه گله‌مند هستند و این گله کاملا به حق است. اما طرح‌های دیگری برای جبران این اتفاقات در نظر داریم که امیدواریم بعد از نمایشگاه به سرعت اجرایی شود.
 
رئیس نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران همچنین تاکید کرد: شبکه توزیع کتاب نیاز به اصلاح دارد. اما راه‌اندازی و ترمیم شبکه توزیع کار ساده‌ای نیست و ما به دنبال کارهای نمایشی و زودگذر نیستیم.
 
احمدوند در پاسخ به سوالی درباره سخت‌تر شدن ممیزی کتاب گفت: حضور نداشتن برخی از ناشران در نمایشگاه مانند همه دوره‌های پیشین، ربطی به ممیزی کتاب ندارد و برخی خودشان نمی‌خواهند در نمایشگاه حضور داشته باشند و سختگیری خاصی هم صورت نگرفته است. ممیزی هم سختگیری نیست بلکه سیاست ثابتی بر مبنای حفظ امنیت روانی جامعه است.
 
او در ادامه، برگزاری نمایشگاه را امر پرهزینه‌ای خواند که طبعاً بخش خصوصی نمی‌تواند از عهده آن برآید و گفت: همچنین امکان درآمدزایی از نمایشگاه نیز وجود ندارد. محل اصلی کسب درآمد اجاره غرفه‌هاست که با حمایت دولت مبلغ دریافتی از ناشران برای این امر به حداقل ممکن رسیده است. برای برگزاری سی‌ودومین نمایشگاه کتاب حدوداً ۳۰ میلیارد تومان هزینه شده است. قطعاً برای این دوره با توجه به گرانی‌های رخ داده در همه حوزه‌های اقتصادی، هزینه برگزاری رقم بالاتری را تجربه خواهد کرد اما قول می‌دهیم که نظارت دقیق و شفافی بر صرف هزینه‌ها صورت می‌گیرد.
 
احمدوند یادآور شد: سلامت مالی و صرفه‌جویی شعار ماست. این نکته را هم فراموش نکنید که سی‌وسومین دوره نمایشگاه در اصل دو نمایشگاه توامان است و نمایشگاه مجازی نیز هزینه‌های بسیاری را دربردارد. طبیعی است که دولت محترم که ترویج کتابخوانی دغدغه‌اش است حجم عمده هزینه‌ها را خود برعهده می‌گیرد. دوستان صنفی ما هم همکاری ویژه‌ای با ما دارند. ما به دنبال واسپاری نمایشی و تصدی‌گری پنهان نیستیم.

 

منبع: عصر ایران
با دوستان خود به اشتراک بگذارید:
کپی شد

دیدگاه تان را بنویسید

 

دیدگاه

توسعه