خبر فوری
ارسال به دیگران پرینت

لوازم آرایشی | دیابت | ابتلا به دیابت

عوارض خطرناک لوازم آرایش برای زنان

محققان دریافتند که قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی به کار رفته در لوازم آرایشی ممکن است خطر ابتلا به دیابت را در زنان دو برابر کند.

محققان دریافتند که قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی به کار رفته در لوازم آرایشی ممکن است خطر ابتلا به دیابت را در زنان دو برابر کند.

نتایج یک بررسی جدید نشان می‌دهد قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی به کار رفته در لوازم آرایشی و تابه‌های نچسب ممکن است خطر ابتلا به دیابت را در زنان دو برابر کند.

محققان آمریکایی ۳۳۰۲ زن در سنین ۴۲ تا ۵۲ سال قبل از یائسگی را  با آزمایش خون برای پلی- فلوئورو آلکیل مورد بررسی قرار دادند و مشخص شد، این دسته از افراد ۲.۶۲ برابر بیشتر از سایر افراد در معرض دیابت هستند. 

پلی فلوئورو کسیل یک خانواده از هزاران ماده شیمیایی مصنوعی بالقوه است که در محیط و بدن ما بسیار پایدار هستند؛ مواد پلی فلوئورو کسیل PFAS که گاهی اوقات به «مواد شیمیایی برای همیشه» نیز نامیده می‌شوند در محیط زیست تخریب نمی‌شوند.

 
 

 

براساس پژوهش صورت گرفته بسیار از اقلام لوازم آرایشی حاوی فلوئور - نشانگر مواد «پرفلوئورو آلکیل و پلی فلوئورو آلکیل» (پی‌اف‌اِی‌اس) که به عنوان «مواد شیمیایی دائمی» هستند که از آن در ماهیتابه‌ها و ظروف نچسب، فرش، و محصولات مصرفی دیگر استفاده می‌شود.

محققان دریافتند زنانی که سطوح بالایی از این مواد در خونشان دارند تا دو برابر احتمال ابتلا به این بیماری را دارند؛ این مطالعه در Diabetologia، مجله انجمن اروپایی برای مطالعه دیابت منتشر شد.

 

 

منبع: اقتصاد نیوز
با دوستان خود به اشتراک بگذارید:
کپی شد

پیشنهاد ویژه

    دیدگاه تان را بنویسید

     

    دیدگاه

    توسعه