ارسال به دیگران پرینت

سخنان امام جمعه مشهد درباره ی فضای مجازی

علم‌الهدی: فضای مجازی مالامال از توهین به مسئولان و ایجاد دغدغه برای نظام است

امام جمعه مشهد گفت: برادران وخواهران، دشمن با اسلام سکولار کاری ندارد با اسلام سیاسی کار دارد این فضای مجازی که درست کردند و این همه مالامال از توهین به اشخاص و مسئولان، ایجاد دغدغه برای نظام، ایجاد نارضایتی و سیاه‌نمایی برای مردم، اینها را دشمن درست کرده است 85 درصد فضای مجازی از خارج کشور پر می‌شود و 15 درصد داخل کشور است؛ برادرم و خواهرم این که شما دارید در فضای مجازی توهین به رهبری، توهین به رئیس جمهور و توهین به دولت به افراد و اشخاص مسئول نظام را مطالبه می‌کنید این جنگ دشمن است این میدان دشمن است دشمن دارد حمله می‌کند این درد و دل مردم نیست.

نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی گفت: نباید بگذاریم میدان برای دشمن با نقدهای ما باز شود آنهایی که دلسوز هستند نقدشان را باید دلسوزانه ارائه دهند.کسی که نقد دارد نباید در زمین دشمن بایستد نباید جوری نقد کند که به حساب دشمن گذاشته شود.

حجت الاسلام سیداحمد علم‌الهدی ظهر امروز در خطبه‌های نماز جمعه مشهدمقدس در جوار بارگاه منور رضوی اظهارداشت: اهل سیر و سلوک یکی از مراحل در راه خدا را مراقبه معرفی کردند و یکی از مراحل قرب به پروردگار است و یک بنده باید این مراحل را طی کند.

به نوشته تسنیم، وی افزود: انسان هر روز باید عملیات روزانه خود را چه کارهای معمولی و چه مسئولیت‌های اجتماعی و حرفه و فن را بررسی کند اینکه کجا مطابق رضای خدا بود و کجا برخلاف ذات پروردگار و اینکه همه اعمالمان منطبق با رضای خدا باشد به آن مراقبه می‌گویند.

علم‌الهدی تصریح کرد: توجه به رضای خدا در اعمال و ارزیابی اعمالمان را مراقبه می‌گویند در مناجاتی که با خدا داریم بیشتر توجه به مراقبه است و بر اساس آن با خدا مناجت داریم که دو اثر و نتیجه دارد روحی و عملی، نتیجه روحی در زندگی این است که انسان در عرصه زندگی بین خوف و رجا زندگی می‌کند. به نظر می‌رسد بین ترس و امید زندگی کردن حالت میانی باشد در حالی که امید در مقابل ترس نیست بلکه در مقابل یاس است و حالت اختلاتی است و ترس و امید باید باهم آمیخته باشد.

امام جمعه مشهدمقدس عنوان کرد:ترس از خدا معنی ندارد کسی از خدا نمی‌ترسد بلکه از مقام خدا می‌ترسد؛ همه قدرت‌ها و خواسته‌ها بر مشیت ذات پروردگار است هیچکس امید نباید داشته باشد مگر به خدا و نباید ترس داشته باشد مگر از گناه خودش و ترس از گناه در کنار امید به خدا معنی پیدا می‌کند.

 علم‌الهدی اظهار داشت: روز نوزدهم دی ماه که دیدار و رابطه مجازی بین مقام معظم رهبری و مردم به پاخواسته قم و حوزه علمیه برپا شد، روزیست که توجه به این روحیه و این حوادث برای ما مخصوصا برای نسلی که آن روز را درک نکرده‌اند مهم است 19 دی آغاز یک حرکت زنجیره‌ای در کشور است که در یک مقطع زمانی 1 سال و 34 روز بساط یک نظام و یک حکومتی که 2500 سال برای خودش سابقه تاریخ قائل بود و تا دندان مسلح بود قدرت‌های آنروز جهانی اعم از قدرت امپریالیسم آمریکا و قدرت‌های الحادی شوروی و چین از او حمایت می‌کردند در مقابل مردم به پا خاسته شکست خورد و با همه امکانات نابود شد.

وی افزود: این برای نسل جوان و نسل 2،3 و 4 انقلابی که آن روز را درک نکرده اند قابل تامل و توجه است یک نظام قوی و نیرومند که همه قدرت‌های جهانی پشتیبان او بودند و تا دندان مسلح بود انواع و اقسام سلاح‌های مرگبار، ساواک جهنمی، جنایت‌های نابکارانه و شقاوتمندانه بی‌نظیری که در اختیار داشت برای سرکوب مخالفین در مقابل مردمی که هیچ نداشتند شکست خورد.

امام جمعه مشهد گفت: مردمی که دو شب مانده به 22 بهمن سلاح‌شان تنها یک چوب دستی بود هیچی نداشتند، این قدرت شکست خورد چرا شکست خورد؟ چگونه مردم با نداشتن هیچی پیروز شدند؟ علت پوچ بودن، پفیوزی بودن، تهی بودن نظام ستمشاهی بود. بالا ماندن فساد، جنایت و نفرت عمومی بود بر اثر تراکم فساد عموم ملت نفرت داشتند و از آن بدشان می‌آمد این فساد و نفرت سبب سقوط شد. مردمی که چیزی نداشتند چرا پیروز شدند این مردم غیرت دینی داشتند و به خاطر این غیرت دینی حمایت و امداد الهی از غیب داشتند و پیروز شدند.

وی خاطرنشان کرد: برادر و خواهر سی ساله و چهل ساله و بیست ساله‌ای که آن روز در دنیا نبودید و آن روز را درک نکردید اگر غیرت دینی مردم ما زنده شود چهل و دو سه سال نه بلکه تا 400 سال بیشتر هم این انقلاب عمر دارد و پرچمش به دست توانمند مصلح جهانی بزرگترین قائم بر حقی که دنیا را در سیطره اسلام در خواهد آورد ادامه خواهد داشت.اگر خدای نکرده این غیرت دینی را از دست دادیم بدانید که همه چیز را از دست داده‌ایم و دیگر آن روز سعادت بار را نخواهیم دید، دنیا هم به این زودی نخواهد دید

علم‌الهدی ادامه داد: مقام معظم رهبری در روز نوزدهم دی ماه امسال در ملاقات و دیدار مجازی که با اهالی قم داشتند روی دو نکته تاکید فوق‌العاده کرده اند یکی مسئله غیرت دینی و دوم هدف و مقصد جنگ نرم؛ غیرت دینی این است که ما سه چیز را در زندگی تحمل نکنیم، ضعف و ناتوانی دین و اسلام، دشمنی خدا را تحمل نکردن، سقوط ارزش‌ها را تحمل نکردن این سه چیز را اگر تحمل نکردیم غیرت دینی داریم.

نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی بیان کرد: آدمی که غیرت دینی دارد نمی‌تواند بایستد و نگاه کند ببیند اسلام تمام شد ومورد حمله قرار گرفت و ماهم بی تفاوت یک طرف تماشاچی باشیم، آدمی که غیرت دینی دارد نمی‌تواند گناه را ببیند معصیت را ببیند نافرمانی خدا را آن هم فسق و تظاهرببیند و تحمل کند.غیرت دینی اجازه نمی‌دهد آدم جنگ با خدا را تحمل کند معصیت و نارضایتی خداوند را تحمل کند اجازه نمی‌دهد ببیند فرهنگ و ارزش دین، جریان‌های ارزشی دین و واجبات در مردم ما بدل شده، عوض شده و جور واجور شده و فرهنگ و ارزش‌های غربی دشمن جای آن را گرفته و مردم غیرتمند بی تفاوت شده‌اند.

وی افزود: این غیرت دینی عامل تحقق اسلام سیاسی است اسلام اگر حاکم بود اسلام اگر حکمرانی کرد حکومت اسلامی داریم حکومت اسلامی یعنی نظام اسلامی تشکیل می شود که الحمدلله تشکیل شد 42 سال باد بر پرچم نظام اسلامی می‌وزد و امروز از روز اول 100 برابر قدرتمندتر و با عظمت تر است.

علم‌الهدی خاطرنشان کرد: حکمرانی دین این است که در زندگی اجتماعی این حکم را می‌کند معنی حلال و حرام خدا در زندگانی ما اجرا شود غیرت دینی زمانی معنا پیدا می‌کند که حکمرانی سیاسی و حکمرانی دینی در جامعه ایجاد شود و آنجا غیرت دینی الزامی شود. غیرت دینی ضامن اسلام سیاسی است،اسلام سکولار اسلام ضد غیرت دینی است و افراد سکولاریسم که در مسئله مدیریت جامعه و کشورشان دنبال غیر اسلام هستند به دنبال نظام‌های لیبرال دموکرات و نظام‌های دیگر غیر از نظام‌های اسلامی هستند آنها بی غیرت بی دینی هستند.

وی اظهار داشت: دشمنان ما دشمن اسلام سیاسی هستند با خود اسلام سکولار دشمنی ندارند هر چقدر نماز بخوانید آمریکا با آن مشکلی ندارد هر چقدر دعا بخواند آمریکا دشمن نیست اما اگر تو طرفدار اسلام سیاسی شدی که بایستی در مقابل تهاجمات و تجاوزات نابکارانه یک غده سرطانی مانند صهیونیست‌ها و اسرائیل بایستی آمریکا دشمن می‌شود.

وی بیان کرد: روزی که انگلیس‌ها عراق را تصرف کردند صبح لشکر انگلیس وارد بغداد شد بغداد را گرفتند، ظهر از مناره مساجد صدای اذان بلند شد فرمانده انگلیسی وقتی صدا را شنید پرسید چه خبر شده است گفتند وقت عبادت است گفت؛ این با استعمار دولت بریتانیا در این کشور منافاتی ندارد؟ گفت نه می‌خواهند نماز بخوانند گفت مهم نیست بنابراین آنها با اسلام سکولار دشمنی ندارند.

امام جمعه مشهد مقدس ادامه داد: میرزا محمدتقی شیرازی که با نبرد با انگلیس مبارزه می‌کرد و به عشایر حکم جهاد داده بود، یارانش را گرفتند و آن ها را به اطراف تبعید کردند چرا که اسلامشان اسلام سیاسی بود، مرحوم آیت‌الله کاشانی نیز نقل می‌کند «در جنگ انگلیسی‌ها در عراق که از یاران میرزای شیرازی بودیم ما را تبعید کردند به کشوری در آفریقا که وحشت داشتیم نکند آدم‌خوار باشند» عده‌ای را از عراق به آفریقا تبعید کردند چرا که اسلام سیاسی بود اما با اسلام سکولار کاری نداشتند.

نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی گفت: برادران وخواهران، دشمن با اسلام سکولار کاری ندارد با اسلام سیاسی کار دارد این فضای مجازی که درست کردند و این همه مالامال از توهین به اشخاص و مسئولان، ایجاد دغدغه برای نظام، ایجاد نارضایتی و سیاه‌نمایی برای مردم، اینها را دشمن درست کرده است 85 درصد فضای مجازی از خارج کشور پر می‌شود و 15 درصد داخل کشور است؛ برادرم و خواهرم این که شما دارید در فضای مجازی توهین به رهبری، توهین به رئیس جمهور و توهین به دولت به افراد و اشخاص مسئول نظام را مطالبه می‌کنید این جنگ دشمن است این میدان دشمن است دشمن دارد حمله می‌کند این درد و دل مردم نیست.

وی خاطرنشان کرد: چند درصد از این 15 درصد نیز باز نشر است و حرف‌های خارج ایران و حرف های دشمن را نشان می‌دهد و این بازنشر نیز به وسیله آدم‌های صاحب اراده و با تجربه نیست یک جوان و نوجوان کم تجربه از یک سری انتقاد خوشش می‌آید و این هیجان جوانی سبب بازنشر آن می‌شود نمی‌دانند که این بازنشر به کجا آب برمی‌خورد.یک درصدی هم افرادی هستند بی تفاوت و تنها نگاه می‌کنند و یک درصد ضعیفی هم اشخاصی هستند که واقعاً نقد دارند و حاضر هستند بر علیه نظام و مسئولین فضای مجازی را آلوده کنند اما بدانید که این جنگ دشمن است این دشمن اسلام سیاسی را هدف قرار گرفته است او می‌داند که اگر اسلام‌ سیاسی در کشور براندازی شود و این نظام از بین برود برهمه چیز این مردم مسلط می‌شود.

علم‌الهدی یادآورشد: بی تفاوت نباشید شما که دست به کار هستید، دست به قلم هستید، شمایی که در مقام حرکت‌های سایبری فناور هستید؛ دشمن حمله کرده است و به دولت پیغمبر و اسلام سنگ می‌زند با حمله به اسلام سیاسی، بنابراین در مقابل این حرکت بی‌تفاوت نباشید.عزیزانی که می‌خواهند نقد کنند؛ نقد در این مملکت آزاد است باید نقد شود این درست نیست که بنده حرف بزنم و بگویم هرچه گفته ام درست است، دولت کار خود را انجام بدهد و بگوید کسی نقد نکند، نقد باید باشد مخصوصا دستگاه‌های نظارتی و مجلس نقد کنند اما کسانی که دلسوز نظام هستند و می‌خواهند نقد کنند حواسشان جمع باشد نقدی نکنند که آب به آسیاب دشمن بریزند یک جوری نقد نکند که بهانه به دست دشمن بدهند و دشمن بیاید تهاجم و سیاه‌نمایی خود را در نظام توسعه دهد.

وی گفت: به نقد هم توجه داشته باشیم نقد را با عبارتی نقد کنیم که ابزار به دست دشمن ندهیم، بهانه به دست دشمن ندهیم قرار نیست در مقابل هر کاری تسلیم شویم، نقد کنیم اما در آن توجه کنیم ما دوست و انقلابی هستیم نباید بگذاریم میدان برای دشمن با نقدهای ما باز شود آنهایی که دلسوز هستند نقدشان را باید دلسوزانه ارائه دهند.کسی که نقد دارد نباید در زمین دشمن بایستد نباید جوری نقد کند که به حساب دشمن گذاشته شود و مورد حمایت دشمن قرار بگیرد باید نقدی کنید که دشمن استفاده نکند و نظر شما هم کاملا اعلام شود.

نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی اظهارداشت: ما اگر این بصیرت را در زندگی خودمان داشته باشیم و این را بدانیم که دشمن اسلام سیاسی را هدف قرار داده است چون اسلام سیاسی تامین کننده غیرت دینی است و همه مسائلی که برای این نظام و شکست نظام ستمشاهی پیش‌آمد به خاطر غیرت دینی مردم بود با بصیرت و هوشیاری کامل مخصوصاً در حوزه بصیرت آفرینی ،هوشیار سازی مقام معظم رهبری و آموزه‌های حکیمانه ایشان انشاالله انقلاب را توسعه و توفیق داشته باشیم ادامه دهیم.

علم‌الهدی:کسانی که در فضای مجازی پاسخ توهین به نظام را نمی دهند مصداق نظاره گران واقعه کربلا هستند

امام جمعه مشهد گفت: کسانی که در فضای مجازی، توهین، تهمت و شبهه‌افکنی افراد معاند نسبت به نظام مقدس جمهوری اسلامی را مشاهده می‌کنند اما در پی پاسخگویی برنمی‌آیند، مصداق همان کسانی هستند که پس از واقعه کربلا، در بازار شام بی‌تفاوت و نظاره‌گر ورود کاروان اسرا بودند.

علم‌الهدی:کسانی که در فضای مجازی پاسخ توهین به نظام را نمی دهند مصداق نظاره گران واقعه کربلا هستند
 

امام جمعه مشهد گفت: کسانی که در فضای مجازی، توهین، تهمت و شبهه‌افکنی افراد معاند نسبت به نظام مقدس جمهوری اسلامی را مشاهده می‌کنند اما در پی پاسخگویی برنمی‌آیند، مصداق همان کسانی هستند که پس از واقعه کربلا، در بازار شام بی‌تفاوت و نظاره‌گر ورود کاروان اسرا بودند.

سیداحمد علم‌الهدی در خطبه‌های نماز جمعه مشهد با اشاره به بیانات رهبر معظم انقلاب در روز اربعین خاطرنشان کرد: اگر اخیراً مشاهده کردیم که مقام معظم رهبری بر لزوم به راه انداختن یک نهضت روشنگری در برابر جنگ نرم فرهنگی دشمن با عنوان «جهاد تبیین» تأکید کردند و صدور این حکم همزمان و مصادف با روز اربعین بود، به این خاطر است که برای به راه انداختن این جریان فکری، باید از همان شیوه‌ای الگو گرفت که اهل‌بیت (ع) در جریان قیام کربلا از آن استفاده کردند.

 

امام جمعه مشهد افزود: پس از واقعه عاشورا گاهی شاهد هستیم که حضرت زینب(س) و امام سجاد(ع) پس از بیان بخش اندکی از حقایق  قیام اباعبدالله و معرفی حضرت برای مردم، آنان را منقلب می‌کردند و به معنای حقیقی کلمه اگر زینب کبری(س) در شام نمی‌بود، خط سیر قیام حضرت سیدالشهدا(ع) نمی‌توانست منتج به دستاوردهای بزرگ و انسان‌ساز خود باشد.

 

وی اظهار کرد: اثرگذاری هر انقلاب که با ایجاد حرکت در مردم همراه است، به خاطر تبیین‌ها و روشنگری‌هایی است که دلسوزان انقلاب در برابر جریان‌های تهمت و تحریف ارائه کرده‌اند؛ همان‌طور که اگر تبیین زینب کبری (س) نمی‌بود، انقلاب حسینی به بار نمی‌نشست.

 

علم‌الهدی با تأکید بر ضرورت پرهیز از بی‌تفاوتی در برابر هجمه فرهنگی و رسانه‌ای دشمنان عنوان کرد: افراد بسیاری بودند که بعد از ماجرای کربلا و وقتی کاروان اهل‌بیت امام حسین(ع) وارد شام شد، به سرهای مبارک شهدا و زنان در کاروان سنگ پرتاب نمی‌کردند اما بدون تفاوت ایستاده بودند و تماشا می‌کردند و برمبنای احادیث و روایات، حتی این افراد هم در جرم برگزارکنندگان این مراسم منحوس سهیم هستند زیرا به تکلیف عمل نکردند و فقط به تماشا ایستاده بودند.

 

نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی ادامه داد: کسانی که در فضای مجازی، توهین، تهمت و شبهه‌افکنی افراد معاند نسبت به نظام مقدس جمهوری اسلامی را مشاهده می‌کنند اما در پی پاسخگویی برنمی‌آیند، مصداق همان کسانی هستند که پس از واقعه کربلا، در بازار شام بی‌تفاوت و نظاره‌گر ورود کاروان اسرا بودند.

وی گفت: تبیین منطقی در برابر هجمه فرهنگی دشمنان یک تکلیف قطعی است اما این پاسخگویی هم نباید آمیخته با افترا و توهین و تهمت به طرف مقابل باشد. پاسخگویی در برابر شبهات و جنگ رسانه‌ای و تبلیغی عناصر معاند باید منطبق بر استدلال و منطق باشد و اساساً تبیین هم به معنای استفاده از منطق و استدلال در برابر دشمن خارجی است.

 

علم‌الهدی متذکر شد: برخی اوقات مشاهده می‌کنیم که برادران و خواهران انقلابی برای پاسخ دادن به ادعای یک برادر یا خواهر ارزشی دیگر، دست به افشاگری می‌زنند و به گونه‌ای وارد میدان مناظره می‌شوند که نتیجه آن با رسوا شدن طرف مقابل همراه است. این دوستان باید بدانند که اقدام آنها دقیقاً به منزله خودزنی است و پاسخگویی‌ها چه در فضای حقیقی و چه در فضای مجازی باید اولاً منطبق بر رعایت اخلاق و منطق باشد و ثانیاً جهت‌گیری به سمت دشمنان خارجی داشته باشد.

امام‌جمعه مشهد، خستگی‌ناپذیری در روشنگری را دومین شرط پاسخگویی تبیینی در برابر هجمه فرهنگی دشمن دانست و عنوان کرد: علاوه بر ارائه پاسخ‌های منطقی و برخواسته از عقلانیت و اخلاق، باید در این عرصه خستگی‌ناپذیر بود و ممارست داشت.

 

وی گفت: اگر دشمن علیه شما و اعتقاداتتان توطئه کرد و شما یک مانع معرفتی در برابر هجمه او بودید، مسلم است که شما نیز در زمره مخالفان قرار می‌گیرید و علیه شما هم تخریب و توهین صورت می‌گیرد اما باید در این راه ممارست داشت و خستگی‌ناپذیر بود.

نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی اظهار کرد: پیام رهبر معظم انقلاب در روز اربعین به منزله حکم جهاد است و بر همه افراد صاحب‌قلم، صاحبان رسانه و همه کسانی که خود را موظف به امر به معروف و نهی از منکر می‌دانند، واجب است که اکنون در این عرصه وارد عمل شوند و نهضت تبیینی را در برابر جنگ نرم دشمن به راه بیندازند.

 

ما نسبت به پر کردن خلاءهای زندگی همسایه مسئول هستیم

 علم‌الهدی در خطبه عبادی نماز جمعه مشهد با اشاره به رعایت تقوای عملی در رفتار با دیگران اظهار کرد: بیشتر موضوعات تقوای عملی مرتبط با ارتباط ما با دیگران است و اینجا باید تقوا را بسیار رعایت کنیم چرا که تقوا در ارتباط با دیگران احتمال آسیب دارد.

 

امام جمعه مشهد با اشاره به دعای ۲۶ صحیفه سجادیه گفت: امام سجاد(ع) در این دعا ۱۸ مولفه درباره همسایه‌داری را بیان کردند که مولفه اول و دوم در این دعا برای طلب توفیق از خداوند در همسایه‌داری است.

 

وی با بیان اینکه مولفه اول مربوط به همسایه ناتوان است، افزود: به خاطر اشتراک انسان با همسایه بسیاری از مسائل مشترک در حوزه همسایگی ممکن است اجرا نشود و به دلیل ضعیف بودن، همسایه نتواند حق و سهم خود را در اجرای برنامه‌های مشترک ادا کند که در این موضوع مُدارای با همسایه بسیار مهم است و باید با همسایه ناتوان با رفق و مدارا با رفتار کنیم.

علم‌الهدی ادامه داد: مولفه دوم ضعف و ناتوانی همسایه گاهی مربوط به تامین شئون زندگی خودش است؛ گاهی خلاءهایی در زندگی همسایه به وجود می‌آید که ما نسبت به پر کردن آنها مسئول هستیم و نارسایی زندگی او را باید حل کنیم.

نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی عنوان کرد: متاسفانه بر اثر فرهنگ غربی، دو همسایه دیوار به دیوار در یک آپارتمان زندگی می‌کنند اما از یکدیگر خبر ندارند که این با فرهنگ دینی ما سازگار نیست.

وی افزود: طبق روایتی از پیامبر(ص) اگر همسایه از شما فریادرسی کرد به داد همسایه برسید زیرا همسایه نزدیکترین فرد به شما است.

منبع: انتخاب
با دوستان خود به اشتراک بگذارید:
کپی شد
 • آرش ارسالی در

  از رتبه بندی معلمان چه خبر

 • علی ارسالی در

  خودت خوب میدونی چه بلاهایی سر این ملت مظلوم ایران آوردید، اگر امام خمینی زنده بود یه سیلی تو صورت مبارکتت میزد که هوش میرفتی از طرف فرزندسپاهی و جانباز

 • محمدرضا کیانفر ارسالی در

  .
  آیت‌الله سیداحمد علم‌الهدی گفت: میرزا محمدتقی شیرازی در نبرد عراق با انگلیس حکم جهاد داد.

  آقای علم‌الهدی،
  علمای عراق دو دسته بودند برخی طرفدار عثمانی و گروهی طرفدار انگلیس که به خون هم تشنه بودند پس ازجنگ جهانی انگلیس که عثمانی را تجزیه می‌کرد در ایالت عراق هم رفراندوم گذاشت که آیا می‌خواهید مستقل شوند یا خیر میرزای شیرازی که همه‌پرسی را کفر می‌دانست مردم را تحریک کرد عده‌ای عشایر خدازده را به کشتن داد سپس عراق کشور شد.

  سرور گرامی،
  تنها راه نجات میهن اتحاد ماست که هم‌صدا جمهوری اسلامی را تشویق به انجام دو فوریت نماییم:
  1- قطع دشمنی با آمریکا برای دفع تهدیدات خارجی.
  2- به رسمیت شناختن حق آزادی بیان مصوب قانون اساسی جهت حل مشکلات داخلی.
  با تشکر از توجه شما.

دیدگاه تان را بنویسید

 

دیدگاه

توسعه