ارسال به دیگران پرینت

انتخاب رشته

بیکارترین و پرکارترین رشته‌های دانشگاهی

فارغ التحصیلان با شناسایی بازارکار رشته‌های دانشگاهی می‌توانند برای ورود به بازار کار آماده شوند.

انتخاب رشته، حساس‌ترین مرحله زندگی هر نوجوان است. بیشتر آن‌ها برای رسیدن به موفقیت و مشاغل پردرآمد با جایگاه اجتماعی بالا وارد دانشگاه می‌شوند اما تحصیلات عالیه تنها شرط موفقیت نیست، بلکه تمام داوطلبان باید بازار کار، نیاز‌های فعلی و واقعیت‌های زندگی را در زمان انتخاب رشته مورد توجه قرار دهند.

آگاهی از بیکار‌ترین و پرکارترین رشته‌های دانشگاهی می‌تواند نقش موثری در انتخاب رشته صحیح داوطلبان کنکوری داشته باشد.

حفاظت محیط زیست: این رشته دارای کمترین میزان فارغ التحصیلان دانشگاهی بوده و در صدر جدول جزو بیکارترین مشاغل است. ۴۹ درصد از فارغ التحصیلان این رشته با توجه به اهمیت علوم پایه در صنایع دیگر، کار مناسب پیدا نمی‌کنند. رشته‌های علوم زیستی، فیزیک و ریاضیات هم دارای بیشترین درصد بیکاری در جامعه هستند.

۴۰ درصد از دانش آموختگان رشته علوم رایانه، ۲۷ درصد از هنر، ۲۶ درصد از معماری و ساختمان سازی، ۲۲ درصد از فیزیک، حقوق، علوم زیستی و کشاورزی، ۲۱ درصد از حرفه‌های مهندسی، ۲۰ درصد از علوم رفتاری و اجتماعی، بازرگانی و علوم اداری، ۱۹ درصد از دامپزشکی و خدمات پزشکی، ۱۸ درصد از ریاضیات و آمار بیکار هستند.

بیکارترین و پرکارترین رشته‌های دانشگاهی+ درصد اشتغال

پرمتقاضی‌ترین رشته‌های دانشگاهی

کامپیوتر: رشته کامپیوتر با گرایش سخت افزاری و نرم افزاری به عنوان رشته روز در آینده شناخته شده است. فارغ التحصیلان این رشته دارای پردرآمدترین مشاغل دنیا هستند و می‌توانند در قالب شرکت‌های تولیدکننده قطعات، شرکت‌های تولیدی و خدمات، شرکت‌های تولیدکننده نرم افزار‌ها فعالیت موثری داشته باشند.

فارغ التحصیلان بخش نرم افزاری رشته کامپیوتر در صورتی که جزو برنامه نویسان حرفه‌ای باشند، می‌توانند با درآمد بالا به آسانی جذب نیرو‌های هر شرکتی شوند که به آن‌ها نیاز دارد.

مدیریت MBA: رشته مدیریت MBA حدود ۱۰ سال است که در دانشگاه‌های کشور تدریس می‌شود و در مقطع کارشناسی ارشد به عنوان سومین مدرک کسب و کار شناخته می‌شود. تمام مراکز دولتی، غیردولتی و سازمان‌ها نیازمند نیروی مهارت در حوزه مارکتینگ و کسب و کار هستند، بنابراین این رشته دارای مشاغل پردرآمد است.

علوم آزمایشگاهی: بیشتر فارغ‌التحصیلان رشته‌های علوم آزمایشگاهی به راحتی جذب بازار کار می‌شوند زیرا این رشته به شناخت علل ایجاد بیماری‌های مختلف و عوامل ایجاد کننده آن می‌پردازد.

بیکارترین و پرکارترین رشته‌های دانشگاهی+ درصد اشتغال

داروسازی: افرادی که در رشته‌های داروسازی تحصیل می‌کنند بعد از فارغ التحصیلی می‌توانند به خدمات دارویی، مشاوره دارویی و بررسی روش‌های داروسازی و ضعف‌های احتمالی موجود در رژیم‌های دارو درمانی بپردازند. زمینه کاری این افراد شامل ارائه خدمات دارویی، مشاوره دارویی و بررسی روش‌های دارو سازی و ضعف‌های احتمالی موجود در رژیم‌های دارو درمانی است.

دندانپزشکی: یکی از پردرآمدترین رشته‌های دانشگاهی، دندانپزشکی است. پیش بینی می‌شود تا سال ۲۰۳۰ بهداشت دندان و دهان مردم به اندازه‌ای خوب خواهد شد که دیگر نیازی به دندانپزشکی عمومی نخواهند بود و تنها به صورت تخصصی در این زمینه پزشکان فعال خواهند بود. طبق پیش بینی‌ها رشته پیراپزشکی تا سال ۲۰۲۲ میلادی به عنوان رشته‌های پردرآمد در جامعه محسوب می‌شود و رشد ۳۷ درصدی خواهد داشت.

کاردرمانی و فیزیوتراپی: پیش بینی شده است که تا سال ۲۰۲۲ رشته کاردرمانی ۲۹ درصد و رشته فیزیوتراپی ۳۶ درصد رشد خواهد داشت و هم اکنون دانش آموختگان این رشته‌ها می‌توانند در مراکز دولتی، بیمارستان‌ها، مراکز توانبخشی، فدراسیون‌های ورزشی و ... فعالیت داشته باشند.

پزشکی: دانشجویان رشته‌های پزشکی با افزایش مهارت در دوران تحصیل می‌توانند بعد از فارغ التحصیلی به عنوان پزشکان سرآمد شناخته شوند. آن‌ها به منظور افزایش درآمد خود می‌توانند در رشته‌های تخصصی مانند زیبایی گوش، حلق و بینی یا پوست و مو و زیبایی ادامه تحصیل دهند.

گزارش از نادیا عابد 

 

رشته‌هایی که بعد از فارغ التحصیلی جیب تان را پر پول می‌کند

مطابق طرح پایش وزارت علوم برخی دانشگاه‌ها و رشته‌ها بازار کار بیشتری را به نسبت مابقی دارند.

رشته‌هایی که بعد از فارغ التحصیلی جیب تان را پر پول می‌کند
 

تحصیل در رشته مناسب یکی از مهم‌ترین راه‌های دانشجویان برای رسیدن به جیبی پرپول است.

برخی از جوانان امروزی دانشگاه را مهم‌ترین پل در جهت رسیدن به شغل مورد نظر خود می‌دانند به همین علت این روز‌ها تقریبا بیشتر دانشجویان برای ادامه تحصیل جذب رشته‌هایی می‌شوند که آینده شغلی آن‌ها تضمین شده است و به نوعی می‌تواند زندگی معمولی و متوسط را تامین کند.

 

طرح پایش رصد اشتغال دانش‌آموختگان دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی در دانشگاه‌ها کلید خورد تا وزارت علوم، تحقیقات و فناوری بتواند براساس آن اطلاعات مفید و سودمندی از بازار کسب‌وکار به دست آورد و علاوه بر بهبود برنامه‌ها، با مشاوره‌های شغلی، دانشجویان را به سوی بازار کار مناسب هدایت کند.

 

مطابق جدیدترین طرح پایش این وزارت خانه و بنابر اطلاعات ارائه شده از ۸۵ دانشگاه و پژوهشگاه کشور در دو سال متوالی ۹۸ و ۹۹درباره وضعیت اشتغال دانش‌آموختگان وزارت علوم، تحقیقات و فناوری نشان می‌دهد که میزان اشتغال دانشجویان و فارغ‌التحصیلان مقاطع مختلف تحصیلی (کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری) رشد داشته و فعالیت‌ها برای توانمندسازی و اشتغالزایی دانشجویان ساماندهی شده و همچنین ایجاد و توسعه مراکز هدایت شغلی و کاریابی‌های تخصصی کارساز بوده است؛ البته در این میان هم نمی‌توان از تاثیرات برگزاری دوره‌های مهارت‌افزایی و کارآموزی دانشگا‌ها طی سال‌های اخیر چشم‌پوشی کرد.

 

رشته‌هایی 

که بعد از فارغ التحصیلی جیب تان را پر پول می‌کند

 

محمد سعید سیف، مدیر کل دفتر ارتباط با جامعه و صنعت وزارت علوم در گفتگو با باشگاه خبرنگاران جوان، اظهار کرد: وزارت علوم، اشتغال فارغ‌التحصیلان مقاطع مختلف را به طور نمونه برای ۱۴ رشته، به کمک داده‌های ثبت شده در دانشگاه‌ها، پژوهشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی رصد کرد و مطابق آن، دانش‌آموختگان رشته‌های فنی و مهندسی، علوم انسانی و علوم پایه به ترتیب دارای بیشترین نرخ اشتغال و دانش‌آموختگان رشته هنر بالاترین نرخ بیکاری هستند.

سیف درباره رشته‌های دارای بازار کار تصریح کرد: کافی است قدری بیشتر در طرح پایش وزارت علوم دقیق‌تر شویم، اینگونه به خوبی مشخص است که رشته مهندسی کامپیوتر، برق و حسابداری در مقطع کارشناسی؛ رشته‌های مهندسی مکانیک، حسابداری و مهندسی برق در مقطع کارشناسی ارشد و رشته‌های مهندسی عمران، مهندسی کامپیوتر و مواد در مقطع دکتری بالاترین میزان اشتغال را دارند و می‌توان گفت رشته‌های پرطرفدار با بازارکار مشخص هستند.

 

 

درصد اشتغال رشته‌های مختلف در مقطع کارشناسی 

مدیر کل دفتر ارتباط با صنعت و جامعه وزارت علوم با اشاره به درصد اشتغال رشته‌های مختلف در مقطع کارشناسی براساس طرح پایش در سال ۹۹ اظهار کرد: نمودار منتشر شده از سوی وزارت علوم نشان می‌دهد که در مقطع کارشناسی رشته‌هایی مثل تاریخ (۳۲.۶ درصد)، مهندسی هوافضا (۳۷.۳ درصد)، روانشناسی (۳۹.۹ درصد)، فیزیک (۴۰.۵ درصد)، آموزش زبان انگلیسی (۴۳.۹ درصد) و حتی حقوق (۴۴.۴ درصد) پایین‌ترین درصد اشتغال را (در میان آن ۱۴ رشته منتخب بررسی طرح) دارند.

 

//

او گفت: البته اعداد بالا به معنی بیکاری سایر فارغ التحصیلان رشته‌های فوق نیست چرا که بسیاری در حال ادامه تحصیل هستند یا خود جویای کار نبوده اند همچنین طبیعتا برای اظهار نظر قطعی و کامل باید تمام رشته‌ها به صورت گسترده اطلاعات را مورد بررسی قرار دهند.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید:
کپی شد

دیدگاه تان را بنویسید

 

دیدگاه

توسعه