ارسال به دیگران پرینت

طالبان | اشرف غنی | افغانستان | رهبر طالبان | کابل

طالبان: با سقوط اشرف غنی ۴۰ هلیکوپتر به تاجیکستان و ازبکستان منتقل شد

دولت طالبان می‌گوید در پی سقوط حکومت اشرف غنی بیش از ۴۰ هلیکوپتر به تاجیکستان و ازبکستان منتقل شده است.

به نقل از طلوع نیوز، مقام‌های طالبان می‌گویند که گفت‌وگوها در این باره با مقام‌های تاجیک و ازبک انجام شده، اما این دو کشور حاضر نشده‌اند که این هلیکوپترها را به افغانستان تحویل دهند.

بر اساس آمارها، افغانستان تا پیش از سقوط حکومت اشرف غنی بیش از ۱۶۴ هلیکوپتر داشت؛ هر چند هنوز روشن نیست که چه تعداد از این هلیکوپترها در افغانستان مانده، اما دولت طالبان گفته است که در پی سقوط حکومت اشرف غنی، ده‌ها هلیکوپتر به کشورهای همسایه افغانستان منتقل شده است.

انعام‌الله سمنگانی، معاون سخنگوی دولت طالبان گفت: بیش از ۴۰ هلیکوپتر افغانستان به کشورهای همسایه به خصوص به تاجیکستان و ازبکستان توسط مقام‌های سابق کابل انتقال داده شده و برای بازگرداندن این هلیکوپترها، گفت‌وگوها آغاز شده است.

عنایت‌الله خوارزمی، سخنگوی وزارت دفاع گفت: بارها از حکومت‌های این دو کشور درخواست شده تا این هلیکوپترها را به حکومت کنونی افغانستان مسترد بکنند. البته آنها هم  ملاحظاتی داشته‌اند و تاکنون تسلیم نکرده‌اند.

این هلیکوپترها توسط آمریکا خریداری و به ارتش پیشین افغانستان داده شده بود. سه هلیکوپتر از میان دستگاه‌های منتقل شده به ازبکستان از همان نوعی هستند که اشرف غنی، رییس جمهور پیشین، توسط آن‌ها به ازبکستان رفت، اما تاکنون چگونگی انتقال بقیه هلیکوپترها به این کشورها، مشخص نیست.

ده‌ها خلبان نیروهای هوایی افغانستان که در جریان سقوط دولت غنی به تاجیکستان رفته بودند، پس از چند ماه از سوی آمریکا به کشور سوم منتقل شدند. اکنون بر اساس یک گزارش‌ها، تاجیکستان و ازبکستان از ایالات متحده خواسته‌اند که این هواپیماها را در کشورهایشان نگه دارند؛ درخواستی که آمریکا گفته آن را بررسی می‌کند.

طالبان | اشرف غنی | افغانستان | رهبر طالبان | کابل

ملا برادر: برنامه کشتن اشرف‌غنی را نداشتیم

ملا عبدالغنی برادر، معاون اول نخست وزیر طالبان در واکنش به اظهارات اخیر اشرف‌غنی، رییس جمهوری پیشین که دلیل فرارش را حفظ جان خود خوانده، می‌گوید که طالبان برنامه کشتن او را نداشت.

ملا برادر: برنامه کشتن اشرف‌غنی را نداشتیم
 

 به نقل از خبرگزاری افق، غنی اخیرا در مصاحبه‌ای گفت که فرار او از کابل یک تصمیم ناگهانی بود و زمانی اتفاق افتاد که نیروهای امنیتی در ارگ به او گفتند که دیگر قادر به محافظت از او و پایتخت نیستند. با باور غنی اگر در کابل می‌ماند کشته می‌شد.

ملا برادر دوشنبه‌شب در گفتگو با تلویزیون ملی با رد ظهارات غنی گفت که تمام کارمندان دولت پیش شامل عفو عمومی رهبر طالبان می‌شوند.

 

او افزود که طالبان به فرمان پابند هستند و “پلان کشتن هیچ‌کس را نداریم”.

 

‌معاون اول رییس الوزرای طالبان در بخشی از گفتگوی خود بیان کرد که سربازان حکومت پیشین به گونه‌ آشکار شکنجه و یا به قتل نرسیده‌اند.

 

او گفت که اگر در بعضی موارد به گونه‌ پنهانی صورت گرفته، مرتکبان بازداشت شده‌اند.

 

با تسلط طالبان بر کابل، ملا هبت‌الله آخوندزاده، رهبر این گروه فرمان «عفو عمومی» صادر کرد که براساس آن نظامیان و مقام‌های دولتی پیشین مورد عفو قرار می‌گیرند اما بارها از قتل و شکنجه نظامیان پیشین گزارش شده‌ است.

اخیرا رهبر طالبان بار دیگر به نیروهای این گروه توصیه کرده که به عفو اعلام‌شده از طرف او احترام بگذارند و «به کارمندان نظام گذشته به دلیل جرم‌های قبلی‌شان جزا ندهند».

 

 

منبع: ايسنا
با دوستان خود به اشتراک بگذارید:
کپی شد

دیدگاه تان را بنویسید

 

دیدگاه

توسعه