ارسال به دیگران پرینت

خون آشام انرژی

شش نشانه خون آشام های انرژی و راه های مقابله با این افراد

خون آشام انرژی یعنی فردی که وقتی در کنارش هستید آشفته و درمانده می شوید.

شش نشانه خون آشام های انرژی و راه های مقابله با این افراد

خون آشام انرژی می تواند یکی از افراد دور و برتان باشد؛ حتی می تواند دوست صمیمی یا عضوی از خانواده تان باشد.

 خون آشام انرژی یعنی فردی که وقتی در کنارش هستید آشفته و درمانده می شوید. 

۱- آن ها وسط ماجرا هستند.

– چرا این کار را با من کردی؟ 

+ بهت که گفتم. کار من نبود!

به خاطر رفتارهای نمایشی و احساسی شان، خون آشام های انرژی معمولا در وسط یک بحران یا فاجعه هستند. 

با این حال هنگامی که دست شان به شما برسد، آوار را سر شما می ریزند تا خطاها و اشتباهات آن ها را رو به راه کنید.

کاری که باید کرد: به آن ها بگویید خسته اید. اگر سعی کردند با شما تماس بگیرند، خام شان نشوید و در تله شان نیفتید. احتمالاً وقتی بشنوند خسته اید دست از سر شما برمی دارند، چرا که آن ها کسی را نیاز دارند که انرژی داشته باشد تا بتوانند انرژی اش را تخلیه کنند.

۲- آن ها اغلب از طرف مقابل انتقاد می کنند.

– موفق نشدم آن شغل را به دست بیاورم.

 + از همان اول بهت گفتم که توان انجامش را نداری.

خون آشام های انرژی معمولا عاری از اعتماد به نفس هستند و راهی را پیدا می کنند تا از شما انتقاد کنند تا اعتماد به نفس شما را هم پایین نگه دارند. 

اگر چنین باشد، ممکن است حس کنید چیزی به این شخص بدهکارید.

کاری که باید کرد: چهره تان را بی‌حالت کنید و جواب های کوتاه بدهید. این افراد توانایی این را دارند که حتی از نشانه های غیرکلامی شما (حالت های چهره و بدن) استفاده کنند و شما را به دردسر بیاندازند.

 آن ها می توانند از این نشانه ها بخوانند که آیا شما مایلید به سمت آن ها متمایل شوید و انرژی خود را به آن ها بدهید یا خیر. جواب های کوتاه و چهره ی بی‌حالت به شما کمک خواهد کرد انرژی تان را برای خودتان نگه دارید.

۳- آن ها با شما اتمام حجت می کنند.

– به مادرت زنگ بزن و معذرت خواهی کن. +اگر برایت اهمیت دارم، تو این کار را به جایم انجام بده.

 آن ها سعی می کنند وجدان شما را به درد بیاورند و چیزی را که در سر دارند از شما به دست بیاورند. آن ها ابتدا از اولتیماتوم برای جلب نظر شما استفاده و سپس شما را مجبور می کنند تا کاری را که دلخواه تان نیست انجام دهید.

کاری که باید انجام دهید: ببینید چه کسی می تواند به شما کمک کند در یک موقعیت خاص واقعیت را بسنجید. با این کار زمانی که حس می کنید خون آشام انرژی دارد شروع به کار می کند، می توانید از فرد معتمد خود کمک بخواهید.

 

۴- آن ها از خوبی افراد سوء استفاده می کنند.

– امروز قرار دارم.

 + پس من چی؟

اصلی ترین هدف های خون آشام انرژی افراد مهربان و حساس است؛ افرادی که قلبی پرمهر دارند و به مشکلات آن ها گوش می دهند. 

ممکن است متوجه شوید که این افراد می خواهند اکثر زمان شان را با شما بگذرانند. اما آن ها از زمان شما به طور انحصاری برای خودشان استفاده خواهند کرد.

کاری که باید کرد: بین خودتان و آن ها مرز تعیین کنید. شاید گفتن اش راحت تر از انجامش باشد اما ضروری است که ناحیه هایی از زندگی تان را از ورود خون آشام های انرژی مصون نگه دارید. از کوچک شروع کنید. همراه آن ها در دورهمی های اجتماعی ـ نظیر خوردن شام در رستوران ـ حضور نیابید و بعدتر آن ناحیه را گسترش دهید.

۵- آن ها همیشه نیاز عاطفی دارند.

اگر به او محل نگذارم، خودش اول معذرت خواهی خواهد کرد.

خون آشام انرژی همیشه وابسته است و همیشه در رابطه های این چنینی است. با این حال اغلب خودش هم متوجه نیست در چنین رابطه ای قرار دارد. او اغلب از این رابطه استفاده می کند تا نیاز عاطفی بیشتری بیافریند.

کاری که باید کرد: اگر مقدور است آن ها را از زندگی خود حذف کنید. اگر چنین کاری ممکن نیست، سعی کنید تا جای ممکن ارتباط تان را محدود کنید.

۶- آن ها سعی می کنند طعمه شان را تهدید کنند.

– ببخشید دیر آمدم.

 + خوش ندارم مدام حرفم را تکرار کنم!!

علاوه بر انتقاد، خون آشام انرژی ممکن است شما را تهدید کند به خصوص اگر در صدد آغاز ماجرایی عاطفی باشد. در این صورت، ترس دست‌آویزش می شود و انرژی شما را تخلیه می کند و هنگامی که شما ناراحت می شوید یا می ترسید، عزت نفس او بالا می رود.

کاری که باید کرد: جوری وانمود کنید که انگار برایتان اهمیتی ندارد. هر اتفاقی افتاد بهشان جواب ندهید.

 

چند توصیه برای بیماران دوقطبی، دوستان، نزدیکان و اعضای خانواده‌ی آن‌ها

اختلال دوقطبی انواع مختلفی دارد و یک بیماری روانی است که با نوسانات خلقی شدید و تغییرات در سطح انرژی، تمرکز و توانایی انجام کارهای روزمره شناخته می‌شود در این مقاله، چند توصیه‌ی کوچک برای بیماران دوقطبی، دوستان، نزدیکان و اعضای خانواده‌ی آن‌ها ارائه شده است.

چند توصیه برای بیماران دوقطبی، دوستان، نزدیکان و اعضای خانواده‌ی آن‌ها
 

مترجم: مینا شهری

 

 

اختلال دوقطبی انواع مختلفی دارد و یک بیماری روانی است که با نوسانات خلقی شدید و تغییرات در سطح انرژی، تمرکز و توانایی انجام کارهای روزمره شناخته می‌شود در این مقاله، چند توصیه‌ی کوچک برای بیماران دوقطبی، دوستان، نزدیکان و اعضای خانواده‌ی آن‌ها ارائه شده است.

 

 

 

1. بیماران: علائم خود را از پزشک پنهان نکنید

 

آیا می‌دانستید که به طور متوسط حدود 9 تا 10 سال طول می‌کشد تا اختلال دو قطبی افراد به طور دقیق تشخیص داده شود؟ این تشخیص دیرهنگام دو دلیل عمده دارد. اول این که در اکثر موارد، هنگام بروز علائم، حتی در فاز شیدایی، بیمار تحت نظر پزشک نیست و علائم او از دید پزشک پنهان می‌ماند. و دوم این که بیماران اغلب علائم خود را گزارش نمی‌کنند.

بیشتر اوقات، بیماران با علائم افسردگی به روانپزشک یا روان‌درمان‌گر مراجعه می‌کنند. ممکن است بیمار دو قطبی در فاز شیدایی نه تنها احساس افسردگی نداشته، بلکه حال خوب یا علائم یک فرد کاملاً عادی را از خود نشان دهد.

 

در فاز افسردگی نیز اگر بیمار با مصرف داروهای ضدافسردگی حال بهتری پیدا کند، ممکن است احساس کند درمان شده و دیگر به پزشک مراجعه نکند. در هر دو حالت، اگر به پزشک مراجعه نکنید، او ممکن است متوجه شدت علائم شما نشود و بیماری شدت پیدا کند.

 

 

2. بیماران: مصرف داروهای خود را قطع نکنید

تا زمانی که داروها عوارض جانبی شدیدی نشان نداده‌اند، هرگز نباید بدون نظارت پزشک آن‌ها را قطع کنید. قطع ناگهانی برخی از داروها می‌تواند عوارض جانبی جدی به دنبال داشته باشد. در صورتی که به هر دلیل می‌خواهید یک یا چند داروی خود را دیگر مصرف نکنید، حتماً با پزشک مشورت کنید.

 

 

3. بیماران: افراد سمی را در زندگی خود نگه ندارید

 

افراد سمی، افرادی هستند که به طور مداوم به احساسات شما آسیب می‌رسانند، افرادی که انرژی شما را تخلیه نموده و رفتارشان با شما همواره تهاجمی است. بسته به دور یا نزدیک بودن نسبت رابطه، حذف کامل یک فرد از زندگی ممکن است بسیار آسان یا بسیار دشوار باشد. اما گاهی برای حفظ آرامش، ضرورت دارد که در این زمینه اقدامی انجام دهید.

 

 

4. بیماران: به بدن خود آسیب نرسانید

یکی از خطرات اختلال دوقطبی این است که بیمار ممکن است کارهایی را به ضرر خودش انجام دهد یا به خودش آسیب بزند. ممکن است بترسید و اجازه ندهید کادر پزشکی اقدامات درمانی لازم را برایتان انجام دهند. یادتان باشد که در این مواقع خودتان بیشتر از همه می‌توانید به خودتان کمک کنید. سعی کنید علائم خود را بشناسید و ببینید چه وقت‌هایی شدت پیدا می‌کنند. اجازه دهید افراد متخصص در تخفیف این علائم به شما کمک کنند.

 

 

5. بیماران: مقدار داروهای خود را سرخود تغییر ندهید

فرض کنید پزشک روزانه 150 میلی‌گرم از داروی الف، 50 تا 75 میلی‌گرم داروی ب و 30 میلی‌گرم از داروی ج را برایتان تجویز کرده است. این بدان معنا است که پزشک اجازه داده بنا به شرایط و شدت بیماری، روزانه دو تا سه قرص 25 میلی‌گرمی از داروی ب مصرف کنید. اما ممکن است گاهی احساس کنید میزان داروی مصرفی برایتان کافی نیست. کافی است میزان مصرف داروی ب را به 100 میلی‌گرم یا داروی ب را به 60 میلی‌گرم برسانید تا عوارض جانبی شدت بگیرند و مشکلات آغاز شوند. داروهای خود را به همان اندازه‌ی مجاز که پزشک برایتان تعیین کرده است، مصرف کنید.

 

 

6. والدین: از دارودرمانی فرزند بیمار دوقطبی خود امتناع نکنید

گاهی ممکن است والدین از دادن داروهای قوی به کودک دارای اختلال دوقطبی احساس ناراحتی کنند. این ناراحتی قابل درک است، اما یادتان باشد این داورها برای به ثبات رساندن رفتار کودک ضروری و لازم هستند. مطمئناً هر دارویی عوارضی دارد، اما فراموش نکنید عوارض منفی بیماری بیش از همه می‌تواند کودک را آزار دهد و بر آینده‌ی او تاثیرگذار باشد. بنابراین اگر نگران سلامتی و آینده‌ی فرزند خود هستید، از دادن داروهای او امتناع نکنید.

 

7. والدین: فرصت‌ کمک به فرزندتان در مدرسه را از دست ندهید

کودکان مبتلا به اختلال دوقطبی ممکن است در مدرسه به کمک ویژه نیاز داشته باشند. آنها ممکن است مشکل تمرکز داشته باشند، زود عصبانی شوند یا مورد آزار دانش‌آموزان دیگر قرار بگیرند. هم‌چنین ممکن است کودکان دارای اختلال دوقطبی، به بیش‌فعالی یا اختلال نقص توجه (ADHA) نیز مبتلا باشند و نیاز داشته باشند که داروهایشان را سر ساعت در مدرسه دریافت کنند. بنابراین بهتر است تمام این شرایط را به مدرسه اطلاع دهید و درخواست کنید که به فرزندتان توجه و کمک لازم را ارائه دهند.

 

8. دوستان و نزدیکان: تشخیص یا درمان بیماری را رد نکنید

افراد مبتلا به اختلال دوقطبی اغلب دوستان یا نزدیکانی را در کنار خود دارند که از پذیرش تشخیص بیماری امتناع کرده یا سعی نمی‌کنند درباره‌ی این بیماری اطلاعات بیشتری کسب کنند. برای مثال ممکن است به بیمار بگویند: «تو فقط می‌خوای جلب‌توجه کنی!»، «برو یه شغل پیدا کن و دست از غرزدن بردار!»، «اگه بیشتر تلاش می‌کردی، (بیشتر دعا می‌کردی، سبزیجات بیشتری می‌خوردی، کمتر می‌خوابیدی و غیره.) خوب می‌شدی!»، یا از همه بدتر: «من که هیچ‌کدوم از این چیزها رو باور ندارم!». اگر نمی‌توانید به شخص بیمار کمک کنید، دستِ‌کم از گفتن چنین جملاتی پرهیز کنید.

اختلال دوقطبی یک بیماری جدی است که می‌تواند زندگی فرد بیمار را مختل نموده یا حتی به مرگ منجر شود. اگر شخصی از دوستان و نزدیکانتان به این بیماری مبتلا است، سعی کنید تا می‌توانید درباره‌ی آن اطلاعات کسب کنید.

 

9. اعضای خانواده: برای اختلال دوقطبی یکی از اعضای خانواده، خودتان را از بین نبرید

داشتن یک بیمار دوقطبی در خانواده، شرایط سخت و گاهی طاقت‌فرسایی را ایجاد می‌کند. سعی کنید در این شرایط به نیازها و خواسته‌های خودتان نیز توجه کنید و در عین مراقبت از فرد بیمار، هر زمان که لازم بود، خواسته‌های خودتان را در اولویت قرار دهید.

 

منبع: مجله هنری ژوان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید:
کپی شد

دیدگاه تان را بنویسید

 

دیدگاه

توسعه