ارسال به دیگران پرینت

مذاکرات وین | قیمت خانه‌های کوچک و ارزان | شهر تهران

مذاکرات به نتیجه برسد، خانه‌های لوکس ارزان می‌شود

یک کارشناس بازار مسکن درباره تاثیر مذاکرات وین بر بخش مسکن گفت: اگر مذاکرات به نتیجه مثبت برسد با کاهش نرخ ارز و ثبات قیمت خانه‌های کوچک و ارزان مواجه می‌شویم و قیمت واحدهای لوکس و گران، کاهش می یابند.

یک کارشناس بازار مسکن درباره تاثیر مذاکرات وین بر بخش مسکن گفت: اگر مذاکرات به نتیجه مثبت برسد با کاهش نرخ ارز و ثبات قیمت خانه‌های کوچک و ارزان مواجه می‌شویم و قیمت واحدهای لوکس و گران، کاهش می یابند.

حسن محتشم  اظهار کرد: معمولا روند حرکت بازار مسکن سینوسی است؛ به این معنا که در یک مقطع قیمتها شروع به افزایش می‌کند و بعد از جهش قیمتی در یک نقطه متوقف می‌شود. این افزایش قیمت ناشی از غلبه تقاضای سرمایه‌ای بر تقاضای مصرفی است. در بخش مسکن سالهاست این موضوع را تجربه می‌کنیم.

وی افزود: بین سالهای ۹۶ تا ۹۹ بازار مسکن در بخشهایی با رشد حدود ۷۰۰ درصدی قیمت مسکن مواجه شد که ناشی از تقاضای سرمایه‌ای بود. سال ۱۴۰۰ سال استراحت بازار مسکن است و رشد آن کمتر از تورم بوده است. البته افزایش داشته اما تورم سالانه مسکن شهر تهران به حدود ۱۷ درصد رسیده در حالی که تورم عمومی ۴۵ درصد است. این نشان می‌دهد که مسکن در حال طی کردن دوره رکود است تا دوباره خیز بردارد و این عقب‌ماندگی را جبران کند.

این کارشناس بازار مسکن با بیان اینکه در حال حاضر معاملات مصرفی برای واحدهای کوچک و متوسط متراژ در حال انجام است، تصریح کرد: تقاضای واقعی به تدریج باعث رونق بازار می‌شود و در عین حال اثر تورمی به جا نمی‌گذارد؛ کما اینکه در ماههای آبان و آذر، معاملات حدود ۳۰ درصد افزایش یافت اما قیمتها از ثبات نسبی که داشت فراتر نرفت.

محتشم خاطرنشان کرد: سال گذشته، بازار مسکن رفتاری متفاوت با امسال داشت. در این موقع معاملات پایین آمده بود و قیمتها رو به افزایش بود. امسال معاملات بیشتر شده و روند رشد قیمت کُند شده است. در بهمن ماه ممکن است شاهد خرید و فروش بیشتری هم باشیم. آن هم به این دلیل است که برخی افراد برای مصون ماندن از تورم سال آینده اقدام به خرید مسکن می‌کنند.

وی گفت: به نظرم بازار مسکن در ماههای پیش رو حرکت خود را در محدوده زیر تورم ادامه می‌دهد، البته این منوط به آن است که قیمت ارز ناگهانی جهش پیدا نکند. اگر در همین محدوده ۳۰ هزار تومان باقی بماند بعید می‌دانم با رشد سنگین قیمت مسکن مواجه شویم. به نظر می‌رسد با همین شرایط امسال را سپری کنیم.

این کارشناس بازار مسکن درباره تاثیر مذاکرات بر بازار مسکن گفت: مذاکرات وین و مساله رفع تحریمها موضوع مهمی است که در اقتصاد کلان کشور تاثیر دارد. اگر این مذاکرات به نتیجه مثبت برسد با کاهش قیمت ارز مواجه می‌شویم و ارزش پول ملی بالا می‌رود. به نظر می‌رسد حتی اگر شده مقطعی، قیمت دلار کاهش قابل توجهی پیدا می‌کند. در این صورت رشد قیمت کالاهای خارجی، متوقف خواهد شد و بعضا روند قیمتها معکوس می‌شود. قیمت مسکن نیز در واحدهای کوچک و ارزان قیمت ثابت می‌ماند و در واحدهای لوکس و گران قیمت افت خواهد کرد.

 

بازار مسکن

قیمت آپارتمان‌های ارزان تهران+جدول

خریدهای سرمایه‌‌ای دو، سه سال گذشته اکنون با توجه به درجا زدن قیمت مسکن، به عنوان عرضه جدید روانه بازار مسکن شده است.

قیمت آپارتمان‌های ارزان تهران+جدول
 

خریدهای سرمایه‌‌ای دو، سه سال گذشته اکنون با توجه به درجا زدن قیمت مسکن، به عنوان عرضه جدید روانه بازار مسکن شده است.

در هفته‌های اخیر تعداد فایل‌‌های فروش مسکن در بازارهای نیازمندی‌‌های آنلاین افزایش قابل توجهی پیدا کرده و در میان این فایل‌‌ها، آپارتمان‌‌های بدون امکاناتی از قبیل پارکینگ و آسانسور در برخی محله‌های مصرفی به مراتب بیشتر از خانه‌های واجد امکانات هستند.

 

 نخستین واقعیتی که هنگام مشاهده افزایش آپارتمان‌‌های فروشی بدون امکانات در بازار مسکن دریافت می‌شود این است که سرمایه‌‌گذاران ملکی غیرحرفه‌‌ای در حال خروج از این بازار هستند. ملاکان یا آن گروهی که به اصطلاح واسطه‌ها، «ملک‌‌باز» به شمار می‌‌آیند و از طریق انجام معاملات مسکن در دوره‌های کوتاه‌مدت و میان‌‌مدت، عایدی و درآمد کسب می‌کنند، اغلب نسبت به خرید آپارتمان‌‌های بی‌‌نقص اقدام می‌کنند تا در زمان فروش دردسری برای بازاریابی نداشته باشند. اما سرمایه‌‌گذاران غیرحرفه‌‌ای از قبیل افرادی که با تبدیل سایر دارایی‌‌های خود نظیر طلا، سکه و خودرو تصمیم به خرید خانه می‌گیرند، معمولا بودجه محدودی دارند و در نتیجه ناگزیر هستند خانه‌های مشکل‌‌دار و زیرقیمت بخرند.

 
در هفته‌های اخیر به دنبال ثبات نسبی قیمت مسکن از ابتدای پاییز تاکنون، بر تعداد فروشندگانی که پیش‌‌تر خریدهای سرمایه‌‌ای انجام داده بودند افزوده شده است. این موضوع سبب شده عرضه آپارتمان زیر قیمت میانگین معاملات شهر تهران افزایش پیدا کند. در حالی که میانگین قیمت مسکن در شهر تهران از ابتدای امسال بین 30 تا 32 میلیون تومان در نوسان بوده، در حال حاضر تعداد زیادی فایل فروش در بازار مسکن وجود دارد که قیمت پیشنهادی هر مترمربع از این واحدها حول و حوش 20 میلیون تومان و کمتر است. ریشه ارزانی این فایل‌‌ها کمبود امکانات است و نشان می‌دهد خریدهای سرمایه‌‌ای دو، سه سال گذشته اکنون با توجه به درجا زدن قیمت مسکن، به عنوان عرضه جدید روانه بازار مسکن شده است.

البته در کنار سرمایه‌‌گذاران غیرحرفه‌‌ای، برخی سرمایه‌‌گذاران حرفه‌‌ای نیز در حال فایل کردن تعدادی از واحدهای مسکونی پیش‌‌تر خریداری شده هستند و به نظر می‌‌رسد گروهی از این افراد نیز تمایل دارند بخشی از سرمایه ملکی خود را به دارایی دیگری تبدیل کنند.

 

I590XzOkxBBU

 

 

منبع: اقتصاد نیوز
منبع: ایسنا
با دوستان خود به اشتراک بگذارید:
کپی شد
  • محمدبهرامی بلوچ ارسالی در

    پس چرا مزاکرات را برجام را به نتیجه مثبت نمیرسانند که مردم نفس راحت بکشند

  • مدبر ارسالی در

    محتشم،کارشناس ابله،وقتی اطلاعات جامع واشراف برمشکلات کشورنداری حداقل سکوت کن واجازه بده دانایان وصاحبنظران ومتفکران درموردگرانی مسکن اظهارنظرکنندمگرکمی ارزانترشدن خانه های لوکس وگرانقیمت مشکل مسکن جوانان ساکن جنوب شهرهاراحل میکند؟

دیدگاه تان را بنویسید

 

دیدگاه

توسعه