خبر فوری
ارسال به دیگران پرینت

انفجار گاز و تخریب منزل مسکونی در تبریز

اعزام تیم‌ سگ‌های زنده‌یاب به محل حادثه انفجار گاز

تاکنون ۵ واحد منزل مسکونی تخریب شده و احتمال گرفتاری مصدومین و محبوسین در زیر آوار نیز وجود دارد

مدیرعامل هلال احمر استان آذربایجان شرقی از اعزام تیم‌ سگ‌های زنده‌یاب به محل حادثه ریزش ۵ واحد مسکونی در تبریز خبر داد.

به گزارش ایلنا، حمید حسین پور، مدیرعامل هلال احمر استان آذربایجان شرقی گفت: در ساعت ۱۳:۲۰ امروز یکم دی ماه، گزارش حادثه‌ای مبنی بر انفجار گاز و تخریب منزل مسکونی در محله حکم آباد تبریز به هلال احمر اعلام و بلافاصله سه تیم امدادی و عملیاتی شامل دو تیم آوار و یک تیم سگ های زنده یاب برای پشتیبانی از آتش نشانی به محل حادثه اعزام شدند.

وی ادامه داد: تاکنون ۵ واحد منزل مسکونی تخریب شده و احتمال گرفتاری مصدومین و محبوسین در زیر آوار نیز وجود دارد، جزییاتی از افراد آسیب دیده احتمالی اعلام نشده است.

مراسم تودیع رئیس پیشین کاخ سعدآباد

خطر انفجار در کمین کاخ سعدآباد

مجموعه کاخ سعدآباد به دلیل داشتن لوله های گاز فرسوده در معرض خطر انفجار قرار دارد. این اتفاقی است که رئیس سابق کاخ در مراسم تودیع خود نسبت به آن هشدار جدی داد.

 خطر انفجار در کمین کاخ سعدآباد
 

چند روز پیش با معرفی رئیس جدید کاخ سعدآباد در تهران، مراسمی برای تودیع رئیس پیشین با حضور کارکنان کاخ و معاون میراث فرهنگی کشور برگزار شد.

در این مراسم کیا پارسا به نکاتی از حضور ۵۰ ماهه خود در این کاخ و مشکلاتی که با آنها رو به رو بوده است پرداخت. نکاتی که به رغم پیگیری‌های چند ساله او نتیجه‌ای نداده است.

 

او این مشکلات را در حضور وحید رحمتی مدیر جدید کاخ مطرح کرد با این هدف که شاید او بتواند در دوره جدید مدیریت وزارتخانه، پیگیر این مسائل شود.

 

مهمتر اینکه اعضای جدید شورای راهبردی کاخ سعدآباد چند روز پیش معرفی شده و این شورا تشکیل شده‌است که یکی از وظایف آنها اعتلای عملکرد موزه بر پایه خردجمعی است.

 

پارسا در طول زمان مدیریتش در این کاخ و در سالهای ۹۶ تا ۱۴۰۰ حدود ۱۱ نامه به وزارت میراث فرهنگی، شهرداری و نهادهای دیگر درباره موضوعات مرتبط با آب و برق و گاز این مجموعه تاریخی نوشت و هشدار داد.

 

یکی از این نامه‌ها خطاب به سازمان آتش نشانی و به جهت درخواست استقرار پایگاه آتش نشانی در مجموعه سعدآباد بود اما چون در پاسخ به این نامه‌ها جوابی نگرفت در مراسم تودیع خود سرفصل‌هایی از آن را در حضور متولیان جدید کاخ توضیح داد.

یکی از مواردی که او ذکر کرده بود، هشدار درباره یک انفجار بزرگ در کاخ سعدآباد است. انفجاری که می‌تواند در پی آتش سوزی لوله‌های گاز فرسوده بوجود آید.

 

لوله‌های پوسیده گاز این کاخ متعلق به قبل از پیروزی انقلاب اسلامی است و در این مدت بازسازی مهمی روی آنها صورت نگرفته است. حفاظت از این لوله‌ها کاتدیک نیست یعنی هیچ حفاظی ندارد تا در مقابل نشت گاز و یا فرسودگی در امان بماند. آتش سوزی در این شرایط تنها با یک جرقه یا اتفاق فاجعه بزرگی به وجود می‌آورد.

مجموعه سعدآباد چهار دوره تاریخی قاجاریه، پهلوی اول و پهلوی دوم و پس از انقلاب شکوهمند اسلامی ایران را سپری کرده‌است.

 

سعدآباد در دوره قاجار ساخته شد و سکونت‌گاه تابستانی (ییلاق) شاهان این سلسله بود. پس از کودتای ۱۲۹۹ و تصرف آن توسط خاندان پهلوی ساختمان‌های متعددی در آن ساخته شدند که بالغ بر ۱۸ کاخ در ابعاد مختلف را شامل می‌شود.

برخی از این کاخ‌ها در اختیار نهاد ریاست جمهوری بوده و امکان بازدید عمومی ندارد. چون در برخی ایام مهمانان خاص ریاست جمهوری در این ساختمان‌ها حضور می‌یابند.

 

رئیس سابق کاخ سعدآباد در این نامه‌ها پیشنهاد کرده بود که باید تمام لوله کشی کاخ سعدآباد تعویض شده و از جنس لوله‌های پلی اتیلن شود.

چرا که اگر گاز در محدوده وسیع کاخ و زیر یکی از موزه‌های آن نشت کند حتماً اتفاق خطرناکی خواهد افتاد که غیرقابل جبران است چون جدا از ساختمان‌ها، این مجموعه دارای میراث تاریخی گرانبهایی در ویترین موزه‌ها و گنجینه‌ها است.

 

ضمن اینکه شعله‌ای کوچک در فضای باز این مجموعه می‌تواند به سرعت به تمام جنگل سعدآباد سرایت کند.

منبع: عصر ایران
با دوستان خود به اشتراک بگذارید:
کپی شد

دیدگاه تان را بنویسید

 

دیدگاه

توسعه