خبر فوری
ارسال به دیگران پرینت

توصیه عضو مجمع تشخیص برای ساخت مسکن برای مجردها

ساخت مسکن به سبک ژاپنی برای مجردهای ایرانی

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان این‌که شمال شهر تهران مرده است،‌ گفت: برای ساخت مسکن مجردها نیز می‌توان از کشوری مانند ژاپن الگوبرداری کرد.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان این‌که شمال شهر تهران مرده است،‌ گفت: برای ساخت مسکن مجردها نیز می‌توان از کشوری مانند ژاپن الگوبرداری کرد.

علی‌ آقامحمدی در جلسه «ستاد توسعه و تحول اجتماع محور 2020 محله» با بیان این که باید روح زندگی را به محلات دارای بافت فرسوده بازگردانیم، اظهار کرد: انجام این کار در شمال شهر تهران غیرممکن است زیرا شمال شهر مرده است و ساختار آن انفرادی است. اما در محلات بافت فرسوده روح جمعی حاکم است و می‌توان این کار را انجام داد. لازمه آن این است که به شرایط، نوع فرهنگ و اقوام ساکن در محلات توجه کرد حتی در جزییات هم باید به این موارد پرداخت.

قائم مقام وزیر کشور درامور 2020 محله کم برخوردار کشور در این باره توضیح داد: باید تفاوت فرهنگی در همه چیز حتی در رنگ ساختمان‌ها لحاظ شود در واقع نباید تولید انبوه به شکل یکنواخت را ادامه دهیم بلکه باید تولید انبوه متناسب با نوع فرهنگ و قومیت مردم محله شکل گیرد.

آقامحمدی با اشاره به این که باید از ظرفیت ساکنان در ساخت و نوسازی محلات بهره ببریم، اضافه کرد: نکته مهم دیگر این است که باید به محلات «هویت » بدهیم. اکنون محلات پهنه‌بندی شده‌اند و ممکن است این پهنه‌بندی بر اساس هویت محلات شکل نگرفته باشد. همچنین کار بازآفرینی محلات باید بر اساس آمار نفوس و مسکن انجام گیرد تا به هویت محله بیشتر نزدیک شویم.

وی با بیان این که با کمک معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری می‌توان به سمت و سوی انتخاب شغل ساکنان این محلات کمک کرد، افزود: برای مثال می‌توان به دانش‌آموزان ساکن در این محلات بورس تحصیلی اعطا کرد و در رشته‌های مرتبط با ساختمان‌سازی آن‌ها را آموزش داد.

عضو مجمع تشخیص مصلت نظام با اشاره به ساخت مسکن برای جوانان اظهار کرد: می‌توان جوانان را کاندید اول مسکن کنیم و «سازمان داوطلبان زندگی آینده» را تشکیل دهیم، باید کاری کنیم تا جوان بدون خانه در کشور وجود نداشته باشد.

عضو مجمع تشخصیص مصلحت نظام در ادامه با اشاره به اعطای سند مالکیت مشروط به ساکنان سکونتگاه‌های غیررسمی گفت: در این خصوص باید از کاداستر استفاده کنیم و در این راه از مجلس و شهرداری‌ها نیز کمک بگیریم . از سوی دیگر تجمیع ریزدانه‌ها نیاز به یک سیستم حقوقی محکم دارد تا مردم مطمئن شوند در موعد مقرر به آنچه به آن‌ها وعده داده شده است، می‌رسند.

آقامحمدی با اشاره به بازآفرینی شهری 2020 محله گفت: باید طرح این محلات را مشخص کرده و آن‌ها را دسته بندی کنیم و در هر محله یک پروژه به عنوان پایلوت آغاز به کار کند. همان طور که عنوان کردم باید بازآفرینی با توجه به شرایط فرهنگی آن محله انجام شود.

وی همچنین با اشاره به ساخت مسکن برای مجردان و سرپناه برای معتادان متجاهر افزود: حدود 60 هزار معتاد متجاهر وجود دارد که باید برای اسکان آن‌ها فکری کرد. می‌توان روی ساخت شهرک‌های سلامت فکر کرد، اعتبار آن هم قابل تامین است و خیرین بسیاری نیز حاضرند در این راه به دولت کمک کنند. در خصوص ساخت مسکن برای مجردان نیز می‌توان از کشوری مانند ژاپن الگو برداری کرد.

وی با بیان این که متولی نوسازی و بهسازی 2020 محله مشخص شده است، اظهار کرد: کار نوسازی 205 محله توسط وزارت کشور،318 محله کمیته امداد،220 محله توسط ستاد اجرایی فرمان امام خمینی(ره)، 215 محله توسط هلال احمر، 922 محله توسط سازمان بهزیستی، 160 محله توسط شهرداری‌ها و 65 محله توسط سازمان اوقاف و 50 محله توسط آستان قدس رضوی عملیاتی خواهد شد.

وی با بیان این که آموزش‌های لازم در این زمینه به تمام سازمان‌ها داده خواهد شد، مثالی زد وگفت: سازمان جوانان هلال احمر از اعضای این ستاد در اولین گام تحت عنوان « پیشگامان پیشرفت» هزار نفر از سنین 4 تا 18 سال را آموزش داده و سازماندهی می‌کند. روز 22 بهمن در دروازه غار شاهد رونمایی از این افراد خواهیم بود که درطول 3 سال آموزش خواهند دید.اکنون معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری نیز مدرسه‌ای را به شکل پایلوت انتخاب کرده و قرار است شتاب دهنده‌ای در این مدرسه مستقر کرده و درس‌های مرتبط با استارتاپ دانش‌آموزی را راه اندازی کند. این امر باعث می‌شود، دانش‌آموزان ضمن تحصیل درآمدزایی کرده و به دلیل مشکلات مالی ترک تحصیل نکنند. در مجموع انجام این پیشنهادات می‌تواند به رشد بازآفرینی محلات هدف کمک کند.

منبع: انتخاب
با دوستان خود به اشتراک بگذارید:
کپی شد
 • AA ارسالی در

  ساخت مسکن در مناطق باید تراکم جمعیتی را در نظر گرفت مسکن فضا اشغال می کند بنابراین مسکن سازی الگوی امروزی داشته باشد وشکل قفس گونه بمانند حلبی آباد است فرقش آن است که حلبی نیست وبا فرهنگ سنخیت ندارد بنابراین ساختمان دارای عمر بیش از یک قرن را دارد وقوطی کبریت نیست که جابجا شود برای معتادان یک شهرک طراحی می شود و درهمان شهرک امکانات ساخته و با مدیریت قوی می توان اداره کرد

 • ناشناس ارسالی در

  هنوز خیلی از جوانان، که به سرمایه گذاری در بورس تشویقشان میکردی و با عدم علم از سرمایه گذاری سرمایه ی مردم را در کوره ی پول سوزی به آتش کشیدی، پس حرف نزدنت بهتر است از آنکه، بحرفی و آبروی نداشته ات را ببری،راستی؟! چرا در باره‌ی بورس اظهار نظر نمی فرمایید که مستفیض بشیم؟ آیا از واژه شرم چیزی هم میدانید؟

 • ناشناس ارسالی در

  شتردرخواب بیند پنبه دانه

 • حام ارسالی در

  سلام
  طرح خوبیه .اما چرا شمال تهران از این طرح جدا است بهانه شما اینه که شمال تهران مرده است ،یا مردم قشر پایین را دوست ندارید که به شمال تهران برای سکونت بیان شاید باعث میشن آرامش شما بالا نشین ها بهم بخورد .کجاست عدالت علی ،
  چرا اینقدر از مردم فقیر و سطح پایین شما ها فراری هستید،به خدا همین اقشار متوسط وسطح پایین مرام ومعرفتشون از بالا نشین ها بیشتر است .این همه پول رو کجا میخوان ببرن نه اینکه تو یک متر قبر همه میخوابن حالا قبر میخواد از مرمر واتاق دورش باشه یا توی بیابون باشه به هر حال همه میرن توی قبر .امیدوارم قبل از مردن بالا نشین ها سزای این همه فخر فروشی هاشونو بدن واموالشونم بچه هاشون ودیگران بخورن وبخندن بهشون که غیر از این هن نیست .
  اون همه شهید دسته گل دادیم که این افراد به سر ما مردم قشر متوسط این بلاها رو بیارن ،خون مردم رو بکنن تو شیشه .
  وقتی شما برای این طرح که شمال تهران اجرا نشه اینجور بهانه میارید وای بهال مردم دیگه .
  نکن اقای مسول اینجور دل ما رو نسوزون که آتیشش میوفته به زندگیت .
  این همه از ما مردم متوسط وفقیر فراری نباشید اقای مسول
  یا علی

 • ناشناس ارسالی در

  کارمان به کجا رسید که می خواهیم برای مجردها مسکن بسازیم ، عزیزم بس است بیایید کنار تا جوان اشتغال بکار تا بتوانند ازدواج وزندگی تشکیل دهد دلتان به آینده کشور بسوزد و اینده کشور رو نابود کردید به خدا لیسانس حقوق ۴ سال بیکار است چرا افراد را بیش از ۳۰ بکار گیری می کنید یا بازنشسته رو ۱۵ سال است بکار گرفتی این رابطه ،سواستفاده از موقعیت ها، باید بازی و...، به خدا روزی از گلویتان بیرون خواهد زد.

 • ناشناس ارسالی در

  خودت هم فهمیدی چی گفتی اصلا

 • ناشناس ارسالی در

  با سلام و احترام اگر بافت محله ها بر اساس اقوام
  شکل بگیرد ممکن است در اینده اثرات منفی و مشکلات دیگر پدید اید که قابل پیش بینی نیست یک شهر ویک فرهنگ بهتر است البته این فقط نظر من است در ضمن کشور ما کشور خشکی است
  و زمین فراوان دارد بهتر نیست این زمین هارا رایگان مثل اول انقلاب به جوانان برای ساخت مسکن داد هم شغل ایجاد می شود هم مشکل مسکن جوانان حل می شود با تشکر از شما

 • زهرا ارسالی در

  برای تمامی شهر تهران به سبک ژاپنی لطفا ساخته شود متشکرم از شما خوبان این سر زمینم

 • ناشناس ارسالی در

  اتفاقا خیلی عالیه حداقل حا برای زندگی و خواب هست اگه ارزان باشه

 • ناشناس ارسالی در

  شمازحمت نکش همان خرابه های جولانه ابادکردی بسه

دیدگاه تان را بنویسید

 

دیدگاه

توسعه