ارسال به دیگران پرینت

امام جمعه موقت اصفهان: خواسته‌های کشاورزان منطقی است

امام جمعه موقت اصفهان با بیان اینکه کشاورزان طلبکار هستند و دولت‌های قبل به خواسته‌های مسالمت‌آمیز و منطقی آنها نرسیده‌اند، گفت: این غم، غم بزرگی برای ما است، متأسفانه آب نیست و به نظر می‌رسد حل این مشکل به دست خداست، امیدواریم باران رحمت الهی‌، همه مشکلات را حل کند.

امام جمعه موقت اصفهان با بیان اینکه کشاورزان طلبکار هستند و دولت‌های قبل به خواسته‌های مسالمت‌آمیز و منطقی آنها نرسیده‌اند، گفت: این غم، غم بزرگی برای ما است، متأسفانه آب نیست و به نظر می‌رسد حل این مشکل به دست خداست، امیدواریم باران رحمت الهی‌، همه مشکلات را حل کند.

 حجت‌الاسلام و المسلمین سیدمجتبی میردامادی ظهر امروز _جمعه ۱۲ آذرماه_ در خطبه‌های نماز جمعه این هفته اصفهان که در مصلی نماز جمعه این شهر برگزار شد، با اشاره به آیاتی از کلام‌الله مجید، اظهار کرد: انسان هنوز قادر به تعریف روح نیست و پیامبر گرامی اسلام نیز بر این موضوع تاکید کرده‌اند؛ در داستان حضرت سلیمان و ملکه سبا نیز شاهد قدرت روح و قدرت خداوند هستیم و این چنین مواردی مربوط به جسم نیست.

 

وی افزود: توان روح نسبت به جسم بسیار بیشتر است و خداوند تبارک و تعالی نیز در قرآن کریم بر این موضوع تاکید مؤکد فرموده؛ زنده کردن مرده‌ها به اذن الهی بر اساس آنچه که در قرآن آمده یکی از معجزات حضرت مسیح (ع) است و زنده کردن مرده‌ای که بیش از ۷۰۰ سال بود از دنیا رفته بود نیز از معجزات حضرت مسیح است.

امام جمعه موقت اصفهان با بیان اینکه نباید زندگی را هیچ و پوچ فرض کنیم، تصریح کرد: آنقدر زندگی ما زیر ذره‌بین است که اگر به اندازه ذرات معلق بین زمین و هوا کار خوب یا بد بکنیم، به نتیجه آن خواهیم رسید. دنیا نباید هدف ما باشد بلکه باید وسیله‌ای برای رسیدن به آخرت جاودانه و توأم با سعادت و رستگاری باشد.

میردامادی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه جهاد در راه خداوند قطعاً رستگاری را به همراه خواهد داشت، اضافه کرد: اهمیت نماز جمعه بر هیچ‌کس پوشیده نیست و در این زمینه روایتی موجود است که تاکید دارد کارفرمایان باید اجازه شرکت در نماز جمعه را به کارگران خود بدهند و حدیث دیگری در این زمینه نیز تاکید می‌کند که هر کس سه جمعه پی در پی بدون عذر موجه نماز جمعه را ترک کند، نام او به عنوان منافق ثبت می‌شود.

وی با اشاره به روز نیروی دریایی، ادامه داد: نیروی دریایی در روزهای اول جنگ پیروز شد و دشمن را به زانو درآورد و نیروی دریایی عراق را ساقط و نابود کرد؛ بحمدالله نیروی دریایی امروز جرأت تجاوز را از دشمن گرفته و از مفاخر اسلام و این مملکت است.

کشاورزان طلبکار هستند و دولت‌های قبل به خواسته‌های مسالمت‌آمیز و منطقی آنها نرسیده‌اند

امام جمعه موقت اصفهان با اشاره به خواسته مشروع و به حق کشاورزان، خاطرنشان کرد: کشاورزان طلبکار هستند و دولت‌های قبل به خواسته‌های مسالمت‌آمیز و منطقی آنها نرسیده‌اند. زندگی این افراد کشاورزی است و شاید الان نان برای خوردن نداشته باشند؛ در این زمینه رئیس جمهور جلساتی با نمایندگان اصفهان و ستاد احیای زاینده‌رود برگزار کرده و قول‌هایی در این زمینه داده شده است.

میردامادی افزود: این غم بزرگی است برای ما و امیدواریم این حق، هرچه زودتر محقق شود. همه آرزو دارند این مشکل حل شود، اما متأسفانه آب نیست و به نظر می‌رسد حل این مشکل به دست خداست؛ ما نمی‌گوییم مسئولان کاری و تلاش نکنند، اما به بعضی از آیات قرآن نیز باید توجه داشته باشیم و توجه به خدا و دعا نیز باید در دستور کار باشد.

امیدواریم باران رحمت الهی‌، همه مشکلات را حل کند

وی یادآور شد: آن کسانی که به اسم دین می‌خواهند برعلیه دین و پیامبر (ص) اقدام کنند، موفق نمی‌شوند؛ نماز استسقا یکی از نمازهایی است که در این زمینه توصیه می‌شود و خود پیامبر گرامی اسلام نیز این نماز را خوانده‌اند. در زمان امام سجاد (ع) نیز خشکسالی شد و حضرت فرمودند در بیابان نماز استسقا خوانده شود. دعای کسی مستجاب می‌شود که تلاش کند و دستورات خداوند متعال را در همه موارد اجرا بکند؛ امیدواریم باران رحمت الهی‌، همه مشکلات را حل کند.

اختلاف میان قشرهای مختلف جامعه، یک بلا است

امام جمعه موقت اصفهان با بیان اینکه امروز جنگ دشمن دیگر جنگ نظامی نیست و این نوع از جنگ هشت سال مورد آزمون قرار گرفت و دشمن متوجه شد که استقامت این ملت، شکست ناپذیر است، تصریح کرد: تدبیرهای امام (ره) و مقام معظم رهبری امروز مملکت ما را به عنوان یک قدرت جهانی درآورده است. کسی جرأت نمی‌کند به کشور چپ نگاه بکند و چشم کسی که چپ به کشور نگاه بکند را کور خواهیم کرد؛ اگر دستی به سمت کشور دراز بشود آن دست را از مچ قطع خواهیم کرد.

میردامادی اضافه کرد: ایجاد دشمنی و اختلاف میان قشرهای مختلف یک بلا برای جامعه است و زمانی که به ما گفتند گوشتان به زبان رهبر باشد، یعنی کسی حق ندارد، راه دیگری را انتخاب کند. نیروی انتظامی عاشقانه جلوی کسانی که قصد دارند آشوب راه بیاندازند را گرفته است و نهایت تشکر را از افرادی که برای دفاع از ارزش‌های انقلاب اسلامی آماده هستند را داریم.

 

 

فرماندار اصفهان: مطالبات کشاورزان درست بود

به دنبال تحصن و مطالبه به‌حق کشاورزان در بستر زاینده‌رود، شبکه‌های معاند این بار سعی داشند با اختلاف‌افکنی بین سه استان یزد، اصفهان و چهارمحال اهداف خود را به پیش برند که با پیگیری کشاورزان و مسئولان استان خیال خام ضد انقلاب، خنثی شد.

فرماندار اصفهان: مطالبات کشاورزان درست بود
 

بارش‌های اندک در سال آبی گذشته و ذخیره کم سد زاینده‌رود و مدیریت نادرست آب در سطوح مختلف و برداشت‌های نامتعارف و بی‌رویه و غیر قانونی از آب، شرایطی را ایجاد کرده که امروز مردم به ویژه کشاورزان غرب و شرق را دچار مشکلاتی شده است. موضوع آب موضوعی ملی است و ارتباطی به استان و منطقه ندارد.

 

محمد علی احمدی در مورد موضوع آب و حوزه وظایف فرماندار اظهار داشت: ما چند هفته‌ای است که در مسند فرمانداری مشغول خدمتگزاری هستیم و از جمیع مشکلات شهرستان  اصفهان اطلاع داریم. جمع‌بندی‌هایی صورت گرفته؛ ظرفیت‌های خوبی در سطح شهرستان وجود دارد که برای رفع مشکلات باید از این ظرفیت‌ها استفاده کنیم.

وی افزود: هم شناختی از مشکلات است و  هم یقینا راهکارهای جدی برای برون‌رفت از آن‌ها وجود دارد؛ از جمله ظرفیت‌های شهرستان اصفهان جوانان و مردم بسیار خوبی است که در چند هفته اخیر که ارتباط با مردم شهرها و روستاها بیشتر شده، شاهد آن بودیم که جوانان بسیار باانگیزه با ایده‌های خوبی داریم که مسائل را به خوبی تحلیل و راهکارهای برون‌رفت مشکلات را مطرح کردند که از آن بهره می‌گیریم.

 

فرماندار اصفهان بیان کرد: مجموعه فرمانداری نیز طی روزهای آینده طرح اصلی برای سیاست‌های شهرستان که برگرفته از سیاست‌های کلان دولت است را ارائه خواهد داد و همه عزم خود را برای اقدامات موثری که بتواند راه‌های پیشرفت را هموار کند، جزم می‌کنیم.

 

وی در خصوص تفاهم‌ها و قول و قرارهای مسئولان با کشاورزان تصریح کرد: یکی از مشکلات مهم اصفهان موضوع آب است. آن چیزی که اکنون شاهد آن هستیم به دلایل مختلف از جمله ضعف در مدیریت، کم بارشی‌های سال‌های اخیر و بارگزاری‌های بیش از اندازه و غیرمجاز در  حوضه آبریز زاینده‌رود مجموعا به گونه‌ای رقم خورده که امروز منجر به خشکی زاینده رود شده است. مطالبات کشاورزان در مورد حق‌آبه درست است و قبلا هم به نوعی مطرح شده است.

 

احمدی ادامه داد: کشاورزان گلایه‌هایی علاوه بر خشکی زاینده‌رود و عدم تخصیص آب داشتند. صحبت کشاورزان این بود که حقشان شناخته شود و به آن‌ها توجه شود. طی چند سال گذشته این بی‌توجهی منجر به مطالبه جدی کشاورزان شده بود.

وی با بیان اینکه با پیگیری‌های استاندار اصفهان، وزیر نیرو به اصفهان سفر کرد، گفت : وزیر نیرو در این سفر به جمیع مشکلات آب واقف شد و اعلام کرد که عزم دولت سیزدهم بر رفع مشکلات مردم در اقصا نقاط کشور به‌خصوص اصفهان است. این جلسه مصوبات خوبی به همراه داشت.

 

فرماندار اصفهان با اشاره به موضوع تحصن کشاورزان در بستر خشک زاینده‌رود و پیگیری مطالبات آن‌ها تصریح کرد: کشاورزان در بستر رودخانه تحصنی داشتند تا مشکلات خود را به گوش مسئولان برسانند. طی روزهای حضور کشاورزان، جلسات و صحبت‌های زیادی با کشاورزان صورت گرفت و نتیجه آن این شد که کشاورزان مطلع شدند، دشمن قصد موج‌سواری بر مطالبات مردم  دارد و اعلام آمادگی برای جمع‌آوری چادرهایشان انجام دادند.

وی اظهار داشت: توافقاتی شکل گرفت که از جمله آن پیگیری حق‌آبه‌ها، پیگیری خسارات انجام شد و کمیته‌ای متشکل از نمایندگان استانداری، جهاد کشاوزی، آب منطقه‌ای و نمایندگان کشاورزان تشکیل شود و وضعیت آب شرب، بارندگی‌ها رصد شود تا نسبت به تامین آب برای سایر بخش‌ها تصمیم‌گیری شود. به همین دلیل کشاورزان به تحصن خود خاتمه دادند. در توافق‌نامه‌ای که با کشاورزان شده است، طبق برنامه‌های زمان‌بندی به کشاورزان اطلاع‌رسانی می‌شود.

 

احمدی با اشاره به انگیزه جریان ضدانقلاب از اختلاف‌افکنی بین مردم گفت: معمولا جریان ضد انقلاب دوست ندارند وحدت و اتحاد مردم را حول محور انقلاب ببینند  و از همان زمان شروع به شایعه‌پراکنی و تفرقه‌افکنی پرداختند.

وی ادامه داد: صدا و سیما در موقع اعتراض کشاورزان، به خوبی صدای کشاورزان را اطلاع‌رسانی کرد و مردم نیز به مطالبه کشاورزان آگاه شدند و متوجه شدند کشاورزان در حال پیگری قانونی مطالبان خود هستند. بعد از آن توافق چادرها جمع آوری شد و از همان مقطع جریانی که دل در گرو تفرقه‌افکنی دارند، شروع به شایعه‌پراکنی و خبرهای کذب از قول کشاورزان کردند و طی هفته‌های گذشته منجر به ایجاد تجمعات محدود شد که آن هم توسط کشاورزان محکوم شد.

 

فرماندار اصفهان بیان کرد: بعد از سفر نیرو و پیگیری استاندار و کشاورزان، جلساتی در سطح ملی برای رفع مشکلات آب اصفهان برگزار شد. یکی از دستورات رئیس جمهور نیز ستاد احیای زاینده‌رود بود و جلسات دیگری با حضور معاون اول رئیس جمهور تشکیل شده که نتایج آن مشخص خواهد شد. موضوع اقدام در خصوص مشکلات آب، موضوعی است که زمان‌بر است و اقدامی نیست که به زودی نتیجه مشخص شود اما همدلی و اتحادی که بین مردم و مسئولان در سطح اصفهان است، منجر به رفع مشکلات خاص و پیگیری طرح‌ها خواهد شد.

وی تصریح کرد: تجربه نشان داده که هر موقع اراده قوی نسبت به حل مسائل و خدمت ویژه به مردم شود، رسانه‌های بیگانه و عوامل وابسته به آن تلاش می‌کنند حاشیه‌هایی فراهم کنند تا مسئولان را از اجرای برنامه‌ها غافل کنند.

 

احمدی ادامه داد: در هفته گذشته و جمعه جاری با انتشار اخبار کذب تلاش کردند که حاشیه‌ای ایجاد کنند تا مسئولان را از ماموریت‌های ویژه و اصلی خود در برنامه‌ریزی و اجرای طرح‌ها و پروژه‌هایی که منجر به حل مشکلات مردم می‌شود، غافل کنند.

 

وی گفت: کشاورزان اعلام کردند تجمع و تحصن ما خاتمه یافته و هیچ نوع فراخوانی نداریم و براساس توافق‌نامه‌ای که نوشته شده، مطالبات خود را به صورت قانونی پیگیری می‌کنیم؛ اما دشمن به دنبال موقعیت‌هایی برای تفرقه‌افکنی بین مردم است.

حربه اختلاف افکنی بین سه استان، سیاست بی‌نتیجه این بار شبکه‌های بیگانه

فرماندار اصفهان خاطرنشان کرد: سیاستی که دشمنان این بار دنبال می‌کردند این بود که بین شهروندان اصفهانی و هم وطنان در چهارمحال و یزد اختلاف‌افکنی کنند. اما اینگونه نیست و مردم و کشاورزان خود ابراز می‌کنند که با هیچکدام از شهروندان یزد و چهارمحال مشکلی نداریم. همه یک ملت هستیم.حتی کشاورزان اعلام می‌کنند در موضوع انتقال آب شرب به یزد نیز مخالفتی نداریم.

وی با بیان اینکه مسئولان امنیتی نیز با کسانی که در فضای مجازی اقدام به اختلاف افکنی و خبر فراخوان و تجمع  می‌کنند، اظهار داشت: در زمان حضور کشاورزان، شبکه‌های غربی بخشی از مطالبات و پیام‌های کشاورزان را مطرح می‌کردند و بخشی که با محتوای تصویر شهدا، دلبستگی به امام و شهدا ، بهره‌گیری از فرمایشات مقام معظم رهبری را منتشر نمی‌کردند.

 

احمدی ادامه داد: به گفته خود کشاورزان وقتی در روزهای نخست تحصن پیام  "در رودخانه می‌مانیم"  می‌دادیم را منتشر کردند،  اما بعد از توافقات با مسئولان و تصمیم به پایان تحصن وقتی گفتیم" به تحصن و تجمع پایان دادیم" از سوی شبکه‌های معاند پخش و منتشر نشد. بنابرین مشخص است رسانه‌های استکباری کینه و معاندی دارند.

وی خاطرنشان کرد: اقدامات محدودیت تردد در اطراف رودخانه زاینده‌رود به دنبال ایجاد امنیت و آرامش مردم است و نیروی انتظامی و راهور برخورد قانونی با افرادی که بخواهند مخل امنیت و آسایش مردم شوند، خواهند داشت.

منبع: انتخاب
با دوستان خود به اشتراک بگذارید:
کپی شد

دیدگاه تان را بنویسید

 

دیدگاه

توسعه