ارسال به دیگران پرینت

شیوع سویه جدید کرونا به نام امیکرون

کدام افراد در معرض علائم خطرناک کرونا امیکرون هستند ؟

سرپرست دانشگاه علوم پزشکی بابل با اشاره به سویه جدید بیماری کرونا " امیکرون" گفت: پیش بینی می شود کسانی که واکسن نزدند با علایم خطرناک این سویه جدید مواجه خواهند شد.

اصغر عمادی با اشاره به شیوع سویه جدید کرونا به نام امیکرون، علائم آن را شبیه سرماخوردگی، خستگی شدید، درد سر، کوفتگی بدن و گلودرد است، افزود: طبق آخرین اطلاعاتی که از بیماران در آفریقا به دست است علائم کاهش اکسیژن خون یا درگیری شدید ریوی و کاهش بویایی و چشایی را شاهد نبودند.

وی ادامه داد: با توجه به جهش‌های ویروس کرونا نمی‌توان انتظار داشت که علائم این بیماری در کشورهای مختلف مشابه باشد.

عمادی با اظهار اینکه بیشتر افرادی که در آفریقای جنوبی به این بیماری مبتلا شدند، جوان و ۴۰ ساله بودند و این نشان می‌دهد که قشر مسن که واکسن را دریافت کردند، نسبت به بیماری مقاوم‌تر بودند.

سرپرست دانشگاه علوم پزشکی بابل یادآور شد: اهمیت واکسیناسیون آنجا آشکار می‌شود کسانی که واکسن را دریافت نکردند مطمئن باشند با علائم جدید و خطرناک از سوی سویه جدید امیکرون مواجه خواهند شد.

 

چقدر از «اٌمیکرون» نگران باشیم؟

سرایت‌زایی «اومیکرون»، آنقدر زیاد است که تنها در ۴۸ساعت، سازمان جهانی بهداشت ، این سویه را به‌عنوان یک واریانت نگران‌کننده، (Variant of concern) معرفی کرد. چرا که بررسی‌ها نشان می‌دهد بیش از ۵۰نوع جهش در این ویروس وجود دارد و حدود ۳۰جهش آن در پروتئین‌ اسپایک رخ داده است.

چقدر از «اٌمیکرون» نگران باشیم؟
 

حمیدرضا جماعتی‌، دبیر کمیته علمی کشوری کنترل و مقابله با کووید-۱۹ در ادامه یادداشت خود در روزنامه همشهری نوشت: این مسئله باعث سرایت زیاد و چسبیدن بسیار قوی‌تر ویروس به سلول‌ها و تکثیر بیشتر آن شده است. این وضعیت نگرانی زیادی در کشورهای مختلف و در میان متخصصان دنیا ایجاد کرده، برخی کشورها در مواجهه با موارد مثبت گزارش شده از شیوع این بیماری، محدودیت‌هایی را درنظر گرفته‌اند اما تصمیم‌گیری درباره اینکه در کشور خودمان هم پیش از شیوع بیماری باید محدودیت‌های مشابه درنظر گرفته شود برعهده ستاد اجرایی کروناست.

 

از نظر کمیته علمی کرونا با توجه به سرایت  و تکثیر بیشتر ویروس در داخل بدن، همچنین گستردگی و گرفتاری‌ای که در ابتلای افراد به‌وجود می‌آورد، به‌نظر می‌رسد چاره‌ای جز اعمال محدودیت‌های کرونایی وجود نداشته باشد. البته تکثیر ویروس به تازگی رخ داده و مطالعات درباره اینکه اومیکرون می‌تواند باعث افزایش بستری در بیمارستان‌ها یا مرگ‌ومیر شود یا مقاومت بیشتری در برابر واکسن‌ها داشته باشد، تکمیل نشده است، حتی شدت بیماری‌زایی آن نسبت به‌گونه‌ دلتا هم اثبات نشده، هر چند که متخصصان به سرعت در حال ارزیابی و مطالعه این واریانت جدید هستند و احتمالا تا ۳هفته آینده پاسخ این سؤالات داده خواهد شد.

 

در گونه دلتا با توجه به شیوع بالا در کشورهایی مثل هند و همچنین ثبت مرگ و بستری زیاد، وضعیت کاملا مشخص بود. بررسی‌های قبلی نشان داده بود که قدرت سرایت دلتا نسبت به نوع ووهان بیشتر است و درجه مسری بودن فردی در نوع ووهان باعث می‌شود که هر بیمار ۲.۵نفر دیگر را آلوده کند، این عدد در دلتا ۶نفر عنوان شد و درباره سویه جدید از آفریقای جنوبی هم با وجود اینکه مطالعات کافی وجود ندارد اما با توجه به جهش‌های آن، احتمال بالاتر بودن قدرت سرایت در مقایسه با ۲سویه قبلی پیش‌بینی می‌شود.

 

به همین دلیل اقدامات زودهنگام برخی کشورها برای بستن مرزها و ایجاد محدودیت‌ها را باید مثبت ارزیابی کرد. البته یکی از مسیرهای انتقال ویروس، مرزها هستند و چرخش ویروس در جامعه به‌ویژه جوامعی که درصد واکسینه شدن افراد آنها کم است، می‌تواند جهش در داخل همان جامعه را هم ایجاد کند. ضرورتی ندارد ویروس از مرز وارد شود بلکه چرخش ویروس در جامعه با توجه به میزان کم واکسیناسیون می‌تواند منجر به موتاسیون یا سویه‌های مشابه اومیکرون شود. اینکه سویه جدید ابتدا در کشورهای آفریقای جنوبی مشاهده شد هم به همین دلیل است، چرا که درصد واکسیناسیون در این کشورها زیر ۴۰درصد بود بنابراین این فرصت برای ویروس فراهم شد که چرخش بیشتری داشته باشد و این مسئله معادل رقم خوردن جهش‌های بیشتر و حتی خطرناک‌تر شدن سویه جدید است.

 

درباره کشورمان اما با توجه به پوشش خوب واکسیناسیون انتظار رقم خوردن وضعیت بحرانی کمتر است، ما ۲راهکار برای مهار این سویه جدید داریم؛ یکی پیشگیری با واکسیناسیون و رعایت پروتکل‌ها و دیگری ایجاد محدودیت‌ با انجام تست‌های وسیع، شناسایی و پیگیری و غربالگری مبتلایان. بحث واکسیناسیون برعهده مسئولان کشوری است که انجام می‌شود اما رعایت پروتکل‌ها باید از سوی خود مردم صورت گیرد. کمیته علمی براساس همین موضوع، ترغیب مردم برای رعایت پروتکل‌ها و واکسیناسیون را مدنظر قرار داده‌ است. البته علاوه بر تزریق واکسن‌ها در ۲ دوز ابتدایی، تزریق دوز سوم یا بوستر هم مطرح است، درباره واکسن‌ها بر پایه mRNA (مانند فایزر و مدرنا) بعد از ۶ تا ۸‌ ماه سطح آنتی‌بادی و ایمنی کاهش پیدا می‌کند و ضرورت تزریق دوز بوستر بعد از این مدت توصیه می‌شود.

 

برای واکسن‌ها بر پایه ویروس غیرفعال (مانند سینوفارم) هم پس از ۳ تا ۴‌ماه از تزریق دوز دوم این اتفاق رخ می‌دهد و پس از این مدت دوز یادآور تزریق می‌شود. در ایران بیشترین واکسیناسیون با ویروس غیرفعال است و کمیته علمی کرونای کشوری تزریق دوز سوم برای افراد بالای ۱۸سال را بر این اساس تأیید کرده است. توصیه کمیته علمی این است که پیک پنجم فروکش کرده و کشور هنوز وارد پیک جدیدی نشده، بنابراین بهترین شرایط است که واکسن اضافه (دوز بوستر) در افراد بالای ۶۰سال و افراد دارای نقص سیستم‌ ایمنی به سرعت تزریق شود. با تأیید معاونت بهداشت وزارت بهداشت، تزریق گروه‌های سنی زیر ۶۰سال هم به‌صورت لایه‌لایه و به همان شیوه قبل انجام خواهد شد.

 

بایدن:

نگران اومیکرون باشید اما نترسید

رییس جمهور آمریکا ضمن نگران کننده خواندن سویه جدید کرونا، از احتمال مشاهده موارد ابتلا به سویه اومیکرون در این کشور خبر داد.

 

جو بایدن رییس جمهور آمریکا، در سخنرانی خود درباره شیوع سویه جدید ویروس کرونا که «اُمیکرون» نام دارد، از اقدامات فوری آمریکا برای مقابله با انتشار این ویروس در این کشور خبر داد.

 
 

به گزارش اسرائیل نشنال نیوز، بایدن در سخنرانی خود ضمن تحسین صداقت آفریقای جنوبی در اطلاع رسانی به موقع این مسأله، گفت: «همان روزی که سازمان جهانی بهداشت سویه جدید را شناسایی کرد، من اقداماتی فوری برای محدود کردن سفر از کشورهای آفریقا جنوبی را انجام دادم. با این حال محدودیت سفر می تواند سرعت شیوع این ویروس را کاهش دهد، اما نمی تواند به طور کامل از آن جلوگیری کند.»

او در ادامه با اشاره به اینکه لازم است دوز تقویتی واکسن هرچه سریعتر تزریق شود، افزود: « بهترین روش پیشگیری از ابتلا به سویه جهش یافته ویروس کرونا، تکمیل دوزهای واکسن علاوه بر دوز سوم تقویت کننده است. وقت آن است که اقدامات بیشتری انجام دهیم، سریعتر حرکت کنیم، تا مطمئن شویم که مردم ضرورت اینکه باید حتما واکسن تزریق کنند را درک کنند.»

 

 

آیا اومیکرون پایان تاخت وتازهای وحشیانه کووید است ؟

از آنجایی که کرونای اومیکرون منجر به عفونت خفیف کرونایی می‌شود، برخی محققان امیدوارند این نوع کرونا پایانی بر تاخت و تازهای وحشیانه کرونا بوده و پایان همه گیری را تسریع بخشد.

 
آیا اومیکرون پایان تاخت وتازهای وحشیانه کووید است ؟
 

از آنجایی که کرونای اومیکرون منجر به عفونت خفیف کرونایی می‌شود، برخی محققان امیدوارند این نوع کرونا پایانی بر تاخت و تازهای وحشیانه کرونا بوده و پایان همه گیری را تسریع بخشد.

شاید اومیکرون پایان تاخت وتازهای وحشیانه کووید باشد

 

 از آنجایی که کرونای اومیکرون منجر به عفونت خفیف کرونایی می‌شود، برخی محققان امیدوارند این نوع کرونا پایانی بر تاخت و تازهای وحشیانه کرونا بوده و پایان همه گیری را تسریع بخشد.

 

پروفسور کارل لاترباخ که قرار است وزیر بهداشت دولت جدید آلمان شود می‌گوید امیدوار است اومیکرون هدیه کریسمس بوده و پایانی بر همه گیری در جهان باشد.

 

 

 

 

عقیده سازندگان واکسن در مورد سویه اُمیکرون چیست؟ | نظر دانشمندان چیست؟

آیا واکسن‌ها روی سویه «اومیکرون» اثرگذار هستند؟ | شدت بیماری سویه اُمیکرون چه میزان است؟

از زمانی که سازمان بهداشت جهانی(WHO) سویه اُمیکرون را به‌ عنوان یک سویه نگران‌کننده کووید ۱۹ اعلام کرد، در سراسر جهان این دغدغه‌ شکل گرفته که کدام واکسن‌ها در برابر آن موثر عمل می‌کند.

آیا واکسن‌ها روی سویه «اومیکرون» اثرگذار هستند؟ | شدت بیماری سویه اُمیکرون چه میزان است؟
 

از زمانی که سازمان بهداشت جهانی(WHO) سویه اُمیکرون را به‌ عنوان یک سویه نگران‌کننده کووید ۱۹ اعلام کرد، در سراسر جهان این دغدغه‌ شکل گرفته که کدام واکسن‌ها در برابر آن موثر عمل می‌کند.

 

در حالی که دانشمندان هنوز اطلاعات زیادی در مورد این سویه ندارند و ممکن است شدت بیماری حاصل از آن کمتر از دلتا باشد اما اعتقاد بر این است که سرعت انتقال آن نسبت به انواع قبلی بالاتر است.

این سویه باعث بسته شدن برخی از مرزهای بین‌المللی و تغییر دستورالعمل‌های سفر در تعدادی از کشورها از  جمله استرالیا شده است. استرالیا یکی از کشورها با بالاترین نرخ‌ واکسیناسیون در جهان است.

 
 

آیا واکسن‌های فایزر، مدرنا و آسترازنکا در برابر سویه جدید محافظت ایجاد می‌کند؟

 

در حال حاضر پاسخ ساده این است که این واکسن‌ها به احتمال زیاد حفاظت لازم را ایجاد خواهند کرد اما هیچکس به طور قطع به این موضوع اطمینان ندارد. این سویه در افراد واکسینه‌ شده و واکسینه نشده آفریقای جنوبی شناسایی و به گفته کارشناسان ابتلا به آن باعث خستگی شدید اما بیماری خفیف می‌شود.

 

به گفته تونی کانینگهام، ویروس‌شناس موسسه وست مید(Westmead) استرالیا، دانشمندان در سراسر جهان دنبال این هستند که آیا آنتی‌بادی‌های محافظ در واکسن‌های مورد استفاده به اندازه کافی در برابر این سویه مقاوم است یا خیر.

 

پروفسور کانینگهام ادامه داد: من شک دارم که واکسن‌های فایزر، مدرنا و آسترازنکا مورد استفاده در استرالیا بیماری‌ شدید سویه اُمیکرون را پوشش دهد چون به وضوح مشاهده شده این سویه کسانی که واکسینه شده‌اند را هم آلوده می‌کند. البته نباید از یاد برد که ما فقط به مقدار کمی آنتی‌بادی برای محافظت در برابر این بیماری شدید نیاز داریم.

 

نظر دانشمندان چیست؟

پل کلی، یک کارشناس ارشد پزشکی، در این خصوص گفت: هم‌اکنون دانشمندان در حال انجام تست‌های آزمایشگاهی برای تعیین میزان کارایی واکسن‌های فعلی در برابر سویه جدید هستند. 

 

پروفسور کلی گفت: این ویروس از اولین مرتبه‌ای که در استرالیا تشخیص داده شد، گسترش خود را آغاز کرده است؛ بنابراین می‌توان در سطح بین‌المللی آزمایش‌های مزبور را انجام داد. 

کاترین بنت، اپیدمیولوژیست دانشگاه دیکین نیز در این زمینه گفت: دانشمندان در حال تجزیه‌وتحلیل نرخ عفونت ناشی از ابتلا به این ویروس در آفریقای جنوبی و سایر کشورهای آفریقایی برای تعیین میزان آلودگی بین افراد واکسینه‌ شده و واکسینه نشده هستند. یکی از مشکلات فعلی درصد پایین افراد واکسینه‌ شده  در منطقه آفریقاست.

در آفریقای جنوبی، جایی که به گفته او بیشتر فعالیت‌های اپیدمیولوژیک در حال انجام است، نرخ واکسیناسیون حدود ۲۴.۱ درصد برای کل جمعیت است.

 

پروفسور بنت تاکید کرد: در حال حاضر برای نتیجه‌گیری برخی موارد خیلی زود است.

وی افزود: ۲ فرد آلوده به این ویروس زمانی که که از آفریقا وارد استرالیا شدند، کاملا واکسینه بودند. در حال حاضر روشن است که واکسن‌ها در مقابل سویه‌های دیگر به ویژه برای بیماری‌های شدید مقاومت ایجاد می‌کند. من تصور می‌کنم باید به واکسن‌ها اطمینان داشت.

 

کدام واکسن کرونا در برابر سویه اُمیکرون موثر است؟

 

عقیده سازندگان واکسن در مورد سویه اُمیکرون چیست؟

سازندگان واکسن مانند فایزر و مدرنا روی چیزی کار می‌کنند که برخی از واکسن‌های نسل بعدی را برچسب‌گذاری می‌کند. این واکسن‌ها تحت عنوان mRNA می‌تواند انواع خاص ویروس کرونا مانند اُمیکرون را که در گردش است، هدف قرار دهد.

پروفسور بنت اظهار کرد: طبق گفته‌های شرکت‌های تولیدکننده واکسن تا اوایل سال آینده تولید واکسن‌ها تنها چند هفته طول می‌کشد. این موضوع یکی از نقاط قوت فناوری mRNA است. انتظار می‌رود اخبار بیشتری در مورد اثربخشی واکسن‌های کنونی در برابر سویه جدید بشنویم. 

پروفسور کانینگهام نیز در این باره تصریح کرد: اگر واکسن‌های فعلی کارآمد باشد و اُمیکرون سویه غالب در جهان نشود، تولید واکسن جدید برای هدف قرار دادن آن هیچ فایده‌ای ندارد.

 

توسعه‌دهندگان واکسن از جمله گروه وی در موسسه وست‌مید در حال کار روی واکسن‌های نسل بعدی خود هستند که در برابر انواع مختلف این ویروس مقاوم است.

وی می‌گوید: این تقریبا شبیه همان کاری است که دانشمندان تلاش می‌کنند برای تولید واکسن جهانی آنفلوآنزا انجام دهند.

دانشمند بریتانیایی که تحقیقات زیربنای واکسن آسترازنکا را رهبری می‌کند در این‌باره خاطرنشان کرد: در صورت نیاز می‌توان واکسن جدیدی را علیه سویه جدید ساخت.

 

پروفسور اندرو پولارد، مدیر گروه واکسن آکسفورد، اظهار کرد: واکسن‌های موجود باید علیه سویه جدید کارایی داشته باشد اما نتیجه قطعی این موضوع تنها پس از انجام تحقیقات بیشتر در هفته‌های آینده آشکار خواهد شد. بعید است یک بیماری همه‌گیر در جمعیت واکسینه‌ شده مانند سال گذشته(با نوع دلتا) رخ دهد اما در صورت لزوم فرآیند تولید واکسن جدید به‌ طور فزاینده‌ای به خوبی انجام می‌شود و اگر به آن نیاز باشد، می‌توان آن را به سرعت تولید کرد. 

نکته کلیدی در این ماجرا این است که آدمیان باید باهوش‌تر از ویروس در حال حرکت باشند. 

شدت بیماری سویه اُمیکرون چه میزان است؟ 

به گفته پروفسور کانینگهام یکی دیگر از عواملی که دولت‌ها و سازمان جهانی بهداشت باید آن را ارزیابی کنند، شدت بیماری اُمیکرون است.

وی گفت: آنچه تاکنون مشاهده شده، این است که  تا مقطع فعلی اُمیکرون بیماری خفیف‌تری به نظر می‌رسد.

پل کلی خاطرنشان کرد: تجزیه‌وتحلیل های اولیه نشان داد در مقایسه با سویه‌های قبلی، اُمیکرون یک بیماری نسبتا خفیف است اما نباید از یاد برد که آمار مبتلایان قطعی و مشکوک فقط چندصد نفر بوده است. در واقع تنها زمانی که مبتلایان بیشتری مشاهده شود، می‌توان شدت این بیماری را ارزیابی کرد. تاکنون روشن شده اُمیکرون هنوز همان سارس کوو ۲ است و ویروس جدیدی نیست.

 

مدرنا: واکسن کرونای اومیکرون احتمالا اوایل ۲۰۲۲ آماده می‌شود

 

بعد از ظهور گونه جدید کرونای امیکرون، شرکت فایزر مدعی شد می‌تواند ظرف ۱۰۰ روز اولین محموله‌ واکسن علیه سویه جدید را آماده کند. حالا مدرنا نیز دست به کار شده و می‌گوید این شرکت می‌تواند اوایل ۲۰۲۲ واکسن برای مقابله با کرونای اومیکرون عرضه کند.

 

«پل برتون»، مدیر ارشد مدرنا می‌گوید در صورت لزوم و بعد از بررسی‌های لازم، این شرکت می‌تواند اوایل سال نو میلادی واکسن کرونای جدیدی علیه گونه نگران‌کننده اومیکرون تولید کند.

 

هنوز مشخص نیست برای مقابله با گونه جدید ویروس کرونا به فرمولاسیون‌های جدیدی نیاز خواهد بود یا اینکه واکسن‌های کووید فعلی می‌توانند محافظت در برابر سویه جدید را فراهم کنند. سویه اومیکرون توسط سازمان بهداشت جهانی به عنوان گونه نگران‌کننده ویروس کرونا طبقه‌بندی شده است.

 

پل برتون در مصاحبه مطبوعاتی اعلام کرد:

 

طی هفته‌های آینده موضوع اثربخشی واکسن‌های فعلی در برابر گونه جدید کرونا با دقت بیشتری مورد بررسی قرار می‌گیرد و نکته قابل توجه در مورد واکسن‌های mRNA آن است که این پلتفرم به ما کمک می‌کند بتوانیم خیلی سریع در راستای تغییرات آن حرکت کنیم.

 

وی همچنین افزود:

حتی اگر مجبور باشیم واکسن کاملا جدیدی تولید کنیم، فکر می‌کنم اوایل سال ۲۰۲۲ این اتفاق رخ دهد.

 

در حال حاضر محققان مدرنا کار بررسی واکسن کرونای اومیکرون را با جدیت آغاز کرده‌اند و به‌زودی تحقیقات آنها به مرحله خوبی می‌رسد. پل برتون همچنین در مصاحبه مطبوعاتی به این نکته اشاره کرد که افراد واکسینه نشده باید هرچه زودتر واکسن کرونای فعلی را دریافت کرده و سایرین نیز واکسن بوستر را تزریق کنند.

 

پیشتر شرکت مدرنا در بیانیه‌ای اعلام کرده بود که در حال کار روی دوز تقویتی برای مقابله با کرونای اومیکرون است. این شرکت همچنین روی دوز بالاتری از واکسن تقویتی خود کار می‌کند و به‌صورت همزمان سایر دوزهای تقویتی کاندید برای مقابله با چندین گونه ویروس کرونا را بررسی خواهد کرد.

منبع: دنیای اقتصاد
با دوستان خود به اشتراک بگذارید:
کپی شد

دیدگاه تان را بنویسید

 

دیدگاه

توسعه