ارسال به دیگران پرینت

عربستان سعودی | افغانستان | آمریکا

ادعای ترکی فیصل: وقتی سعودی قربانی حملات موشکی و پهپادی ایران است

رئیس پیشین دستگاه اطلاعاتی سعودی ضمن مخالفت با خروج سامانه موشکی پاتریوت آمریکا از عربستان از واشنگتن خواست درخصوص تعهداتش به متحدان منطقه تضمین دهد.

«ترکی الفیصل» رئیس پیشین دستگاه اطلاعاتی عربستان سعودی روز پنجشنبه گفت، آمریکا نباید سامانه‌های موشکی پاتریوت را از عربستان خارج کند.

مجری شبکه آمریکایی «سی‌اِن‌بی‌سی» در مصاحبه با این شاهزاده سعودی پرسید، خواست عربستان سعودی از آمریکا با توجه به تحولات افغانستان چیست؟

الفیصل پاسخ مدعی شد: «معتقدم که باید درخصوص تعهد آمریکا تضمینی مجدد دریافت کنیم. برای مثال در برهه‌ای که عربستان سعودی قربانی حملات موشکی و پهپادی نه فقط از سوی یمن، بلکه از سوی ایران است، موشک‌های پاتریوت را از عربستان سعودی خارج نکند».

او در ادامه گفت خارج کردن این موشک‌ها «نشان‌گر نیت اعلام شده از سوی آمریکا درخصوص کمک به عربستان سعودی در دفاع از خود علیه دشمنان خارجی» نخواهد بود.

الفیصل در ادامه ابراز امیدواری کرد که آمریکا درخصوص تعهداتی که در قبال عربستان سعودی دارد تضمین داده و برای کمک به این کشور «هر چیزی که لازم است مستقر کند».

وی متذکر شد، سعودی‌ها ترجیح می‌دهند از سوی آمریکایی‌ها کمک دریافت کنند، اما «پشتیبانی‌های دیگری» را نیز دنبال کرده تا بتواند دفاع هوایی خود را در برابر آنچه حملات یمن و ایران خواند، تقویت کند.

این مقام سابق سعودی گفت، به ویژه با توجه خروج بی‌نظم و سراسیمه آمریکایی‌ها از افغانستان و بحران کنونی در کابل، آمریکا باید به‌طور جدی نشان دادن حمایت خود از کشور‌های منطقه را نشان دهد.

او در ادامه گفت، به غیر از عربستان سعودی، دیگر کشور‌های حاشیه خلیج فارس نیز «به‌طور برابری آسیب‌پذیر» هستند و آمریکا باید درخصوص قابل اتکا بودنش تضمین بدهد، اما «نمی‌دانم آیا دولت [جو]بایدن از پس آن بر می‌آید یا خیر».

درپی سرعت گرفتن تصرفات طالبان در افغانستان ظرف چند هفته گذشته، آمریکا و متحدانش برنامه خروج از این کشور را تسریع کردند. با تصرف کابل به دست طالبان، این برنامه به شکلی بی‌نظم و لجام گسیخته دنبال شد و «اشرف غنی» رئیس دولت تحت حمایت آمریکا در افغانستان، این کشور را ترک کرد.

تحولات افغانستان موجب شده شمار زیادی از متحدان آمریکا در نقاط مختلف جهان نسبت به تعهد آمریکایی‌ها نسبت به آن‌ها تشکیک کنند. «کامالا هریس» در بحبوحه این فرار مفتضحانه از افغانستان به ویتنام و سنگاپور سفر کرد تا از نگرانی آن‌ها بکاهد.

با این حال کشور‌های اروپایی و مقامات اتحادیه اروپا تأکید کرده‌اند با توجه به تحولات افغانستان، ایجاد ارتشی اروپایی و مستقل از آمریکا امری ضروری است.

ترکی الفیصل چندی پیش نیز در مصاحبه با «سی‌بی‌اِس» گفته بود که رقبای منطقه‌ای عربستان سعودی یعنی ایران، پاکستان و قدرت‌های خارجی مانند چین و روسیه در رقابت راهبردی با آمریکا تاثیر قابل توجهی در افغانستان و در میان گروه‌هایی که پس از خروج آمریکا از این کشور به هم می‌پیوندند، خواهند داشت.

وی در زمینه کاهش اعتماد جهانی به رهبری آمریکا با توجه به حوادث افغانستان گفت: «این مسئله لزوماً به معنای پایان برتری آمریکا در سطح جهانی نیست. من فکر می‌کنم قضاوت در مورد این مسئله که آمریکا در وضعیت حساسی قرار گرفته هنوز زود است».

عربستان سعودی از سال ۲۰۱۵ با تشکیل ائتلافی نظامی به مداخله در اختلافات داخلی یمن پرداخته و در طول این سال‌ها ضربات سنگینی از شبه‌نظامیان یمنی خورده است.

 

منبع: انتخاب
با دوستان خود به اشتراک بگذارید:
کپی شد

دیدگاه تان را بنویسید

 

دیدگاه

توسعه