ارسال به دیگران پرینت

خطر شیوع ویروس کشنده "نیپا" در استان کرالا هند

یک نوجوان 12 ساله در اثر ابتلا به این ویروس کشنده فوت کرده و 188 نفر به دلیل ارتباط با فرد فوت شده در قرنطینه قرار گرفته اند.

مقامات بهداشتی هندی از مرگ یک نوجوان 12 ساله هندی در استان کرالا در جنوب هند به دلیل ابتلا به عفونت ویروسی "نیپا" خبر دادند.

 

به گزارش عصرایران به نقل از وب سایت روزنامه "یو اس ای تودی" آمریکا، مقامات هندی در کنار مبارزه با همه گیری ویروس کرونا نگران شیوع ویروسی هستند که روز یکشنبه این هفته جان یک پسر بچه 12 ساله را گرفته و بسیار کشنده تر از ویروس کروناست.

 

این ویروس که "نیپا" نام دارد 22 سال پیش (1999) در مالزی کشف شد و نام آن از منطقه کشف شده در مالزی گرفته شده است.

تدفین نوجوان 12 ساله هندی که یکشنبه این هفته در اثر ابتلا به نیپا درگذشت./ آسوشیتدپرس

نیپا

هفته گذشته یک پسربچه 12 ساله هندی با علایم تب شدید و التهاب مغزی در بیمارستانی در کرالا هند بستری شد و چند روز پس از بستری درگذشت. پزشکان پس از گرفتن آزمایش خون تشخیص آلودگی او به ویروس نیپا را دادند.

 

تاکنون 188 نفر از افرادی که در ظن تماس با این پسربچه بوده اند برای جلوگیری از شیوع ویروس در بیمارستانی مخصوص در قرنطینه قرار گرفته اند.

 

منشا این ویروس از خفاش های میوه خوار است. این ویروس در بدن این خفاش هاست و وقتی میوه ها را می خورند بزاق آلوده به ویروس آنها میوه ها را آلوده کرده و از این طریق به انسان ها یا حیوانات دیگر منتقل می شود.

 

بر اساس اعلام سازمان بهداشت جهانی میزان کشندگی ویروس نیپا بیش از 25 برابر ویروس کروناست و غالبا بین 40 تا 75 درصد از افراد آلوده به این ویروس فوت می کنند.

 

هیچ داروی خاصی برای درمان مبتلایان به ویروس نیپا وجود ندارد.

 

دکتر "جان لدنیکی" محقق بخش بهداشت محیط در دانشگاه فلوریدا آمریکا، درباره میزان خطر این ویروس گفت:" این یکی از آن ویروس هایی است که ما واقعا باید به آن توجه کنیم."

 

شیوع احتمالی نیپا در ایالت جنوبی کرالا هند می تواند این کشور بحران زده در مبارزه با همه گیری ویروس کرونا را به دردسر جدیدی بیندازد.

 

تا کنون تنها مبتلایان ثبت شده این ویروس در قاره آسیا رخ داده و این ویروس از قاره آسیا بیرون نرفته است.

 

این ویروس به عنوان یک ویروس مشترک بین انسان و حیوانات طبقه بندی می شود. همچنین می تواند از طریق غذای آلوده و مستقیما بین افراد منتقل شود.

 

با وجودی که ویروس نیپا هم خانواده با کرونا نیست اما احتمال زیادی می رود که منشا هر دو ویروس از خفاش ها باشد. ( "احتمال" به این خاطر که منشا ویروس نیپا قطعا خفاش های میوه خوار است اما هنوز درباره منشا ویروس کرونا جدید – کووید19- اطمینان قطعی وجود ندارد و فرضیات مختلفی مطرح می شود اما فرضیه غالب منشا این ویروس را از خفاش ها می داند.)

 

میزبانان اصلی ویروس نیپا خفاش های میوه خوار هستند که به دلیل اندازه بزرگ آنها به روباه های پرنده نیز معروف هستند.

 

همچنین خوک ها نیز بسیار مستعد به ابتلا به این ویروس هستند و می توانند از طریق میوه ای که خفاش ها مصرف کرده اند با آن تماس پیدا کنند.

 

بر اساس اعلام مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری های عفونی آمریکا، سایر حیوانات اهلی مانند اسب، بز، گوسفند، گربه و سگ ها نیز می توانند به ویروس نیپا آلوده شوند.

نمونه گیری خون از حیوانات اهلی منطقه آلوده برای بررسی میزان شیوع ویروس نیپا/ آسوشیتدپرس

خطر شیوع ویروس کشنده

انسانها نیز ممکن است با میوه های آلوده تماس پیدا کرده و آلوده شوند.

 

به گفته سازمان بهداشت جهانی، علائم ویروس نیپا از عفونت بدون علامت تا حاد تنفسی و در بدترین حالت آن "انسفالیت" ( تورم و التهاب بافت مغز) است که می تواند بسیار کشنده باشد.

 

افراد مبتلا غالبا علایمی همچون گلو درد، تب، سردرد و دردهای عضلانی دارند. در صورت پیشرفت عفونت، سرگیجه و از دست دادن هوشیاری نیز می تواند نشانه های انسفالیت باشد.

 

شروع علائم از 4 تا 14 روز پس از قرار گرفتن در معرض ویروس است.

 

هیچ دارو و واکسن خاصی برای درمان یا جلوگیری از ابتلا به این ویروس وجود ندارد.

 

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید:
کپی شد
  • شکوفه ارسالی در

    وای چقدر بد
    و خدا رحم کند..

دیدگاه تان را بنویسید

 

دیدگاه

توسعه