خبر فوری
ارسال به دیگران پرینت

دیدار ظریف با رییس جمهور آذربایجان

" محمد جواد ظریف " وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران امروز ( سه شنبه ) با " الهام علی اف " رییس جمهوری آذربایجان دیدار و گفت و گو کرد .

: " محمد جواد ظریف " وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران امروز ( سه شنبه ) با " الهام علی اف " رییس جمهوری آذربایجان دیدار و گفت و گو کرد .

وزیر امور خارجه کشورمان شامگاه دوشنبه برای سفر یک روزه و دیدار با مقامات بلند پایه جمهوری آذربایجان وارد این کشور شد .

رایزنی و تبادل نظر در خصوص آخرین تحولات روابط دو جانبه و مهمترین مسائل منطقه ای و بین المللی هدف اصلی سفر وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران به جمهوری آذربایجان اعلام شده است .

وزیر امور خارجه کشورمان در پایان این سفر ، جمهوری آذربایجان را به مقصد ارمنستان ترک و با مقامات این کشور دیدار و گفت و گو خواهد کرد .

سفر " محمد جواد ظریف “ وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران به جمهوری آذربایجان و ارمنستان را می توان بخشی از تلاش های دیپلمایک تهران در راستای تحکیم صلح و ثبات در منطقه و در دوره پساجنگ قره باغ مورد ارزیابی قرار داد .

جمهوری آذربایجان در جریان درگیری های نظامی ۴۴ روزه که در ششم مهر ماه سال گذشته آغاز شد, توانست پس از مدت نزدیک به ۳۰ سال سرزمینهای خود را تحت اشغال نیروهای ارمنستان در قره باغ، آزاد کند .

این درگیری های نظامی ۲۰ آبان ماه سال گذشته با امضای بیانیه سه جانبه روسای جمهوری آذربایجان، روسیه و نخست وزیر ارمنستان پایان یافت .

جمهوری اسلامی ایران که به عنوان یکی از قدرتهای مهم منطقه همواره بر تحکیم صلح و ثبات در منطقه تاکید و تلاش های خود در این زمینه را هرگز دریغ نکرده است، هر گونه ناآرامی را تهدیدی برای امنیت منطقه دانسته و همواره نگرانی خود را در این زمینه ابراز کرده است و به همین علت تهران از پایان جنگ و آتش بس در قره باغ استقبال کرد.

جمهوری اسلامی ایران در بدو بروز درگیری های نظامی در منطقه مورد مناقشه قره باغ تلاش های دیپلماتیک مستمری را برای پایان جنگ و حل مسالمت آمیز این مناقشه ادامه داده و سفر منطقه ای اوایل آبان ماه "سید عباس عراقچی" معاون وزیر امور خارجه و فرستاده وِیژه رییس جمهوری ایران به جمهوری آذربایجان، روسیه، ارمنستان و ترکیه با هدف ارایه طرح ابتکاری پیشنهادی ایران برای حل مسالمت ‌آمیز مناقشه قره باغ نمونه ای از این تلاش ها می باشد .

دولت باکو این ابتکار جمهوری اسلامی ایران را مثبت ارزیابی کرده و "حکمت حاجی اف" دستیار رییس جمهوری آذربایجان سفر "سید عباس عراقچی" به باکو را ثمربخش خواند .

 

منبع: ایرنا
با دوستان خود به اشتراک بگذارید:
کپی شد

دیدگاه تان را بنویسید

 

دیدگاه

توسعه