ارسال به دیگران پرینت

قلب اهدایی از طریق انتقال هوایی از اهواز به تهران منتقل شد

اولین عملیات پیوند قلب اهدایی از طریق انتقال هوایی در سال جدید از اهواز به تهران با موفقیت انجام شد.

دکتر مهدی شادنوش رییس مرکز مدیریت پیوند و درمان بیماری های وزات بهداشت در این خصوص گفت: صبح امروز عملیات پیوند عضو اهدایی از طریق انتقال هوایی قلبِ قهرمان ۱۴ ساله اهل اهواز بر روی دختر خانم ۹ ساله ای با موفقیت انجام شد.پیوند قلب اهدایی از طریق انتقال هوایی از اهواز به تهران

شادنوش ادامه داد: با همکاری تیم های پیوند و واحدهای فراهم آوری دانشگاه های علوم پزشکی اهواز و ایران، فرد گیرنده و دهنده قلب شناسایی و با کمک سازمان اورژانس کشور و هوانیروز، عضو پیوندی به تهران انتقال داده شد.

وی گفت: در این عملیات با کمک و همراهی سازمان هوانیروز هلیکوپتری راس ساعت ۷:۳۰ دقیقه جهت دریافت عضو پیوندی به اهواز اعزام شد. با جداسازی، عضو پیوندی راس ساعت ۱۰:۰۰ صبح از اهواز به سمت تهران بازگشته و راس ساعت ۱۱:۱۸ این قلب برای نجات جان بیمار به اتاق عمل بیمارستان شهید رجایی تحویل شد. در نهایت با تلاش تیم پیوند طی عمل جراحی ۴ ساعته به بیمار گیرنده، پیوند زده شد.

وی افزود: کبد این قهرمان کوچک به بیماری ۵۵ ساله و دو کلیه وی نیز به بیمارانی ۲۹ و ۳۹ ساله در اهواز پیوند زده شد.

وی افزود: اگرچه ویروس کرونا حوزه پیوند اعضا را به شدت تحت تاثیر قرار داده است اما با تمام این شرایط با همکاری و تلاش شبانه‌روزی همکارانم، عملیات پیوند عضو با دقت و با رعایت پروتکل‌های بهداشتی انجام می‌شود تا زندگی را به بیماران نیازمند و رنجور بازگرداند.

بنابر اعلام روابط عمومی وزارت بهداشت، رییس مرکز مدیریت پیوند و درمان بیماری های وزات بهداشت با تاکید بر اهمیت زمان طلایی در اهدای عضو، گفت: اعلام رضایت خانواده‌هایی که یکی از اعضای آنها دچار مرگ مغزی شده و زمان مرگ مغزی، از اهمیت زیادی در انجام پیوند عضو برخوردار است.

وی افزود: تیم اهدای عضو و فراهم آوری اعضا طی زمان محدودی از فوت فرد اهدا کننده در تلاشند تا ضمن تسلی دادن به خانواده بیمار مرگ مغزی، مسأله نیاز به اهدای ارگان های حیاتی را نیز در میان بگذارند. این شرایط بسیار پیچیده‌ای است که هنر تیم اهدای عضو می‌تواند شرایط سخت و پیچیده خانواده اهداکننده را به بُرد تبدیل کند و با تصمیم صحیح و به موقع، حداقل جان سایر بیمارانی که نیازمند عضو پیوندی هستند را نجات دهند.

 

منبع: عصر ایران
با دوستان خود به اشتراک بگذارید:
کپی شد
 • ناشناس ارسالی در

  لطفا این متن را بدست مسوولین برسانید با تشکر
  یک درخواست از مسوولین و وزیر محترم بهداشت .
  با توجه به مشکلات بیماران دیابتی برای تهیه انسولین بهترین راه کار اون که هم رضایت بیماران و هم مسوولین را در پی دارد ،واردات پمپ انسولین به تعداد فراوان هست .حتی اگر وزارت بهداشت آن را به بیماران هدیه بدهد ضرر نکرده .در حال حاضر بهترین مدل طبق نظرات کاربران در آمریکا و اروپا tandem t-slim2 هست که به عنوان یکی از معاملات جدید با آمریکا به لنوان حسن نیت میتوان در سبد توافق برجام چید .قیمت اون حدود ۲۵۰۰ هست ولی اگر از مبدا به تعداد فراوان بخرید بسیا ارزانتر حتی تا یک سوم قیمت شاید بتوان تهیه کرد البته لوازم جانبی همچون باطری و بچ و لوله ها و ....را هم باید در نظر داشت .
  از طرف دیگر استفاده از دستگاه پمپ مصرف انسولین را ۵۰٪ تا ۷۵٪برای بیماران کاهش خواهد داد و هم اینکه با تنظیم درست زیر نظر پزشک هرگز اوردز یا افت قند نخواهند داشت و اینکه عوارض جانبی کمتری در آینده برای بیماران خواهد داشت که هم رضایت بیماران را دارد و هم صرفه جویی قابل توجهی خواهد داشت .با توجه به تعداد بالای دیابتیها در ایران فکر کنم این مورد یکی از واجبات خواهد بود که باید هر چه زودتر در دستور کار قرار گیرد.انسولین پمپ در سایر کشورها سالهاست که استفاده میشود و در اروپا برای این بیماران مجانیست و تقریبا آنها را به زندگی عادی برگردانده .
  همینطور اگر بتوانید با کشور سوییس در زمینه بایو ۳ دی پرینتینگ در زمینه غده لوزالمعده همکاری کنید قدم خوبی برداشتید .موفقیتهای بسیار خوبی داشته اند . با تشکر و سپاس فراوان از شما و امید موفقیت روز افزون برای همه

دیدگاه تان را بنویسید

 

دیدگاه

توسعه