ارسال به دیگران پرینت

موج سوم کرونا سالمندان را با خود همراه کرده است

دکتر گلپیرا گفت: ما باید درست پیشگیری را انجام دهیم. مردم باید به درستی رعایت کنند. همه از وزارت بهداشت این توقع را دارند که هرچه سریع‌تر بر تعداد تخت‌های بیمارستانی اضافه شود، کادر مجرب و تازه‌نفس بیشتر ارائه خدمت دهند، اما هیچ‌کس نمی‌گوید در مترو چه کنیم؟ چرا در هواپیما و مترو و اتوبوس هیچ رعایتی نمی‌شود؟

مدیر کل مرکز مدیریت بیمارستانی و تعالی خدمات بالینی وزارت بهداشت گفت: تعداد افراد سالمندی که به کرونا آلوده می‌شوند افزایش یافته و دلیل آن کاهش رعایت پروتکل‌های بهداشتی است.

دکتر رضا گلپیرا مدیر کل مرکز مدیریت بیمارستانی و تعالی خدمات بالینی وزارت بهداشت و درمان با اشاره به وضعیت بیمارستان‌ها در موج سوم کرونا گفت: خوشبختانه با توجه به اقداماتی که طی این مدت انجام دادیم، مدام در حال به‌روزرسانی و بهره‌برداری از تخت‌های بیمارستانی هستیم. می‌توان گفت که در حال حاضر تعداد قابل توجهی تخت اضافه شده است. بخشی از این تخت‌ها تخت‌های ویژه بوده‌اند. تا پایان سال هم ۱۰ هزار تخت بیمارستانی دیگر به ناوگان تخت‌های بیمارستانی اضافه می‌شود.

دکتر گلپیرا گفت: در حال حاضر دغدغه ما بابت این است که مردم بیشتر رعایت کنند؛ مردم خسته شدند و دیگر به پروتکل‌های بهداشتی توجهی نمی‌کنند. در اسفند و فروردین تعداد افراد مسنی که به کرونا آلوده می‌شدند کم بود زیرا خانواده‌ها قبول کرده بودند که به سالمندان نزدیک نشوند. در عین حال سالمندان نیز خودشان را در منزل قرنطینه کرده و مراقب بودند. این در حالی است که اکنون تعداد افراد سالمندی که آلوده می‌شوند زیاد شده است. علت اصلی آن هم خستگی روحی فرد و حضور بدون رعایت پروتکل در جامعه است. همچنین خانواده‌ها هم بدون دقت در استفاده از ماسک یا فاصله‌گذاری با هم رفت‌وآمد می‌کنند که در حال حاضر شاهد تجمعات بزرگ و برگزاری مراسم‌ها هستیم.

مدیر کل مرکز مدیریت بیمارستانی و تعالی خدمات بالینی وزارت بهداشت درباره وضعیت پاییز و همزمانی کرونا و آنفوآنزا توضیح داد: آنفلوآنزا یک بیماری تنفسی است، البته نمی‌توان گفت که آنفلوآنزا تاثیرگذار نیست و قطعا این بیماری پیک ما را شدیدتر خواهد کرد. در سال گذشته هم که کرونا نبود، ما به دلیل شیوع آنفلوآنزا درگیر بودیم و بیمارستان‌هایمان بسیج بودند، اما خداروشکر به خوبی و با کمترین میزان مرگ‌ومیر بیماری را کنترل کردیم. امسال وضعیت مقداری متفاوت است، اما یادمان نرود که آنفلوآنزا هم بیماری تنفسی است. مسلما همزمانی این دو بیماری بار بیماران را افزایش می‌دهد، اما امیدواریم که بیش از آنچه قابل کنترل باشد، پروتکل‌های بهداشتی را رعایت کنیم.

وی افزود: باید بدانیم که وضعیت هنوز تغییر نکرده و همچنان در وضعیت بحران قرار داریم و تا زمان سفید شدن کامل کشور همه باید رعایت کنند.

وی ادامه داد: باید توجه کرد برای ایجاد یک تخت بیمارستانی ۲ میلیارد تومان هزینه نیاز است و روی مردم و دولت فشار می‌آید، اما فرض کنید که بتوانیم ۱۰ درصد تعداد اتوبوس‌های درون‌شهری را افزایش دهیم یا زمان ایستادن اتوبوس در ایستگاه را ۵ دقیقه کاهش دهیم، آیا این منطقی‌تر نیست؟ اگر شرکت‌های هواپیمایی یک در میان مسافر سوار کنند، ریسک ابتلا به کرونا پایین‌تر نمی‌آید؟ بنابراین باید همه این موارد را مدنظر قرار دهیم.

دکتر گلپیرا گفت: ما باید درست پیشگیری را انجام دهیم. مردم باید به درستی رعایت کنند. همه از وزارت بهداشت این توقع را دارند که هرچه سریع‌تر بر تعداد تخت‌های بیمارستانی اضافه شود، کادر مجرب و تازه‌نفس بیشتر ارائه خدمت دهند، اما هیچ‌کس نمی‌گوید در مترو چه کنیم؟ چرا در هواپیما و مترو و اتوبوس هیچ رعایتی نمی‌شود؟

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید:
کپی شد

دیدگاه تان را بنویسید

 
آنچه دیگران می خوانند:

    دیدگاه

    توسعه