خبر فوری
ارسال به دیگران پرینت

استفاده از ماسک در پایتخت اجباری می‌شود.

دولت ایران تصمیم دارد استفاده از ماسک صورت در مکان‌های سرپوشیده را اجباری کند. در ۲۴ ساعت گذشته، ایران دومین کشور جهان از نظر آمار مرگ در پی ابتلا به کوید ۱۹ بوده است. وضعیت حدود سه هزار بیمار بحرانی گزارش شده است.

بنا بر آمار وزارت بهداشت ایران، در مدت ۲۴ ساعت، دو هزار و ۴۸۹ بیمار جدید به شمار بیماران مبتلا به کوید۱۹ در ایران افزوده شده است. از این تعداد یک هزار و ۴۰۶ نفر در مراکز درمانی کل کشور بستری شده‌ا‌ند. به گفته سیما لاری، سخنگوی وزارت بهداشت در طول ۲۴ ساعت گذشته (هفتم تا هشتم تیرماه) ۱۴۴ بیمار مبتلا به کووید۱۹ جان خود را از دست دادند.

 با در نظر گرفتن آمار مرگ در ۲۴ ساعت گذشته، ایران پس از مکزیک بالاترین آمار مرگ در پی ابتلا به کووید ۱۹ را ثبت کرده است. بر اساس آمار رسمی وضعیت ۲۹۴۶ نفر از بیماران مبتلا به کووید۱۹ در ایران وخیم گزارش شده است.

وزارت بهداشت ایران وضعیت پاندمی کرونا در استان‌های خوزستان، کردستان، آذربایجان غربی، هرمزگان و کرمانشاه را "قرمز" و استان‌های بوشهر، ایلام، آذربایجان شرقی و خراسان رضوی را در وضعیت "هشدار" اعلام کرده است.

دانشگاه علوم پزشکی قم نیز با اشاره به افزایش سه برابری تعداد افرادی که خواستار انجام تست‌کرونا هستند در مورد خطر شیوع مجدد کرونا را در استان قم هشدار داده است.

با افزایش شمار افراد مبتلا به کووید ۱۹ در سراسر کشور دولت در پی اجباری کردن ماسک صورت در مکان‌های سرپوشیده است. حسن روحانی یکشنبه هشتم تیر در ستاد مبارزه با کرونا اعلام کرد: «قرار است از هفته آینده ترتیباتی اتخاذ شود تا از ۱۵ تیر ماه تا انتهای ماه،‌ماسک را در مکان‌هایی که تجمع وجود دارد یا سرپوشیده است،‌الزامی کنیم.»

به گفته حسن روحانی، قرار است پوشیدن ماسک ابتلا برای دو هفته و در صورت نیاز تا پایان مرداد ماه اجباری شود. ایران از بهمن ماه گذشته با پاندمی کرونا درگیر است و بسیاری از کارشناسان از مدتها پیش هشدار می‌دهند که اقدامات دولتی برای مدیریت این پاندمی کافی نیست.

کشورهای دیگر مانند کره‌‌‌ جنوبی از آغاز پاندمی پوشیدن ماسک صورت در محافل عمومی را اجباری کردند و با اجرای محدودیت‌های رفت‌‌وآمد و افزایش ظرفیت آزمایشگاه‌های انجام تست کرونا، مدیریت بحران را آغاز کردند.

ایران، با در نظر گرفتن شمار تست‌های انجام شده در هر یک میلیون نفر جمعیت کشوری، در حال حاضر در رتبه ۹۱ جهان قرار دارد و برنامه مدونی برای قرنطینه یا محدودیت‌رفت‌وآمد در صورت افزایش آمار مبتلایان به ویروس کرونا ندارد.

حسن روحانی روز یکشنبه مدعی شد که ایران در مقایسه با جهان "کار عظیمی" در زمینه مهار کرونا انجام داده است. او از "همه مشاغل و همه مردم" خواست اصول بهداشتی را رعایت کنند و گفت: «راه دومی نداریم. راهش فقط مراقبت و رعایت اصول بهداشتی است.»

حسن روحانی ماه پیش پس از قرمز شدن وضعیت پاندمی در استان نفت‌خیز خوزستان، تأکید کرده بود که راه جز رعایت اصول بهداشتی وجود ندارد و فعالیت‌های اقتصادی کشور محدود  نخواهد شد.

او روز یکشنبه گفت بر اساس یکی ازمصوبه‌های جدید ستاد ملی مبازه با کرونا، اگر وضعیت پاندمی در یک شهرستان قرمز شود، ستاد استان می‌تواند محدودیت‌های یک هفته‌ای پیشنهاد دهد با هماهنگی‌هایی که صورت خواهد گرفت و با اطلاع و تایید رئیس جمهور محدودیت برای یک هفته اجرا شده و یا قابل تمدید خواهد بود.

 

منبع: ایرنا
با دوستان خود به اشتراک بگذارید:
کپی شد

دیدگاه تان را بنویسید

 
آنچه دیگران می خوانند:

    دیدگاه

    توسعه