ارسال به دیگران پرینت

اختصاصی ۵۵ آنلاین

چطور برای دستمزد بیشتر چانه بزنیم؟ | راهکارهای مفید و موثر

هزینه‌ها و تورم در حال افزایش‌اند، چطور محترمانه برای دستمزد بیشتر چانه بزنیم؟

(استفاده از مطالب اختصاصی ۵۵آنلاین بدون ذکر منبع ممنوع است)

مترجم: مژده اصغرزاده

هزینه‌ها و تورم در حال افزایش‌اند، چطور محترمانه برای دستمزد بیشتر چانه بزنیم؟

وقتی پای دستمزد در میان باشد، متقاضیان کار استانداردهای زیادی دارند. شرایط اقتصادی بر روند چانه‌زنی برای دستمزد تاثیر زیادی دارد. در کنار تورم، کمبود نیروی کار ماهر به افراد این قدرت را می‌دهد که بتوانند بیشتر درباره‌ی دستمزد خود چانه بزنند. 

 

در این مطلب، به شما یاد می‌دهیم چطور درست و محترمانه برای دستمزدتان چانه بزنید و درخواست حق‌الزحمه‌ی متناسب با زحمتتان را داشته باشید.

 

 مردم این روزها خیلی زودتر از قدیم حرف دستمزد را پیش می‌کشند. این روزها شرکت‌ها در همان ابتدای کار فوراّ از متقاضیان می‌پرسند که به ازای دریافت چه مبلغی حاضر به همکاری هستند. البته قصد آن‌ها از این پرسش، اغلب دانستن عدد دقیق نیست. متقاضیان هم بدون اطلاعات کافی درباره‌ی شغل و مجموع پاداش‌ها، نمی‌توانند عدد قطعی را اعلام کنند. 

 

قیمت‌ها در حال افزایش‌اند، حقوق مناسب باید چقدر باشد؟ 

اگر پیشنهادی برای دستمزدتان دارید و دستمزد اعلام شده کمتر از چیزی است که فکر می‌کردید، خجالت نکشید و سر دستمزد خود چانه بزنید. فقط ابتدا باید راه‌های چانه‌زنی را یاد بگیرید.

 

شرکت‌ها و کارخانه‌‌ها به نیروی کار خوب احتیاج دارند و با تورم فعلی، تعداد افراد متقاضی کار هم کم نیستند. اما باید جایی هم برای چانه‌زنی برای دستمزد باشد.

 

 عوامل متعددی در رقم دستمزد افراد نقش دارند؛ مثلا بیمه، موقعیت مکانی، مهارت‌های فرد، میزان بازدهی نیروی کار و شرایط اقتصادی مثل تورم و بازار کار.

 

سایت‌های کاریابی می‌توانند به افراد مشاغل مورد نظرشان را پیشنهاد کنند، اما صحبت کردن رو در رو با کارفرما مؤثرتر و مفیدتر است. البته می‌توان با افرادی که پیش از این در آن محل کار کرده‌اند صحبت کرد و از آن‌ها کمک و مشاوره گرفت. 

 

تورم یکی از دلایلی است که باعث می‌شود فرد برای دریافت حقوق بالاتر چانه بزند. اما این موضوع نباید تک بعدی باشد. متقاضی کار باید روی مهارت‌ها و ارزش‌های خاص و منحصربه‌فرد خودش هم تمرکز کند. مثلاً می‌تواند بگوید: «امیدوارم درباره ارزشی که برای مجموعه می‌آورم و می‌توانم براساس عملکرد، مهارت‌ها و تحصیلاتم آن را فراهم کنم هم حرف بزنیم. البته طبیعتاً عواملی مثل تورم و افزایش هزینه‌های زندگی را هم باید در نظر بگیریم.»

 

مذاکره درباره دستمزد برای مشاغل دورکار یا نیمه‌دورکار آسان‌تر است. از زمان شیوع کرونا بسیاری از شرکت‌ها ترجیح داده‌اند که کارمندان از خانه کار کنند. بعضی از کارمندان اظهار دارند که کار کردن در خانه باعث افزایش بهره‌وری آنان می‌شود و دوست دارند حداقل دو روز در خانه و سه روز در محل کار باشند.

 

اما اگر دورکاری برای شما اهمیت دارد، معطل نکنید و این مسئله را با کارگزار خود مطرح کنید. 

 

مثلاً می‌توانید درباره‌ی برنامه‌ی کاری خود به کارفرما بگویید: «خوشحال می‌شوم درباره‌ی روش همکاری در شرکت با شما حرف بزنم. روشی که من دوست دارم با شما همکاری کنم به صورت دورکاری یا نیمه‌ دورکاری است. در شرکت شما چنین شرایطی وجود دارد؟»

 

کار کردن از خانه این امکان را برای شما فراهم می‌کند که در هزینه‌های رفت‌وآمد صرفه‌جویی کنید، اما ممکن است به لوازم جانبی خاصی احتیاج داشته باشید که ممکن است گران باشد. مثلاً چاپگر یا دوربین یا هر چیز دیگری که اگر در دفتر بودید برای شما فراهم بود.

 

پس برای آنکه شغل مناسبی پیدا کنید باید در کنار مهارت‌های لازم برای کار بتوانید مهارت‌های رفتاری و گفتاری خود را نیز تقویت کنید و از اینکه پیشنهاد‌های خود را برای مدیرتان مطرح می‌کنید هراسی نداشته باشید.

منبع: ۵۵ آنلاین
با دوستان خود به اشتراک بگذارید:
کپی شد

پیشنهاد ویژه

    دیدگاه تان را بنویسید

     

    مولفان

    دیدگاه

    توسعه