ارسال به دیگران پرینت

اگزما پوستی چیست؛ چه علائمی دارد و برای درمان اگزما چه باید کرد؟

احتمالاً شما هم تصور می‌کنید که اگزما فقط یک مشکل ساده‌ی پوستی است که اگر کاری به کارش ندا‌شته باشید، خود‌به‌خود از بین می‌رود. باید بدانید تصورتان اشتباه است!

اگزما پوستی چیست؛ چه علائمی دارد و برای درمان اگزما چه باید کرد؟

۵۵آنلاین :

پوست اولین خط دفاعی بدن هر انسانی است و از دو لایه بیرونی و درونی تشکیل شده است. لایه بیرونی متشکل از سلول‌هایی است که سرشار از آب و چربی هستند. در واقع چربی‌ها موجب حفظ و نگهداری آب موجود در سلول می‌شوند.
بدین صورت اگر به اگزما مبتلا شده باشید، بدین معنا خواهد بود که پوست چربی کمتری تولید می‌کند و در چنین شرایطی توانایی پوست در نگهداری آب تضعیف خواهد شد. در حقیقت، اگر می‌خواهید پوستی سالم و زیبا داشته باشید، باید به افزایش قابلیت حفظ اب در پوست خود کمک کنید. اگر دچار اگزما پوستی شده اید به احتمال قوی فاصله بین سلول‌ها افزایش پیدا کرده است، زیرا از آب درون سلول‌ها کاسته شده است. به تدریج آب پوست از بین می‌رود و باکتری‌ها به سادگی وارد آن می‌شوند.
به همین دلیل است که صابون و مواد شوینده اگزما را بدتر می‌کنند. زیرا لیپید‌هایی را که پوست تولید می‌کند، از بین می‌برند و آن‌ها را با سرعت بیشتری نسبت به پوست سالم تجزیه می‌کنند. در‌نتیجه این امر پوست خشک، متورم و ترک خورده خواهد شد. تعدادی از دارو‌های خانگی جهت درمان اگزما و تقویت پوست برای حفظ رطوبتِ پوست در مطلب زیر بیان شده است که تمرکز اصلی درمان آن در حل مشکلاتی مانند خارش و التهابات پوستی است. ۱. روغن نارگیل ساده‌ترین روش برای درمان اگزما، بهره وری از روغن نارگیل است. این روغن به خوبی در پوست نفوذ می‌کند و فضا‌های بین سلولی را نیز به خوبی پر می‌کنند که موجب حفظ رطوبت پوست می‌شوند. روغن نارگیل البته یک چربی است و این همان چیزی است که شما برای جلوگیری از خشک شدن و التهاب پوست نیاز دارید. شیوه استفاده دست‌های خود را با آب بشویید و خشک کنید. روغن نارگیل را روی ناحیه مبتلا به اگزما اعمال کنید و اجازه دهید تا به خوبی جذب خشک و جذب شود. در صورت نیاز در طول روز به همین طریق روغن نارگیل را مصرف کنید.
۹ درمان خانگی برای اگزما
۲. روغن جوجوبا در حالی که روغن نارگیل برای درمان اگزما فوق العاده است، اما باید بدانید برای همه افراد مفید و موثر نخواهد بود. زیرا اگزما در بین افراد مختلف می‌تواند به شکل‌های متنوعی ظاهر شود. در صورتی که روغن نارگیل برای شما موثر واقع نشد، شاید بهتر باشد روغن جوجوبا را امتحان کنید. روغن جوجوبا در واقع روغن نیست، بلکه شبیه یک موم مایع است که به اعماق پوست نفوذ می‌کند.
در حقیقت ساختار مولکولی روغن جوجوبا مشابه‌ترین ساختار را به روغن‌های طبیعی پوست دارد. روغن جوجوبا دارای اسید‌های چرب با زنجیره‌های بلند و الکل‌های چرب است و به شکل طبیعی چرب و مرطوب کننده می‌باشد. اجازه دهید که نام الکل شما را متعجب کند! اما احتمالا باید بدانید الکل‌های چرب بر خلاف الکل بنزیل، ایزوپروپیل و متانول کم ضرر‌ترین الکل‌ها برای پوست به شمار می‌روند. شیوه استفاده دست‌های خود را با آب بشویید و خشک کنید. سپس روغن جوجوبا را روی قسمت‌هایی که اگزما ظاهر شده است اعمال کنید و به آرامی ماساژ دهید تا حداقل نیمی از آن جذب پوست شود. به یاد داشته باشید مقدار کمی از این روغن بسیار چرب است. بنابر این نیاز نیست در هر بار مصرف مقدار زیادی را استفاده کنید. در صورت لزوم می‌توانید روزانه ۳ نوبت از آن استفاده کنید.
۹ درمان خانگی برای اگزما
۳. ساخت یک کرِم خانگی زمانی که صحبت از لکه‌های خشک و خارشی و دردناک می‌شود، هیچ محصولی نمی‌تواند جای یک کرم خانگی را بگیرد. هر فردی می‌تواند این ترکیب را که حاوی روغن نارگیل، روغن جوجوبا، موم عسل و کره شیا است را با هم ترکیب کند. یکی از خواص موم عسل این است که این ترکیب را غلیظ می‌کند. کره شیا حاوی مقدار زیادی از اسید‌های چرب است. تعدادی از مزایای اسید‌های چرب عبارت است ترمیم و تسکین پوست قسمت آسیب دیده. همچنین می‌تواند باعث کاهش التهاب شود به ویژه در زمان‌هایی که اگزما ایجاد می‌شود. مواد لازم: • ۲ قاشق سوپ خوری کره شیا • ۲ قاشق غذا خوری موم • ۶ قاشق غذا خوری روغن نارگیل • ۴ قاشق غذا خوری روغن جوجوبا • عصار‌ه اسطوخودوس (اختیاری) • ظرف شیشه‌ای کوچک با درب سفت شیوه استفاده موم عسل و روغن جوجوبا را در یک ظرف بریزید و روی شعله حرارت بگذارید تا کاملا مخلوط و ذوب شود. زمانی که ذوب شدند، روغن نارگیل را اضافه کنید و در نهایت کره شیا. سر انجام مخلوط را درون ظرف شیشه‌ای بریزید و در صورتی که مقداری عصاره اسطوخودوس را نیز به آن اضافه کنید و هم بزنید. درب شیشه را محکم ببندید و اجازه دهید تا کاملا خنک شود. هنگامی که خنک شد آن را روی قسمت‌های مبتلا به اگزما بمالید.
۹ درمان خانگی برای اگزما
۴.گلیسیرین گیاهی در اکثر از درمان‌های خانگی اگزما، روغن مورد استفاده قرار می‌گیرد. در حالی که این روغن‌ها به درمان افراد زیادی کمک می‌کند، اما باید به این مسئله نیز توجه داشت که برای برخی نیز چندان مفید واقع نمی‌شوند. گلیسیرین در نظر اکثر افراد بسیار ارزشمند نیست. خوب است بدانید گلیسیرین، اساس لیپیده را تشکیل می‌دهد و معمولا یک فرآورده جانبی در صنعت صابون سازی به حساب می‌آید.
تفاوت بین گلیسیرین گیاهی و گلیسیرین معمولی این است که گلیسیرین گیاهی مبنایی گیاهی دارد. ریشه این گلیسیرین در روغن‌ها و چربی‌هایی است که در روغن پالم و نارگیل یافت می‌شود، اما گلیسیرین معمولی از چربی حیوانات به دست می‌آید و بر خلاف گلیسیرین گیاهی ارزش غذایی ندارد. گلیسیرین گیاهی که ارزش غذایی دارد دارای خلوص ۹۹.۷ است و مابقی ۰.۳ درصد آن را آب تشکیل می‌دهد.
این نوع گلیسیرین می‌تواند به باز گرداندن رطوبت پوست‌های خشک، خارشی و ملهتب کمک کند. گلیسیرین گیاهی، آب را جذب می‌کند و بدین شکل سبب حفظ رطوبت در پوست می‌شود. به قدری تاثیر گذار است که در صورتی که در یک شیشه گلیسیرین خالص را باز بگذارید، ۲۰ درصد آب آن تبخیر خواهد شد.
هنگامی که از این گلیسیرین برای درمان اگزما استفاده می‌کنید، شکاف‌های پوست که خشک و بی آب هستند، پر می‌شود و آب را از لایه‌های عمیق‌تر پوست به بالا خواهد کشید. به راحتی در آب حل می‌شود و به همین دلیل به عنوان یک مرطوب کننده مناسب شناخته می‌شود. مواد لازم: • گلیسیرین گیاهی • آب تصفیه شده • اسپری آب پاش شیوه استفاده نسبت آب و گلیسیرین ۱ به ۱ است. مخلوط آب و گلیسیرین را درون یک بطری بریزید و بطری را تکان بدهید تا کاملا با هم ترکیب شوند. مخلوط را روی نواحی اگزما زده، اسپری کنید. همچنین می‌توانید از نسبت ۱ به ۲ و یا ۱ به ۳ هم استفاده کنید. البته بهتر است از نسبت‌های پایین تری شروع کنید تا بدانید پوست تان چه واکنشی نشان می‌دهد. ۵. ایجاد تغییرات بلند مدت در زندگی برای بهبود یافتن برای دراز مدت به احتمال قوی باید برخی تغییرات اساسی را در زندگی خود ایجاد کنیددر واقع زمانی که به اگزما مبتلا می‌شوید باید بررسی کند که چه غذا‌هایی خورده اید و چه محصولات بهداشتی اعم از صابون، دارو و مواد شوینده را استفاده کرده اید. در نهایت، با این بررسی‌ها تصویری از علت اگزما در ذهن تان شکل خواهد بست و خواهید دانست که روزانه از مصرف چه چیز‌هایی باید پرهیز کنید. اجتناب از عوامل محرک اگزما و چیز‌هایی که باعث آلرژی می‌شوند رویکرد جامعی است که به درمان اگزما در دراز مدت کمک می‌کند.
. جو دو سر هنگامی که تمامی موارد بالا را امتحان کردید، اما اگزما درمان و مدیریت نشد، بهتر است جو دو‌سر را امتحان کنید. برای بهره وری از خواص جو دو سر توصی می‌شود وان حمام را پر از آب کرده و جو دو‌سر را داخل آب بریزید و در وان دراز بکشید. عناصر شیمیایی موجود در جو دو سر خواص ضد التهابی دارند و می‌توانند بسیاری از التهاب‌های مرتبط با اگزما را بر طرف کنند. همچنین به نظر می‌رسد که برای درمان خارش نیز مفید واقع شوند. مواد لازم:‌ • ۱ فنجان جو دو‌سر • پارچه نازک یا چیزی شبیه آن • وان حمام شیوه استفاده جو دوسر را در یک پارچه بریزید و پارچه را محکم گره بزنید. سر آن را با طناب بلند یا چیزی نظیر آن ببندید. وان را پر از آب کنید و سپس چیزی را که با آن سر پارچه را بسته اید درست زیر شیر وان آویزان کنید. شیر آب را باز بگذارید تا وان پر از آب شیری رنگ و نرم شود. ۱۰ تا ۱۵ دقیقه در وان بمانید. سپس خود را با حوله‌ای نازک خشک کنید و مرطوب کننده‌ای را که همیشه از آن استفاده می‌کردید، روی پوست تان اعمال کنید. اصلا به پارچه دست نزدنید و بگذارید همانجا بماند. حتی می‌توانید آن را فشار دهید تا مواد بیشتری وارد آب شود.
۹ درمان خانگی برای اگزما
منبع : فرارو
به این خبر امتیاز دهید:
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید:
کپی شد

پیشنهاد ویژه

    دیدگاه تان را بنویسید

     

    دیدگاه

    توسعه