ارسال به دیگران پرینت

طرح تفصیلی موفق سایر شهرها در کرج الگوسازی شود

کرج - رئیس مرکز پژوهش‌های شورای اسلامی شهر کرج گفت: باید آسیب شناسی طرح‌های تفصیلی سایر شهرهای کشور را بررسی کنیم تا بتوان بر اساس یک الگوی مناسب طرح تفصیلی را برای کرج پیاده‌سازی کنیم.

محمد اسدیان عصر پنجشنبه در نشست بررسی روند پیشرفت طرح تفصیلی شهر کرج که با حضور برخی از اعضا شورای شهر، معاونین شهردار و مشاوران طرح تفصیلی برگزار شد، اظهار کرد: الگوی توسعه در تمام بخش‌ها باید در چارچوب منطقی پیش برود.

وی تصریح کرد: نگاه ما در مرکز پژوهش‌های شورای شهر کرج این است که مدل حکمرانی شهری در کرج مشخص شود.

رئیس مرکز پژوهش‌ها و مطالعات راهبردی شورای اسلامی شهر کرج بیان کرد: باید آسیب شناسی طرح‌های تفصیلی شهرهایی مانند یزد، مشهد، اصفهان و اهواز را بررسی کنیم تا بتوان بر اساس یک الگوی مناسب طرح تفصیلی را برای کرج پیاده سازی کرد.

وی متذکر شد: نگاه از جز به کل از بین رفته و باید از کل به جز صورت گیرد و شورای شهر ششم تقویت نقاط قوت شورای قبلی را خواهد داشت و اگر نارسایی باشد سعی می‌کند نارسایی‌ها را تقویت کند.

طرح تفصیلی انسان‌محور و محیط‌زیست‌محور باشد

علیرضا رحیمی محمودآبادی، نایب رئیس شورای اسلامی شهر کرج نیز در این جلسه اظهار کرد: طرح تفصیلی موضوع مهمی است که سرنوشت مردم و مدیریت شهری در حوزه زندگی شهری را تعیین می‌کند یعنی جهات حرکت مدیریت شهری را می‌بیند و مستقیماً با اقتصاد و روح و روان مردم درگیر است.

وی افزود: بر همین اساس تدوین طرح تفصیلی باید با نگاه رفع نیازهای شهر و شهروند صورت گیرد و ضروری است تا مباحث تبیین شده از سوی مشاوران، در کمیسیون شهرسازی به بحث و بررسی گذاشته شود و نظرات اعضای شورا در این زمینه دیده شود تا طرح و پروژه قابل دفاعی داشته باشیم.

نایب رئیس شورای اسلامی شهر کرج با اشاره به اینکه متأسفانه طرح تفصیلی از سال ۹۳ آغاز شده و تاکنون به طول انجامیده است، گفت: امروز نباید به دنبال بازنگری و رفع مغایرت‌ها باشیم و با توجه به اپیدمی‌ها و سبک زندگی مردم همچنین شرایط اقتصادی شهری و کشور باید توجه ویژه‌ای در حوزه نیازهای شهری و مردمی داشته باشیم و با افق جدید در دهه اول سده ۴۰۰ صورت پذیرد. نباید مجدداً با تصویب طرح تفضیلی جدید دنبال رفع مغایرت‌ها و نواقص طرح برویم.

رحیمی با تأکید بر جلوگیری از کارهای روتین و کلیشه‌ای از سوی مشاوران طرح تفصیلی اظهار داشت: کسری‌های سرانه‌های خدماتی و رفاهی و بی‌عدالتی‌هایی که در توزیع خدمات مربوطه به رفاه مردم در محلات مختلف شهری به ویژه محلات کم‌برخوردار وجود دارد، مشاور باید به معنی واقعی به دنبال بر طرف کردن این معضلات باشد.

وی توزیع سرانه‌های ورزشی، فرهنگی و فضای سبز، رفاهی گردشگری و آموزشی را از جمله نیازهای اصلی شهر در محلات کم برخوردار ذکر و عنوان کرد: سیاست اصلی مدیریت شهری در دوره کنونی توزیع عادلانه خدمات است تا بتوانیم نابرابری در محلات را در بازه زمانی پنج‌ساله تا حد امکان برطرف کنیم.

نایب رئیس شورای شهر کرج توجه به پهنه‌های امن خانگی، انسان‌مداری، محوریت پیاده مداری، رفاه شهروندان در حوزه‌های حمل و نقل و بهره‌گیری از روش‌های مدرن و نگاه‌های اسلامی و دینی در معماری شهری را از جمله موارد ضروری در تدوین طرح تفصیلی دانست و باید از ابعاد فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی و کالبدی برای شهر و شهروندان امن باشد.

وی گفت: شناخت پتانسیل در شهر کرج و جهت‌دهی در جذب سرمایه‌گذاری بخش خصوصی و توسعه عمودی به جای افقی شهر، حفظ حریم فضای سبز شهری از جمله موضوعاتی است که باید عوامل دست‌اندرکار برنامه‌ریزی کنند.

رحیمی مقابله با بی‌عدالتی در حوزه شهری را شعار شورای ششم عنوان کرد و متذکر شد: اصلی‌ترین اولویت و سیاست در این دوره از شورا از بین بردن فاصله ارائه خدمات در محلات برخوردار و کم برخوردار بوده و امید است تا پایان دوره شاهد تحقق این مهم در شهر کرج باشیم.

 

منبع: مهر
با دوستان خود به اشتراک بگذارید:
کپی شد

دیدگاه تان را بنویسید

 

دیدگاه

توسعه