ارسال به دیگران پرینت

آژیر خطر کرونا در سیستان و بلوچستان

بی‌توجهی به‌عواقب گسترش کرونا بدنبال سفرهای نوروزی و کم‌اهمیت شمردن آن به دلیل طولانی شدن حضور این ویروس سبب شده تا برخی افراد کمتر از قبل به رعایت نکات‌بهداشتی توجه کنند و زنگ خطر این ویروس بار دیگر در سیستان و بلوچستان به‌صدا درآید.

تصاویر متغیر رنگ‌های هشدار در سطح کشور هر بار در ایام تعطیلات چه تعطیلات نوروزی چه عیدهای مختلف و گاه حتی آخر هفته‌ها رو به تیرگی می‌رود، گویی برای برخی از افراد جامعه این رنگین کمان آبی، زرد، نارنجی و یا قرمز هیچ تفاوتی ندارد و یا آنقدر از ماندن در خانه خسته شده‌اند که خطر ابتلا و گسترش ویروس کرونا را به جان می‌خرند تا جان و دل خسته را چند روزی صفایی بخشند و هوایی تازه کنند.

حدود یک سال قبل کمی قبل‌تر از تعطیلات نوروزی هنگامی که تهیه ماسک و مواد ضدعفونی کننده کمی دشوار شده بود بسیاری از ما از عملکرد ضعیف مسوولان تا نبود امکانات و چه و چه گله داشتیم، اما تمام دردها هنگامی که برای مدت طولانی همراه آدم شوند به مرور زمان عادی یا به قول معروف "سِر" می‌شوند.

فرصت وقت گذاشتن برای اعضای خانواده را باید در این ایام غنیمت شمرد، دور هم بود و به حرف و دغدغه‌های یکدیگر گوش کرد، می‌توان در این روزهای نوروزی بجای گسترش ویروس و قرار دادن خود و دیگران در معرض خطر کمی بیشتر مراعات کرد و امسال را نیز سفر نرفت.

سیستان و بلوچستان که در اوایل نوروز وضعیت آبی کرونا را داشت هم‌اینک در بخش‌های مسافرپذیر و دیدنی خود زنگ خطر زرد شدن را تجربه می‌کند و ضرب آهنگ شیوع ‌کرونا در آن افزایش یافته است.

رییس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی زاهدان اظهارداشت: با افزوده شدن ۲۶مورد جدید کرونا در سیستان و بلوچستان شمار مبتلایان این ویروس در استان به ۲۸ هزار و ۳۱۳ نفر رسید.

دکتر محمد هاشمی شهری بیان کرد: هم‌اینک ۶۹ بیمار با علایم تنفسی در بیمارستان‌های سیستان و بلوچستان بستری هستند.

وی ادامه داد: همچنین ۱۴ بیمار کرونایی در بیمارستان‌های سیستان و بلوچستان تحت درمان قرار دارند.

رییس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان گفت: شمار درگذشتگان این ویروس در سیستان و بلوچستان با افزوده شدن ۲ نفر جدید تا کنون به یکهزار و ۱۸۳ نفر رسیده است.

وی اظهارداشت: از مردم عزیز تقاضا می‌شود در صورت امکان و نداشتن ضرورت در خانه بمانند و چنانچه از خانه بیرون می‌روند اصول بهداشتی و آداب تنفسی را به خوبی رعایت کنند.

هاشمی بیان کرد: از آنجایی که کشف راه‌های انتقال کرونا و عوارض ناشی از آن نیازمند گذشت مدت‌زمانی از شیوع و اپیدمی ویروس است و سپس بر اساس یافته‌های علمی رفتار عامل بیماری شناسایی می شود ضروریست شهروندان تمام نکات بهداشتی را رعایت کنند.

وی افزود: با وجود به ثمر نشستن طرح‌های پیشگیرانه و با وجود اینکه از روند کاهشی موارد ابتلا، موارد بستری و موارد فوت ناشی از بیماری خوشحال و خرسندیم اما بشدت نگران ورود استان به موج بعد همه گیری کرونا نیز هستیم.

زنگ خطر در چابهار به صدا در آمد

شهرستان‌های چابهار و کنارک در جنوبی ترین نقطه سیستان و بلوچستان واقع شده اند و به دلیل جاذبه‌های گردشگری، دریایی زیبا و آب و هوایی مطبوع می توانند سالانه هزاران گردشگر و بیننده را به خود جذب کنند.

چابهار تنها بندر اقیانوسی ایران اسلامی محسوب می‌شود که این امر در اولین گام آب و هوایی بی نظیر را به این شهرستان داده است و در ایام نوروز و زمستان بهترین هوا را دارد.

اما این مزیت‌ها هم‌اینک بلای جان سلامتی در چابهار شده است به طوریکه وضعیت کرونا در آن به رنگ زرد در آمده و اگر روند ورود گردشگر به آن ادامه یابد وضعیت به نارنجی تبدیل خواهد شد.

دبیر ستاد اجرایی خدمات سفر منطقه آزاد چابهار با بیان اینکه هفت هزار گردشگر طی ۶ روز در هتل‌ها و مراکز اقامتی چابهار اسکان داشتند گفت: با توجه به تغییر وضعیت کرونا از آبی به زرد در این منطقه از مردم می‌خواهیم سفرهای نورزی را به وقت دیگری موکول کنند.

عدنان حسینی با اشاره به اینکه ستاد اجرایی خدمات سفر در منطقه آزاد چابهار قبل از نوروز ۱۴۰۰ تشکیل شد اظهارداشت: در این ستاد، برگزاری تمامی برنامه‌های گردشگری را به مصوبات ستاد کرونا منوط کردیم.

دبیر ستاد اجرایی خدمات سفر منطقه آزاد چابهار با بیان اینکه مسافران بر اساس سلامتی افراد پذیرش شدند بیان کرد: بر همین اساس، سفرهای ایمن و هوشمند در منطقه آزاد چابهار، قبل از تحویل سال آغاز شد.

وی با بیان اینکه پیش از این، وضعیت چابهار به لحاظ شیوع کرونا، آبی بود تصریح کرد: در همین راستا و با تصویب ستاد کرونا مقرر شد تعداد حداقلی از گردشگران با رعایت پروتکل‌های بهداشتی به منطقه چابهار سفر کنند و ضمن حفظ سلامتی خود بتوانند به برنامه گردشگری‌شان هم برسند.

حسینی با اشاره به کاهش میزان گردشگران پروازی بیان کرد: تا سوم فروردین‌ماه امسال ۲ هزار و ۳۱۳ نفر از طریق هوایی وارد چابهار شدند.

وی گفت: رستوران‌ها و هتل‌های منطقه آزاد چابهار هم با رعایت موارد بهداشتی از مسافران و گردشگران پذیرایی کردند و با همین شرایط طی مدت‌زمان یاد شده «هفت هزار مسافر» را در مراکز اقامتی چابهار پذیرش کردیم.

وی تاکید کرد: با توجه به وضعیت شیوع کرونا، سعی کردیم در نیمه دوم تعطیلات نوروزی بیشتر موارد گردشگری را به صورت برنامه‌های مجازی برگزار کنیم هرچند که قبل از شیوع کرونا، هرساله میزبان گردشگران زیادی از نقاط مختلف کشور و جهان بودیم.

حسینی عنوان کرد: جشنواره‌های نوروزی موسیقی محلی، خوشنویسی، تجلیل از مفاخر فرهنگی و هنری منطقه، معرفی جاذبه‌های گردشگری، نمایشگاه عکس، نورافشانی و برگزاری آیین‌های مربوط به اعیاد شعبانیه و چندین برنامه جذاب دیگر به صورت مجازی برای مردم پخش خواهد شد و این برنامه‌ها تا پایان تعطیلات نوروزی ادامه خواهد داشت.

دبیر ستاد اجرایی خدمات سفر منطقه آزاد چابهار با بیان اینکه الان در چابهار با وضعیت زرد کرونایی مواجه هستیم تاکید کرد: پیشنهاد می‌کنیم مردم از انجام سفرهای غرضروری پرهیز کنند و در موقعیت‌های دیگر و مناسب‌تری به چابهار سفر کنند. «در تیرماه و جشنواره‌های دیگری در خدمت مردم خواهیم بود»

حسینی بیان کرد: وضعیت زرد کرونایی برای چابهار، یک نقطه خطر است و با وجود میهمان‌نوازی مردم چابهار پیشنهاد می‌کنیم مردم در زمان کاهش اپیدمی کرونا به این منطقه گردشگری سفر کنند و ما هم بتوانیم در شرایط بهتری از آن‌ها پذیرایی کنیم.

قابل به ذکر است که بسیاری از مسافرانی که به چابهار سفر می کنند در مراکز اقامتی سکنی نمی گزینند و به منزل اقوام رفته و یا در سواحل مختلف این شهر چادر برپا می کنند.

نباید این موضوع را نادیده گرفت که ویروس کرونا هنوز همچون قبل خطرناک است و نیز طولانی شدن شیوع این ویروس نباید زمینه را برای بی اهمیتی این ویروس مهیا کند و هر فرد باید به عنوان عضوی از جامعه مسوولیت خود را در قبال ریشه کنی و کاهش شیوع آن ایفا کند.

 

منبع: انتخاب
با دوستان خود به اشتراک بگذارید:
کپی شد

دیدگاه تان را بنویسید

 
آنچه دیگران می خوانند:

    دیدگاه

    توسعه