خبر فوری
ارسال به دیگران پرینت

گورهای بی‌نام و نشان پناهجویان در امتداد دیوار ترکی

ترکیه ساخت دیوار مرزی را سه سال پیش آغاز کرد تا جلوی پناهجویانی از ایران را بگیرد که اکثرشان از افغانستان، پاکستان و بنگلادش و نیز اعضای پ‌ک‌ک بودند.

 
هر ساله هزاران پناهجو در جستجوی یک زندگی بهتر از ایران به ترکیه می‌آیند. ترکیه برای جلوگیری از هجوم بی‌سابقه این پناهجویان دیوار مرزی کشیده که عبور این پناهجویان را دشوار کرده و سبب مرگ آنان شده است.  
دیوار مرزی ترکیه در سرحدات سوریه
به گزارش دویچه وله؛  وبسایت آلمانی "تاگس شاو" در گزارشی درباره دیوار مرزی ترکیه با ایران نوشته است که پناهجویان برای عبور از مرز ایران با ترکیه جان خود را به خطر می‌اندازند و کشته می‌شوند.

در این گزارش آمده است در سال‌های گذشته صدها هزار پناهجو از ایران وارد ترکیه شدند. اکثر این پناهجویان از کشورهای افغانستان، پاکستان و بنگلادش بوده‌اند.

در این گزارش به شمار پناهجویان ایرانی در ترکیه اشاره‌ای نشده است اما در سال‌های اخیر تعداد ایرانیانی که به ترکیه گریخته‌اند افزایش یافته است. در این گزارش تصویر گورهای بی‌نام و نشان پناهجویان هم منتشر شده که در هنگام عبور از مرز جان خود را از دست داده‌اند.

ترکیه قصد دارد در سراسر نوار مرزی این کشور با ایران به طول ۵۶۰ کیلومتر دیوار حفاظتی نصب کند.

سلیمان سویلو، وزیر کشور ترکیه اخیرا با  ارسال توییت تائید کرد که ۸۱ کیلومتر از دیوار مرزی با ایران در استان آگری که جنوب آن شهر وان قرار دارد، به اتمام رسیده است.

ترکیه ساخت دیوار مرزی خود را  سه سال پیش آغاز کرد تا جلوی هجوم پناهجویان از ایران را بگیرد. دلیل دیگری که مقامات ترکیه برای توجیه ساخت این دیوار عنوان کردند ورود اعضای پ‌ک‌ک، حزب کارگران کردستان ترکیه است.
سلیمان سویلو، وزیر کشور ترکیه اخیر هنگام بازدید از دیوار مرزی در شهر دوبایزید در استان آغری ترکیه گفت: «هم اکنون حدود صد تروریست پ‌ک ک در منطقه دامبات ماکو در شمال غربی ایران حضور دارند. این مسئولیت ایران است که آن‌جا را پاکسازی کند.»

ساخت دیوار مرزی به طول ۱۴۴ کیلومتر بین ایران و ترکیه در نیمه دوم سال ۲۰۱۷ آغاز شد. مقامات ترکیه گفته‌اند که این "دیوار امنیتی" مانع رفت و آمد اعضای پ ک ک، عبور و مرور قاچاقچی‌ها و مبادله کالای قاچاق از خطوط مرزی خواهد شد.
 

دیوار مرزی ترکیه در سرحدات سوریه

 ترکیه از سال 2011 در پی آغاز درگیری های داخلی در سوریه اقدام به احداث دیوار حائل امنیتی در مرزهای خود با سوریه کرد و  911 کیلومتر از مرز دو کشور با استفاده از دیوارهای بتنی و سیم خاردار مسدود شده است.

شبکه خبری سی.ان.ان ترک در گزارشی اعلام کرد که این دیوار، بزرگترین دیوار ساخته شده به دست بشر پس از دیوار چین و دیوار امنیتی در مرزهای آمریکا و مکزیک است.
 
 

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید:
کپی شد
  • ناشناس ارسالی در

    بهتر که کسی جرات نکنه از مرز استفاده کنه کشور به هرج و مرج انداختن

دیدگاه تان را بنویسید

 
آنچه دیگران می خوانند:

    دیدگاه

    توسعه