ارسال به دیگران پرینت

الخلیج آنلاین: به احتمال زیاد ایران ترور فخری زاده را در یک کشور سوم که منافع اسرائیل نیز در آنجا باشد، پاسخ می‌دهد

الزویری می گویدایران قطعا به ترور فخری زاده پاسخ خواهد داد، اما زمان و مکان این پاسخ، به محاسبات دقیق ایران نیاز دارد و به احتمال زیاد در یک کشور سومی انجام می‌شود که دربردارنده منافع اسرائیل نیز باشد.

أشرف کمال در الخلیج آنلاین نوشت: -عملیات ترور محسن فخری زاده چه زمانی انجام شد؟ روز جمعه ۲۷ نوامبر در شهری نزدیک تهران.

-پیامد‌های ترور فخری زاده کدام است؟ شاید باعث بروز مشکلات داخلی در ایران شود، علاوه بر اینکه تهران احتمالا در یک کشور سوم به این اقدام پاسخ می‌دهد.

-رابطه این حادثه با شکست ترامپ در انتخابات چیست؟ ارتباطی بین این دو نیست، بویژه آنکه از مدتی پیش برای این ترور برنامه ریزی شده بود و عاملان اجرای آن، منتظر لحظه مناسب بودند.

به گزارش سرویس بین الملل «انتخاب»، در ادامه این مطلب آمده است: در کمتر از دو ماه مانده به خروج ترامپ از کاخ سفید و در حالی که پیش بینی‌هایی در مورد احتمال وارد آوردن ضربه‌ای به تاسیسات هسته‌ای ایران به دستور ترامپ و با هدف بستن تمام راه‌های بازگشت به توافق هسته‌ای در برابر بایدن مطرح می‌شد، عملیات ترور فخری زاده انجام شد، تا شرایط را پیچیده‌تر کند.

محجوب الزویری، کارشناس مسائل ایران در این باره گفت: استراتژی ترور‌ها و جنگ سایبری در سال ۲۰۱۰ آغاز شد، اما در سال ۲۰۱۳ از شدت آن کاسته شد، تا زمینه‌ای برای موفقیت مذاکرات مربوط به توافق هسته‌ای فراهم شود. الزویری در گفتگو با الخلیج النلاین تصریح کرد: این استراتژی پس از خروج ترامپ از توافق هسته‌ای بار دیگر قدرت گرفت، به این دلیل که ایالات متحده و اسرائیل تلاش می‌کنند از قدرت تهران برای ساخت سلاح هسته‌ای بکاهند.

بر این اساس، ترور فخری زاده در چارچوب تلاش‌ها برای کاهش قدرت هسته‌ای ایران صورت گرفت، اما این عملیات مولود یک لحظه نیست، بلکه از قبل برنامه ریزی شده بوده و بعید است ارتباطی به تحولات سیاسی داخل آمریکا داشته باشد.

الزویری افزود: زمان بندی عملیات ترور، به فرا رسیدن لحظه مناسب مرتبط بوده، چرا که ترور یک دانشمند مستلزم تحت نظر داشتن او برای یک مدت طولانی است.

الزویری می گویدایران قطعا به ترور فخری زاده پاسخ خواهد داد، اما زمان و مکان این پاسخ، به محاسبات دقیق ایرانی نیاز دارد و به احتمال زیاد در یک کشور سومی انجام می‌شود که دربردارنده منافع اسرائیل نیز باشد.

زمان حساس

الزویری، محسن فخری زیاده را «سَر» برنامه‌های هسته‌ای ایران توصیف می‌کند، که ایالات متحده و اسرائیل مخالف آن برنامه‌ها هستند و تلاش می‌کنند به هر شکل ممکن مانع از دست یابی ایران به سلاح هسته‌ای شوند.

دو سال پیش، نتانیاهو در کنفرانسی از فخری زاده صحبت کرد و تصویر وی را بعنوان رئیس طرح هسته‌ای سرّی ایران نشان داد. تا اینکه ترور وی زمانی انجام شد که وزیر دفاع جدید آمریکا، کریستوفر میلز، از پایگاه‌های نظامی کشورش در خاورمیانه دیدن می‌کند.

این در حالی است که نیویورک تایمز در گزارشی به این موضوع اشاره کرده بود که ترامپ از نوامبر جاری از تصمیم خود برای وارد آوردن ضربه‌ای به ایران، بنابر توصیه معاونانش منصرف شد است. چند روز قبل هم بلومبرگ از دیدار سری بین نتانیاهو و بن سلمان، با حضور وزیر خارجه آمریکا و رئیس موساد در شهر نیوم عربستان خبر داد و در ۲۲ نوامبر جاری، فرماندهی مرکزی ارتش آمریکا خبر استقرار بمب افکن‌های "B-۵۲" در خاورمیانه را منتشر کرد، که فاکس نیوز این اقدام را پیامی برای ایران توصیف نمود.

 
 

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید:
کپی شد

دیدگاه تان را بنویسید

 
آنچه دیگران می خوانند:

    دیدگاه

    توسعه