ارسال به دیگران پرینت

چین در آرامش، جهان گرفتار کرونا

دکتر مراد عنادی - در حالی که این روزها بسیاری از کشورهای جهان با موج دوم و سوم ویروس نکبت کرونا دست وپنجه نرم می کنند و هر روز هزاران نفر در گوشه کنار جهان قربانی این ویروس منحوس می شوند و باز درحالی که اقتصاد کشورها هر روز کوچک تر می شوند و بسیاری از صنایع ورشکست شده و میلیون ها نفر بیکار و سرگشته شده اند اما از جولان این ویروس درچین یعنی محل تولدش خبری نیست.

ماههاست که مردم از طریق رسانه های جمعی و به مدد شبکه های اجتماعی اخبار کرونا را دنبال می کنند.هر روز در خبرها اسامی کشورهای زیادی از جمله  امریکا، انگلیس، هند، برزیل، ایران، فرانسه، اسپانیا، روسیه، ترکیه، ژاپن، ایتالیا و اسم دهها کشور دیگر با اعلام تعداد روزانه افراد مبتلا و تعداد جان باختگان کرونا به گوش می رسد اما در بین این اسامی چین غایب بزرگ است. همان‌کشوری که ایالت ووهانش کابوس وحشتناکی برای انسان قرن حاضر به ارمغان آورد، کابوسی که بوی مرگ و نکبت می داد. اما اکنون‌مدتهاست که نه از تعداد مبتلایان چینی به ویروس کرونا خبری به گوش می رسد و نه آماری از قربانیان کرونایی این پرجمعیت ترین کشور جهان.

معادله عجیبی است که مجهولات آن زیاد است. یک فرض این است که چین با دروازه بانی شدید اخبار و اطلاعات مربوط به کرونا، از رسانه ای شدن آن‌جلوگیری می کند اما فرض دیگر با رصد اخبار رونق کسب وکار،گردشگری و از سرگیری روند عادی زندگی روزمره در چین،مبین این واقعیت است که چین به طرز موفقیت آمیزی بر هیولای کرونا غلبه کرده است،هیولایی نامریی که درباره دست ساز یا طبیعی بودن بروز و ظهور مرگ بار آن‌ همچنان اما و اگرهای فراوانی وجود دارد.

برای مثال آمریکا که چین را بزرگترین رقیب خود می داند و چندین ماه است درگیر مبارزه با «ویروس کرونا» است، در حالی بیش از هشت میلیون مبتلا دارد و نزدیک به ۲۵۰هزار نفر از اتباع خود را از دست داده که چین اوضاع را نه‌تنها کنترل کرده؛ بلکه در جشن‌های «دوگانه» چین در ماه اکتبر سال ۲۰۲۰ نشان داده که از کرونا رهایی یافته و صرفا پنج هزار قربانی داده است.

نکته شگفت انگیز این که در این اعیاد (جشن پاییزه و بزرگداشت هفتاد‌و‌یکمین سال تأسیس جمهوری خلق چین؛ هفته طلایی چین) ۶۳۰ میلیون چینی به سفر رفتند. این رقم معادل ۸۰ درصد تعدادی است که سال گذشته اقدام به سفر کردند.

شگفت انگیزتر این که درآمد بخش توریسم چین در این مدت ۷۰ درصد سطح سال گذشته بوده و به رقم ۷۰ میلیارد دلار رسیده است و این در حالی است که در سایر نقاط جهان این بخش از اقتصاد ورشکسته، یا به کل تعطیل شده است.

علاوه بر این در هفته طلایی سینما، چین ۵۸۰ میلیارد دلار درآمد داشته است.‌‌

نیویورک تایمز هم‌اخیرا در گزارشی تحلیلی به نقل از اداره ملی آمار چین نوشت :

در سه‌ماهه ژوئیه، اوت و سپتامبر، اقتصاد چین با رشد ۹/ ۴ درصدی نسبت به همین فصل در سال گذشته مواجه شده است. عملکرد قدرتمند اقتصادی موجب شده تا چین تقریبا به رشد ۶ درصدی اقتصادی که تا پیش از آغاز کرونا گزارش داده بود، بازگردد. نیویورک‌تایمز می افزاید هرچند بسیاری از اقتصادهای برتر جهان به سرعت از عمق انقباض اقتصادی که در بهار رخ داده بود، خارج شدند، اما چین نخستین کشوری است که از رشد اقتصادی خبر می‌دهد.

این گزاره ها نشان می دهند ظاهرا در چین خبری از کرونا نیست و زندگی کاملا به دوران قبل از کرونا برگشته است.

با این خبرها مجهولات بزرگ این معادله همچنان‌ به قوت خود باقیست، آیا این ویروس آگاهانه برای به زانو در آوردن اروپا، آمریکا ‌و ژاپن بوجود آمد و تکثیر شد و یا چین با هوشمندی وبدون این‌که در خلق آن‌نقشی داشته باشد موفق شده از وضعیت پیش آمده به نفع افزایش و تثبیت جایگاه خود در معادلات قدرت بین المللی بهره برداری نماید. هر کدام از این فرضیات درست باشند یا غلط ازیک نکته نبایستی غافل بود و آن انتظار جامعه جهانی از چین است.

اکنون مردم کشورهای مختلف گرفتار کرونا، به تجربه چین در شکست این ویروس نیاز دارند و چین به لحاظ اخلاقی مسئولیت دارد تجربه خود را در اختیار کشورهای در حال مصاف با کرونا قرار دهد و فراتر از آن دارو و حتی در صورت موفقیت در ساخت واکسن کرونا در عرصه درمان نیز می بایست به یاری جهانیان بشتابد.

 

منبع: عصر ایران
با دوستان خود به اشتراک بگذارید:
کپی شد
 • فرشاد نجفی ارسالی در

  الله اکبر از دست این چینی ها

  • ناشناس ارسالی در

   فکر کنم چین درو ساخته فکر کنم چین میخواد همه‌ی دونیا نابود شود

 • reza ارسالی در

  خود چین ویروسو ساخته ...لعنتیا

 • ناشناس ارسالی در

  مرگ بر چین

 • محمد ارسالی در

  با درود خدمت استاد بزرگوار خودم،دقیقا چند ماهی است که این مسئله ذهن من رو درگیر کرده و به هیچ عنوان تئوری کنترل شیوع بیماری برایم قابل هضم نیست .من اعتقاد دارم که اگر چین را مسبب ساخت وانتشار ویروس بدانیم و فرضیه کنترل بیماری را هم درست تلقی کنیم ،خود کشور چین با استفاده از وارد کردن مثلا پادتن این ویروس در مواد غذایی پر مصرف برای همه شهروندان چینی یا آب آشامیدنی توانسته بطور محرمانه شیوع ویروس را کنترل کند،من بخاطر دارم که چند ماه پیش وقتی در رسانه ها تعداد مبتلایان روزانه چین را زیر ۲۰یا حتی ۱۰نفر اعلام میکردند بلافاصله گفته میشد که اکثر این مبتلایان روز اتباع خارجی بودند واین شک من را بیشتر میکرد. بدرود وخدانگهدارتان محمد زینالی دانشجوی شما در سال ۸۲ دانشکده علوم سیاسی رجایی شهر کرج

 • ناشناس ارسالی در

  این الگو .ویروس زدایی. روش درمان را کشور چین...انسانیت بخرج دهد..درجهت تضعیف وازبین بردن کرونا...تجربیات خود را بصورت جمعی وجهانی دراختیار کشورها قرار دهد...ادراک مسئولین چین در روح جمعی وبشریت جهان ..به مساعدت ومدد لازم وضروری است..این خواسته..از وظایف سازمان بهداشت جهانی است..که در این خصوص ضعیف عمل کرده!!...پزشکان..خواستار پیگیر مهم باشند..تسریع..نه تعلل..ممنون

 • ناشناس ارسالی در

  مرگ بر چین

دیدگاه تان را بنویسید

 
آنچه دیگران می خوانند:

  دیدگاه