خبر فوری
ارسال به دیگران پرینت

اشتباه رابپذیرید واز دختران دانش‌آموز، خانواده‌ها و معلمان عذرخواهی کنید!

آقایان! نمی‌شود که در سخنرانی‌ها از تکریم زن و شخصیت‌های پرفضیلتی همچون حضرت زهرا(س) و حضرت زینب(س) دم زد، ولی در عمل دختران با استعداد این سرزمین را نادیده گرفت.

حذف تصویر دختران از جلد کتاب ریاضی سوم دبستان مایه تأسف است اما تأسف آورتر از آن، توضیح و توجیه عجیب سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی در این رابطه است. در سایت این سازمان چنین آمده است:

«در ارتباط با تصویر روی جلد کتاب ریاضی سال سوم ابتدایی و ویرایشی که در این تصویر انجام شده است، از آنجا که تصویر قبلی بسیار شلوغ بود و تعداد مفاهیم ریاضی مطرح شده درآن تصویر بسیار زیاد بود، پیشنهاد دوستانی که از منظرهای هنری، زیباشناسی و روانشناسی بخش های مختلف کتاب را بررسی می کنند بر این بوده است که تصویر خلوت‌تر شود.»

این پاسخ مربوط به سازمانی است که برای اولین بار در چهل سال گذشته یک رئیس با رشته تحصیلی مرتبط (حسن ملکی، عضو هیئت علمی دانشگاه علامه و دکترای برنامه ریزی درسی) در صدر آن منصوب شده است و البته این دومین ارمغان رئیس ظاهراً متخصص این سازمان برای خانواده آموزش و پرورش است. وی در نخستین روزهای آغاز به کار خود، با ترتیب دادن نشستی رسمی، میزبان سران تجارت کنکور شد و هدف از این نشست را تعامل به جای تقابل با مؤسسات آموزشی عنوان کرد.

مسؤلان و کارشناسان مربوط در گروه تألیف کتب درسی شجاعت داشته باشند و به جای مایه گذاشته از خون شهدا آن چنان که در پایان پاسخ رسمی این سازمان آمده، این اشتباه را بپذیرند و عذرخواهی کنند.

با کمال تأسف، اعتبار نظام رسمی تعلیم و تربیت کشور به شدت رو به تنزّل گذاشته است، اما توجیه‌های غیرمنطقی بیشتر بر فاصله با مخاطبان میلیونی وزارت آموزش و پرورش می‌افزاید.

آقایان! نمی‌شود که در سخنرانی‌ها از تکریم زن و شخصیت‌های پرفضیلتی همچون حضرت زهرا(س) و حضرت زینب(س) دم زد، ولی در عمل دختران با استعداد این سرزمین را نادیده گرفت.

دختران و پسران سرزمین ما بسیار فهیم و مستعدند و رفتار شما را تحلیل می‌کنند. به جای مایه گذاشتن از شهدا در بیانیه خود، کمی از زمختیِ نگرش مردسالارانه خود در کتب درسی بکاهید و تا دیر نشده عذرخواهی کنید و نشان دهید که برای جامعه ارزش قائلید.

 

منبع: ایسکانیوز
با دوستان خود به اشتراک بگذارید:
کپی شد

دیدگاه تان را بنویسید

 
آنچه دیگران می خوانند:

    دیدگاه

    توسعه