ارسال به دیگران پرینت

خیز تئاتری‌ها برای برون‌رفت از بحران کرونا

بازار سینما روزهای کسادی‌اش را می‌گذراند. گویی بسیاری از سینما دوستان با توجه به خطر ابتلا به بیماری کرونا، عطای فیلم‌های روی پرده را به لقایشان بخشیده‌اند. سالن‌دارها اصرار دارند که سینماهاباز باشد و در مقابل، تهیه‌کننده‌ها رغبتی به اکران فیلم‌هایشان ندارند. آشفته بازاری است بازار این روزهای سینما. اما در این میان بازار «همزاد سینما»، قصه دیگری دارد.

بازار سینما روزهای کسادی‌اش را می‌گذراند. گویی بسیاری از سینما دوستان با توجه به خطر ابتلا به بیماری کرونا، عطای فیلم‌های روی پرده را به لقایشان بخشیده‌اند. سالن‌دارها اصرار دارند که سینماهاباز باشد و در مقابل، تهیه‌کننده‌ها رغبتی به اکران فیلم‌هایشان ندارند. آشفته بازاری است بازار این روزهای سینما. اما در این میان بازار «همزاد سینما»، قصه دیگری دارد.
 

تئاترهای روی صحنه با استقبال روبه‌رو شده‌اند و صف خرید بلیت تئاترها بیشتر از انتظار است. در دو هفته گذشته برخی از تماشاخانه‌های تهران ظرفیت خالی نداشته‌اند. البته فروش بلیت‌ها با رعایت فاصله اجتماعی به‌صورت یک صندلی در میان انجام شده است. گرچه باز هم گروه‌های دوستی یا خانوادگی که به تماشای تئاتر می‌آیند، هر یک، صندلی فاصله‌انداز را نادیده می‌گیرند و کنار هم می‌نشینند. به این ترتیب چیدمان تماشاگرها در مقایسه با گذشته به شکلی عجیب تغییر کرده است؛ عمدتا تماشاگران گروه گروه  در جایی جمع شده‌اند و در میان گروه‌ها، ردیفی از صندلی‌های خالی وجود دارد. به هر روی برآوردها نشان می‌دهد که بازار تئاتر پایتخت وضعیتی رو به بهبود را تجربه می‌کند. شایدبه همین دلیل باشد که تعداد اجراهای روی صحنه درحال افزایش است. این هفته ۱۱ گروه تئاتری جدید در تهران روی صحنه رفته‌اند.

  مجموعه تئاترشهر

«اودیسه ۲۰۲۰» عنوان نمایشی نوشته امین طباطبایی به کارگردانی آرش دادگر است که ساعت ۱۹:۳۰ در سالن چهارسو به صحنه آمده است. بازیگران این نمایش آرش دادگر، امین طباطبایی، عمار عاشوری، امیر رجبی و ندا حبیبی هستند. نمایش «فقط چهل روزه بودم» نوشته مسعود‌هاشمی‌نژاد به کارگردانی مسعود طیبی ساعت ۱۹ در تالار سایه روی صحنه است و ایمان‌میرهاشمی و آرزو صفی‌یاری بازیگران آن هستند.

  تماشاخانه ایرانشهر

«مرثیه‌ای برای ژاله. م و قاتلش» نوشته و کار میلاد فرج‌زاده از ۱۳ شهریور ساعت ۲۰ در سالن استاد ناظرزاده کرمانی این مجموعه با بازی صبا سرور، سپهر زمانی، نغمه طوسی، علی پوراحمدیان، الهه فرازمند و رضا مرشد اجرا می‌شود.

نمایش «اسموکینگ روم» نوشته مهدی زندیه و کار سعید زارعی ساعت ۱۹ در این مجموعه با بازی امیر امرایی‌نیا، محمدامین افشار، مریم بهمن‌پور، الهه پورسند، سویل جعفری، مهبد جهان‌نوش، فاطمه حسین‌زاده، فرناز حسینمردی، سعید زارعی، مرتضی سالاری، فاطمه صادق، علیرضا صمدزاده، بیتا طالشی و آهو قلندر روی صحنه است.

  خانه نمایش مهرگان

این تالار نمایشی از ۱۲ شهریور ماه ساعت ۱۹ میزبان نمایش «فصل گربه آبیست» به نویسندگی وحید فقیهی و کارگردانی شبنم قلی‌خانی است. نیما ابراهیمی، هستی پاکدل، سپنتا پزشکی، مهدی تحیری، کیانا تاجیک، نرگس جدیدی، محمد چیتی، محمد حاجی محمدی، زهرا حسن نژاد، پارسا خسروی، پژمان داودی، داود زارع گاریزی، محمدصادق سلمانیان، محمدرضا شجاعی، وحید فقیهی، محدثه شیخ قمی، علی ظریفی‌فر، محمدرضا عبدالله‌پور، یاسمن عبدالله‌زاده، زهرا علی یزدی، کیانا عزیزی، دینا غلامی، امین فرمانیان، ستایش کاوه، معصومه کسکنی، سارا منیرپور، کامیار مهدی زاده، محمدرضا نیکزاد و رها یزدی در این نمایش ایفای نقش دارند.

  تئاتر مستقل تهران

نمایش «سون سی» به نویسندگی علی دلپیشه و کارگردانی مجتبی راوش از ۱۲ شهریور ساعت ۲۱ در این مجموعه با بازی علی دلپیشه، فائزه یوسفی، حامد شریف‌پور، خالق استواری و امید دانشوران روی صحنه است.

«نوشت سر» عنوان نمایشی نوشته و کار محمدنیما مظاهری است که از ۱۲ شهریور ماه ساعت ۱۹ در تئاتر مستقل تهران اجرا می‌شود. بازیگران این نمایش هومن مقیمی، یوسف محوی، هدی احمدی، رز داورپناه، دانیال چاوشی، نرگس عبداللهی، بردیا باباپور، مونا شهسوار، مونا کشاورز، ابی شیشه بران، سیاوش عیسی‌زاده، رضا حسین‌زاده، نیما زین العابدینی، کسری فریادی، مهدی کریمی، شیما صفری، نفس محمدی، کیمیا کرمانیان، امیر نراقی، یاشار باب، نیما رضایی، آمیتا سیرانی، غزل بنی آدمی و فاطیما فاراب هستند.

  تماشاخانه سرو

نمایش «نقل سرخ» نوشته آرش عباسی و کار سیدامیر حسینی از ۱۳ شهریور ماه ساعت ۲۰ در این تالار نمایشی اجرا می‌شود. بازیگران این نمایش سید امیر حسینی، مهدی براری، امید چناقچی و سیدعرفان فرهی هستند.

  تماشاخانه ملک

نمایش «مجلس آذر» نوشته و کار حامد شیخی از ۱۲ شهریور ماه ساعت ۱۹ در این سالن نمایشی اجرا می‌شود و پرهام دلدار، ویدا لقمانی، حامد شیخی، علی اسدیان و مجتبی جعفری‌پور در آن ایفای نقش می‌کنند.

  تماشاخانه سنگلج

نمایش «عمو‌هاشم» به نویسندگی و کارگردانی داوود فتحعلی‌بیگی از ۱۲ شهریور  ساعت ۱۹ در این تالار نمایشی روی صحنه است و منیژه داوری، حمید رضا معدن‌کن و امیر آزادروستا در این نمایش ایفای نقش می‌کنند.

  عمارت روبه‌رو

«فقرات بی‌ستون» عنوان نمایشی با طراحی کاوه ساری، انوشیروان آریا و میلاد شجره به کارگردانی میلاد شجره است که با اجرای کاوه ستاری، انوشیروان آریا و میلاد شجره روزهای شنبه ساعت ۲۰:۳۰ در این سالن نمایشی اجرا می‌شود.

  فرهنگسرای نیاوران

نمایش «داستان‌های سرزمین مردمان خردمند» با طراحی و کارگردانی سعید چنگیزیان ساعت ۲۰ در باغ این فرهنگسرا اجرا می‌شود. علی ایزدی، راهله تعبدی، محمد دارآفرین، مهدی صناعتی، داوود ونداده، مهسا قریشی، طلیعه ایمانی، صونا احمدپور ملکی، حامد رجائی، مبینا آقاخانی، سپاس رضایی، سپهر سهرابی، ستاره بذرافشان و امیر بیرانوند بازیگران این نمایش هستند.

  مجموعه تئاتر دیوار چهارم

«حقایقی درباره یک ماهی مرده» نوشته محمد چرمشیر با تهیه‌کنندگی، طراحی و کارگردانی علی روان بد از ۱۳ شهریور ماه ساعت ۲۱:۳۰ در این تالار نمایشی روی صحنه است و بازیگران آن مرجان پورمحمودی، امیر شریعت، ابوالفضل سلحشور و میترا مسائلی هستند.

این تماشاخانه از دوم شهریور ماه ساعت ۱۹ پذیرای نمایش «خنکاری ختم خاطره» نوشته حمیدرضا آذرنگ با طراحی و کارگردانی پوریا جلال‌وند شده است. علیرضا زنده‌دل، بهار ودادی، پوریا جلال‌وندی، آوا ولدیان، فاروق محمدی، الهام غریب، مجید اقبالی، مهسا انصاری، علی دبستانی و یاسمن حسینی بازیگران این نمایش هستند.

  خانه نمایش دا

«برلین ۱۰:۱۰» به نویسندگی علی صفری و کارگردانی رها حاجی زینل ساعت ۱۹ در این تالار نمایشی اجرا می‌شود و بازیگران این نمایش نیما سپهرار، یاسمن خلیلی، حسن محمدیان، محمد پسندیده، سارینا آزاد میلانی، فرخ مهر کیوان مهر و نابت شفائی هستند.

  هنر گستر حیایی

نمایش «زندگی در لانگ شات یا مرگ در کلوزآپ» نوشته محمدرضا مالکی و جواد خورشا به کارگردانی و بازی محمدرضا مالکی از ۱۲ شهریور ماه ساعت ۱۹:۳۰ در این مجموعه در حال اجرا است.

  تماشاخانه استاد مشایخی

«بیا بریم تو دل یک شب پر ستاره» به نویسندگی جان پاتریک شنلی و ترجمه بهرنگ رجبی به کارگردانی دانیال کمانکش از ۱۲ شهریور ماه ساعت ۲۰ در این تالار نمایشی با بازی آسیه رزمی و سجاد گودرزی روی صحنه است.

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید:
کپی شد

دیدگاه تان را بنویسید

 
آنچه دیگران می خوانند:

    دیدگاه

    توسعه