ارسال به دیگران پرینت

علت هجوم مردم به کارگزاری ها و سرمایه گذاری گسترده در بورس چیست؟

از اواسط بهار ۹۸ تا پایان تابستان، شاخص کل بورس ایران با صعود شگفت انگیزی همراه شد و شاخص توانست رکورد ۵۵ ساله را شکسته و وارد کانال ۳۰۰ هزار واحدی شود و اکنون که چند هفته از پاییز نود و هشت می گذرد، همچنان بالای سیصد هزار واحد در نوسان است. در مهرماه ۹۷، متوسط حجم روزانه معاملات در بازار بورس ایران با شاخص ۱۶۰ هزار واحدی، زیر ۱۵۰ میلیارد تومان بود که این رقم در ۲۱ مهر ۹۸ به حدود ۲۰۰۰ میلیارد تومان روی شاخص ۳۲۰ هزار واحدی رسید. شما کدام بازار در ایران سراغ دارید که در فاصله ساعت ۹ تا ۱۲:۳۰، ۲ هزار میلیارد تومان گردش مالی را ثبت کند؟

۵۵آنلاین :

در چند ماه اخیر، شاهد هجوم میلیونی هموطنان در ۳۱ استان کشور به سمت ۱۰۶ کارگزاری بورس ایران هستیم تا با دریافت کد بورسی و دسترسی به سامانه معاملات آنلاین، کد خریدو فروش دریافت کرده و به جمع بورس بازهای ایرانی اضافه شوند. سودآوری بورس ایران از فروردین تا مهر۹۸ به گونه ای بوده است که نشریه فایننشیال تایمز آمریکا ، بازار بورس ایران را در صدر پر بازده ترین بازارهای بورس سال ۲۰۱۹ میلادی معرفی کرد.

بازار سهام ایران نسبت به ۱۲ ماه گذشته تا به حال ۷۳ درصد(بر اساس ارزش واحد پول ایران) بازدهی داشته و بر اساس طبقه بندی بلومبرگ، هم اکنون بهترین بازار برای سرمایه گذاری قلمداد می شود.

۳۰ شرکت برتر در بازار سرمایه ایران که در واقع ۶۰ درصد از ارزش بازار را بر عهده دارند شرکت های صادرات پتروشیمی، آهن و مس هستند. این صنایع با جاذبه بی نظیری که برای سرمایه گذاران خارجی ایجاد کرده، توانسته سرمایه های خارجی را جذب کرده و ریسک رکود اقتصادی را کاهش دهد .ارزش بورس و فرابورس نسبت به سال گذشته بر اساس دلاری نیز دوبرابر شده اما هنوز با رکورد سال ۲۰۱۴ این کشور کمی فاصله دارد.

گفته شده که بعضی ها با کد بورسی و دسترسی معاملات آنلاین افراد فوت شده نیز معامله می کنند. اگر چه سازمان بورس هنوز واکنشی به این شایعات نشان نداده است.

چه خبر شده است؟

اکنون، قریب به ۱۲ میلیون تن از ۸۰ میلیون شهروند ایران، کد بورس داشته که تنها ۲ میلیون تن از این افراد، فعال هستند. هجوم ماه های اخیر برخی از مردم به حضور در بازار بورس و تزریق نقدینگی شگفت انگیز ۸۱ هزار میلیاردی به بازار در نیمه اول سال، ما را با چند واقعیت غیر قابل انکار آشنا می کند:

  • بازار بورس ایران با توجه به تزریق گسترده نقدینگی هزاران میلیارد تومانی توسط سهامداران جدید، روند رو به رشدی را در میان مدت و بلند مدت تجربه خواهد کرد.
  • استقبال گسترده ملت ایران به سرمایه گذاری در بازار بورس ایران را باید به فال نیک گرفت و دولت برای تداوم حضور مردم و سرمایه گذاران حقیقی و حقوقی، بایستی با پرهیز از اقدامات شتاب زده (مثل زنگی کردن بازار پایه فرابورس)، دانش و آگاهی عمومی را ارتقا دهد و ابزارهای نظارتی و کنترل هوشمندانه خود را ارتقا دهید.
  • بررسی تکنیکال شاخص کل بورس ایران نشان می دهد که تا اوایل سال ۱۴۰۰ هجری شمسی، شاخص کل از مرز ۱ میلیون واحد عبور کند.
  • هجوم ایرانیان به دها کارگزاری در سراسر کشور در ماه های اخیر، نشان بارز این واقعیت است که بازارهای موازی (ارز-سکه-طلا-خودرو-ملک-زمین)، راکد بوده و این وضعیت احتمالا تا سال ۱۴۰۰ ادامه دار باشد.
  • سودآوری بسیاری از سهام در بازار بورس ایران در میان مدت و بلند مدت، به مراتب بیش تر از سرمایه گذاری در بازار های موازی فوق الذکر است و گین خوبی را برای سهامدار و نه نوسان گیر، به ارمغان می آورد.
  • بخشی از علت هجوم ایرانیان به کارگزاری ها و دریافت کد بورس، شرکت درعرضه اولیه های پر سود و شیرین سال ۹۸ است. عرضه اولیه ها، معمولا ۲۰ تا ۳۰ درصد سود تضمینی ظرف کم تر از ۱۰ روز را برای سهامدارش به ارمغان می آورد. چون به ازای هر کد بورسی، سهمیه مشخصی به شرکت کنندگان در عرضه اولیه تعلق می گیرد، لذا بورس باز ها، از افراد خانواده و آشنایان و دوستان می خواهند تا با مراجعه به کارگزاری و ثبت نام در سامانه سجام، کدبورس و کددسترسی به سامانه معاملات آنلاین گرفته تا از کد ان ها برای خرید سهام عرضه اولیه اقدام کنند.
بورس

ثبت ۱۹۰۰ میلیارد تومان معامله سهام در ۲۰ مهر ۹۸ که شاخص کل بیش از ۸۰۰۰ واحد مثبت شد

دلیل هجوم ماه های اخیر ایرانیان به بازار بورس، به هر دلیلی که بوده باشد، بایستی به فال نیک گرفت. اگر چه حضور آماتورها، نوسانات شدیدی به بازار داده، اما رکود در بازار های موازی و سود های شیرین سهامداران بلند مدت در بازار، ۲ محرک قوی برای عدم خروج سرمایه از باراز بورس ایران تا چند سال آینده است.

این به واسطه خوش بینی مفرط نگارنده به بازار سرمایه ایران نیست. بلکه شاخص های اقتصادی و اکو سیستم کسب و کار و مختصات اقتصاد ایران، چنین سیگنالی می دهد. استقبال مردم از خرید عرضه اولیه سهام در نیمه دوم سال ۹۸، ۲۰۰ درصد نسبت به نیمه اول سال نود و هفت، افزایش یافته است.

هر اصلاح و ریزشی که در شاخص کل و قیمت بعضی از پانصد و پنجاه واندی سهام بازار بورس ایران مشاهده میکنیم، اصلاح موقتی و کسب انرژی برای رکورد زنی دیگر و ثبت رکورد جدید خواهد بود.

بزودی سهام دولت در ۶ پالایشگاه نفتی عرضه شده و چندین پالایشگاه نیز عرضه اولیه می شود. تا سال ۱۴۰۰ همچنان روند بورس صعودی و فرصت عالی برای شکار سهام پر بازده با قیمت مفت کنونی است که در بلند مدت، سود های رویایی را در اختیار سهامداران صبور قرار می دهد.

منبع : روزیاتو
با دوستان خود به اشتراک بگذارید:
کپی شد

دیدگاه تان را بنویسید

 
آنچه دیگران میخوانند :

    دیدگاه