ارسال به دیگران پرینت

مردم بدنبال سوپرمن سیاسی

آرین‌منش: جریان سوم متولد خواهد شد اگر.../مراقب شعارهای سکولار کاندیداهای انتخابات مجلس باشیم

۵۵آنلاین :

یک چهره سیاسی اصولگرا ظهور جریان پوپولیسم در انتخابات آینده مجلس را محتمل خواند و گفت: به نظر می‌رسد یک جریان پوپولیسم ملی گرا امکان ظهور و بروز پیدا کند که با تکیه بر ملی گرایی و سکولاریسم بتواند جایگاه مناسبی را در مجلس شورای اسلامی به دست بیاورد.

«خطر پوپولیسم بیش از هر زمان دیگری احساس می شود»؛ این جمله ای بود که جواد آرین‌منش نماینده ادوار مجلس و عضو حزب موتلفه در گفت و گویی تلویحا به آن اشاره کرد.

او البته علت بروز و ظهور چنین جریانی را عملکرد برخی مسئولان کشور دانست و افزود: عملکرد ۴۰ ساله دو جریان عمده سیاسی یعنی اصولگرایان و اصلاح طلبان آسیب هایی را متوجه کشور کرده بر همین اساس مردم به دنبال سوپرمن هایی برای فرار از فقر و تبعیض کنونی هستند.

جریان سوم متولد خواهد شد اگر...

آرین منش با بیان اینکه تا به امروز همواره دو جریان سیاسی عمده اصولگرا و اصلاح طلب ابتکار عمل را در دست داشته اند، ادامه داد: همین دو جریان بودند که در انتخابات مختلف حاکمیت اکثریت مجلس و ریاست جمهوری را در اختیار داشته به طوریکه قدرت در میان آنها دست به دست می شده است اما شرایط امروز کشور به دلیل نارضایتی ها و مشکلات اقتصادی نسبت به گذشته متفاوت است که همین موضوع شرایطی را برای ظهور یک جریان متفاوت و به عبارتی یک جریان سوم فراهم می کند.

نماینده ادوار مجلس با بیان اینکه تداوم این روند بر انتخابات آینده مجلس تاثیر خواهد گذاشت، افزود: در چنین شرایطی اگر جریان سومی به عنوان جریانی نوگرا پدید آید که به صورت سازمان یافته بتواند قابلیت های خود را به جامعه معرفی کرده و با استفاده از ظرفیت های مغفول مانده قانون اساسی تحولی اساسی در زندگی مردم و اقتصاد کشور به وجود آورد می تواند جایگزین دو جریان عمده سیاسی شود.

خطر ظهور پوپولیسم ملی گرا وجود دارد

آرین منش تاکید کرد: در غیر اینصورت ابتکار عمل ممکن است به دست جریان پوپولیسم بیفتد، جریانی که با ارائه شعارهای فریبنده و تکیه بر نابرابری های اجتماعی و وجود فقر و فساد و تبعیض، شعار عدالت خواهی و تحقق رفاه نسبی را سر داده و با این روش ابتکار عمل را در دست خواهد گرفت.

وی ظهور جریان پوپولیسم در انتخابات آینده مجلس را محتمل خواند و ادامه داد: شاید در انتخابات آینده یک جریان پوپولیسم ملی گرا امکان ظهور و بروز پیدا کند که با تکیه بر ملی گرایی و سکولاریسم بتواند جایگاه مناسبی را در مجلس شورای اسلامی به دست بیاورد همچنان که در بعضی از کشورها مانند ترکیه این جریان توانست به قدرت برسد.

فعال سیاسی اصولگرا درباره علت استفاده جریان پوپولیست از شعارهای ملی گرایانه گفت: ببینید واقع امر این است که مردم ما ایرانی مسلمان یا مسلمان ایرانی هستند، در چنین فضایی عملکرد برخی مسئولان که با شعار دین پا به میدان گذاشته اما نه تنها در عمل ارزش های دینی را به منصه ظهور نرسانده بلکه حتی با شعار دین کارهای ضد دینی کردند به ارزش های جمهوری اسلامی آسیب رسانده و اسلام گرایی را مخدوش کرده است بر همین اساس است که گروهی یا جریانی ممکن است از این فرصت سوء استفاده کرده و شعارهای فریبنده ملی گرا را جایگزین شعارها و ارزش های اسلامی کرده و با این شعارها به مردم وعده هایی بدهند که همه سلایق مختلف اعم از افراد مذهبی و غیر مذهبی را بتوانند به خود جذب کنند.

شرایط فعلی کشور محصول همکارهای مشترک اصولگرایان و اصلاح طلبان است

نماینده ادوار مجلس با بیان اینکه چهل سال گذشته چه بخواهیم چه نخواهیم کارنامه دو جریان عمده سیاسی بوده است افزود: حاصل این کارنامه چهل ساله عدم تحقق برنامه های توسعه کشور، عدم دستیابی به اهداف چشم انداز ۲۰ ساله، وجود تبعیض، نابرابری، فقر و فساد است. تاکید می کنم شکل گیری نارضایتی های مردمی معطوف به یک جریان سیاسی نیست که جریان رقیب بخواهد از آن استفاده کرده و کارنامه خود را درخشان نشان دهد بلکه شرایط فعلی محصول همکارهای مشترک همه جریان های سیاسی در طول چهل سال گذشته بوده است.

مردم به دنبال سوپرمن هایی برای فرار از فقر و تبعیض هستند

ارین منش با یادآوری برخی اقدامات مفید انجام شده تاکید کرد: در طول این مدت اگرچه کارهای موثری هم در دستور کار قرار گرفته اما قاعدتا به اهداف غایی دست پیدا نکردیم لذا مردم به دنبال یک جریان، افراد یا سوپرمن های جدیدی هستند که نبض کار را در دست گرفته و تغییر و تحولاتی در شرایط ایجاد کنند.

وی گفت: تاکید می کنم این جریان نوظهور یا جریان سوم می تواند جریان متفاوتی باشد که با حرکت های انقلابی و عالمانه بتواند از ظرفیت های کشور در جهت ایجاد رفاه نسبی استفاده کند در غیر اینصورت و اگر چنین جریانی ظهور و بروز پیدا نکند جریان پوپولیستی با شعارها توخالی اما فریبنده و امید بخش می تواند به میدان آمده و ابتکار عمل را در دست بگیرد.

منبع : خبرآنلاین
با دوستان خود به اشتراک بگذارید:
کپی شد

دیدگاه تان را بنویسید

 
آنچه دیگران می خوانند:

    دیدگاه

    توسعه