خبر فوری
ارسال به دیگران پرینت

کتابخوانی در ایران

به نظر میرسد آمار چندان دقیق و واحدی از سرانه ی مطالعه و حتی تعریفی دقیق و علمی از مفهوم سرانه ی مطالعه در ایران ارائه نشده است آمارها از دو دقیقه در سال تا ۱۲۰ دقیقه در روز را برای هر ایرانی حکایت میکنند!

۵۵آنلاین :

در این مطلب کوتاه سعی شده که به برخی آمار انتشار یافته در باب کتاب و کتابخوانی در ایران و دلایل عدم توجه کافی مردم به مقوله ی مهم کتابخوانی پرداخته شود . هرچند که سالهاست در ورطه ی انتقاد صرف از این معضل بزرگ جامعه فرو رفته ایم و سیاستگذاران فرهنگی کشور قدم های چندان بزرگ و مهمی و کارآمدی برای عبور از این معضل برنداشته اند.

یکی از مولفه های رشد و توسعه ی هر کشوری آمار کتابخوانی مردم آن کشور است.

به نظر میرسد آمار چندان دقیق و واحدی از سرانه ی مطالعه و حتی تعریفی دقیق و علمی از مفهوم سرانه ی مطالعه در ایران ارائه نشده است آمارها از دو دقیقه در سال تا ۱۲۰ دقیقه در روز را برای هر ایرانی حکایت میکنند!

ده سال قبل رئیس کتابخانه ی ملی ایران سرانه ی کتابخوانی در کشور را برای هر فرد دو دقیقه اعلام کرد که با افزودن کتب درسی به این آمار تا ۶ دقیقه در روز قابل افزایش بود.

آن گونه که از ظواهر پیداست طی این سالها تنها یک بار آماری نسبتا رسمی منتشر شد که طبق آن مرکز پژوهش های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی پس از بررسی آمار مطالعه ی ۲۸ استان سرانه ی مطالعه در ایران را برای هر فرد ۷ دقیقه در شبانه روز اعلام کرد.

به این آمار وحشتناک باید آمار تیراژ کتاب ها را نیز اضافه کرد به گفته ی دبیرکل نهاد کتابخانه های عمومی کشور تیراژ کتاب در ابتدای انقلاب بین ۲۰ تا ۳۰ هزار جلد بوده اما امروزه اصلا وضعیت خوبی نیست با وجود آنکه بالای ۱۰ هزار ناشر رسمی در کشور مشغول فعالیت هستند.

اما دلایلی چند باعث به وجود آمدن چنین وضعیت نابسامانی در فرهنگ کتابخوانی ما ایرانیان شده که به برخی از آنان اشاره میکنیم:

_عدم تبلیغات درست رسانه ای. در توضیح این مطلب باید افزود که ساعت ها رسانه ی ملی به تبلیغ چیپس و پفک و روغن و...میپردازد حال آنکه حتی یک تبلیغ در مورد کتاب چه به صورت عام و چه خاص در بین صدها تبلیغ تلویزیونی دیده نمیشود.

_بالا بودن قیمت کتاب

_جایگزینی فضای مجازی و عادت کردن به مطالعه ی مطالب کوتاه و غیرعلمی و غیرکاربردی.

_عدم حمایت خانواده ها از فرهنگ کتابخوانی غالبا به دلیل مشکلات مالی.

_استفاده از کتاب به عنوان کالایی لوکس و زینتی در کتابخانه ها

_و...

کوثر محمدی هنجرویی

منبع : 55 آنلاین
با دوستان خود به اشتراک بگذارید:
کپی شد

دیدگاه تان را بنویسید

 

دیدگاه