خبر فوری
ارسال به دیگران پرینت

جواد علیزاده. کاریکاتوریست

مارادونا....

از مارادونا هرچه بگویم کم گفته ام که می دانم دیگران خیلی بهتر از من در باره‌ او نوشته و گفته اند.

او فقط یک فوتبالیست نبود   شخصیتی چند بعدی داشت و دارای ابعاد ورزشی، سیاسی، اجتماعی و فرهنگی و‌ملی بود .  زبان منتقد و  تند و ‌تیزی داشت  و هرگز از انتقاد از نحوه و‌زمان پخش تلویزیونی فوتبال با معیارهای سودپرستانه نظام سرمایه داری و  از تشکیلات مافیایی فوتبال به ویژه هاوه لانژ رئیس برزیلی وقت فیفا  دست بر نمی داشت حتا اگر به ضررش تمام شود.

اوج درخشش او در جام‌۸۶ مکزیک و‌ اوج  درخشش کارتون‌های فوتبالی منهم در  همان موقع بود. من بهترین و‌ خلاقانه ترین و  بیشترین کاریکاتورهارا از مارادونا کشیدم که نسل آن روز، کلی با آن ها خاطره دارد‌ وخودم هم همینطور. آن‌زمان دوران جنگ بود تفریح نبود هیجان و‌شادی نبود و فقط تماشای فوتبال نصفه و‌نیمه  

جام جهانی ‌‌ و هنرنمایی مارادونا تنها دلخوشی نوجوانان و  جوانان آن روزگار سرزمینم بود.

گرچه تلویزیون هم، فوتبال هارا  برخلاف امروز، مستقیم نشان نمی داد و پس از اعلام نتیجه بازی در  اخبارظهر،  به صورت خیلی خلاصه  و اخته شده، آخر شب بازی را نشان می دادند تا جوان ایرانی دچار هیجان فوتبال نشود! اما همان‌هم‌غنیمت بود .

 بگذریم که من شاید تنها ایرانی بودم که توانستم  فینال جام جهانی مکزیک را در ایران به روش ابداعی خودم به صورت مستقیم و زنده تماشا کنم به این شکل که  تا شب خودم‌را در خانه حبس و قرنطینه کردم اخبار رادیو تلویزیون  را گوش نکردم تا آخر شب فینال جام‌۸۶ را به صورت مستقیم و بدون اطلاع از نتیجه بازی، ببینم و‌ هیجان و لذت فوتبال مستقیم کاذب! را احساس کنم که همینطور هم شد... متاسفانه مارادونا قدر خود را ندانست و حواشی زیادی در زندگیش داشت اما حواشی و‌ مشکلاتش هم‌ مثل خودش شیرین‌ و جذاب بود.او، هم فرشته بود و‌هم‌شیطان مثل خیلی از ماها.... و ادعایی هم‌نداشت!. فقط حیف که غیر منتظره و‌نا باورانه رفت و دنیا دیگرچنین فوتبالیست بی نظیر و خبرساز و‌جنجالی و همیشه منتقد و جنگجو را به خود نخواهد دید.

منهم مثل خیلی ها بسیار غمگین شدم از رفتن‌ زود هنگامش و  هرگز هم  متوجه نشدم که این اسطوره بی همتا تا زمانیکه‌ زنده بود، آیا توانست کاریکاتورهای مارادونایی  مرا شخصا ببیند؟  یادش گرامی و هزاران افسوس...  

منبع: عصر ایران
با دوستان خود به اشتراک بگذارید:
کپی شد

دیدگاه تان را بنویسید

 
آنچه دیگران می خوانند:

    دیدگاه

    توسعه