خبر فوری
ارسال به دیگران پرینت

امان تصمیمی برای پیوستن به ناتوی عربی نگرفته است

یک مقام دولتی اردن روز شنبه در واکنش به اخبار منتشرشده در خصوص تلاش دولت آمریکا برای احیای طرح ناتوی عربی گفت: دولت اردن تصمیمی برای عضویت در این ائتلاف نگرفته است.

۵۵آنلاین :

این مقام دولتی اردن که نامش ذکر نشده، افزود: آمریکا به تعدادی از کشورهای منطقه از جمله اردن طرحی را ارائه کرده که درحال حاضر در دست بررسی است.

این مسئول اردنی افزود: ماهیت این طرح ایجاد یک مکانیزم برای هماهنگی بیشتر میان آمریکا و برخی از کشورهای منطقه در زمینه مقابله با چالش های امنیتی، دفاعی و اقتصادی است. وی تاکید کرد که امان درحال بررسی طرح است و تصمیمی در این زمینه اتخاذ نکرده است. خبرگزاری رویترز بامداد شنبه گزارش داد که دولت آمریکا بار دیگر در تلاش برای احیای طرح موسوم به «ناتوی عربی» است. این رسانه به نقل از منابع خود نوشت: واشنگتن با این طرح می‌خواهد همکاری بین 6 کشور عربی حاشیه خلیج فارس، مصر و اردن در زمینه دفاع موشکی، آموزش نظامی، مقابله با تروریسم و تقویت اقتصاد منطقه‌ای و روابط دیپلماتیک، افزایش یابد. به گفته این رسانه، این طرح که به صورت رسمی تحت عنوان «همکاری راهبردی خاورمیانه» یا به اختصار «مِسا/ MESA» شناخته می‌شود، ممکن است در نشستی مرتبط که برای 12 و 13 اکتبر (20 و 21 مهر) پیش رو در واشنگتن برنامه‌ریزی شده است، مورد بحث و بررسی قرار گیرد. کاخ سفید در بیانیه‌ای که در اختیار رویترز قرار داده، کار روی این طرح طی چند ماه گذشته برای تقویت همکاری میان متحدان آمریکا در منطقه را تایید کرده است. رویترز تاکید کرد که مقام‌های عربستان سعودی پیش از این هم در سفر سال گذشته «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا به این کشور، پیشنهاد یک توافق نامه امنیتی را مطرح کرده بودند، اما این طرح در آن زمان سرانجامی نیافته بود. به گفته این رسانه، اختلاف کشورهای عربی با قطر، از جمله موانع بزرگی است که در مسیر اجرای طرح ناتوی عربی قرار دارد. دولت‌های پیشین آمریکا هم بارها طرح‌های مشابهی برای شکل‌گیری اتحادی رسمی میان کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس کلید زدند، اما هیچ گاه موفق به اجرای آن‌ها نشدند.

منبع : ایرنا
با دوستان خود به اشتراک بگذارید:
کپی شد

دیدگاه تان را بنویسید

 
آنچه دیگران می خوانند:

    دیدگاه

    توسعه