ارسال به دیگران پرینت

اتحادیه اروپا | برای بازگشت برجام به مسیر صحیح، تلاش می‌کنیم

سخنگوی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت که این دفتر در حال انجام تلاش‌های دیپلماتیک فشرده برای بازگرداندن توافق هسته‌ای ایران به مسیر صحیح خود است.

در حالی که جمهوری اسلامی ایران تاکنون از طرف‌های اروپایی توافق هسته‌ای فقط وعده‌های عملی‌نشده شنیده اما اتحادیه اروپا مدعی است «جوزپ بورل» مسئول سیاست خارجی این سازمان برای احیای برجام تلاش می‌کند.

«پیتر استانو» سخنگوی دفتر سیاست خارجی اتحادیه اروپا امروز (چهارشنبه) گفت اتحادیه اروپا و بورل در حال انجام تماس‌های معمول و فشرده با تمام طرف‌های مرتبط با توافق هسته‌ای هستند تا آن را به مسیر اصلی برگرداند.

خبرنگار نشریه وال‌استریت ژورنال مستقر در بروکسل، با نقل قول این خبر از استانو در صفحه توئیتر خود، اما تاکید کرد که سخنگوی بورل از ارائه جزئیات بیشتر درباره ماهیت تلاش‌های دیپلماتیک مذکور خودداری کرد.

دولت آمریکا اردیبهشت‌ماه سال ۱۳۹۷ از «برنامه جامع اقدام مشترک» (برجام) خارج شده و ضمن اعمال تحریم‌های متوقف شده ذیل این توافق، تحریم‌های دیگری علیه ایران وضع کرد. 

تروئیکای اروپا علی‌رغم مخالفت‌های لفظی با خروج آمریکا از برجام به وعده‌های خود برای جبران آثار این خروج عمل  نکردند. جمهوری اسلامی ایران در واکنش به بی‌عملی کشورهای اروپایی در ۵ گام طبق مفاد برجام تعهدات خود ذیل برجام را کاهش داد.

ایران اخیراً از روز پنج اسفندماه اعلام کرد اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی را متوقف می‌کند. اقدام ایران در راستای اجرای قانون مصوب مجلس شورای اسلامی ایران است که شریکان ایران در برجام را به لغو تحریم‌ها و صیانت از منافع ملت ایران، در راستای حقوق مصرح جمهوری اسلامی ایران تحت بندهای ۲۶ و ۳۶ برجام ملزم می‌کند.

«سرگئی لاوروف» وزیر امور خارجه روسیه نیز چند روز قبل با لازم دانستن جدیت آمریکا در بازگشت به برجام برای حل بن‌بست توافق هسته‌ای ایران، ابراز امیدواری کرد که وضعیت در آینده نزدیک بهتر شود.

 

منبع: همشهری
با دوستان خود به اشتراک بگذارید:
کپی شد

دیدگاه تان را بنویسید

 
آنچه دیگران می خوانند:

    دیدگاه

    توسعه