ارسال به دیگران پرینت

میدل‌ایست‌آی گزارش کرد:

چالش بزرگ ترامپ برای پیروزی دوباره در انتخابات

اگر حزب دموکرات برنده انتخابات پاییز امسال باشد، یک احتمال قوی وجود دارد که دولت بایدن و رهبران این حزب در رابطه آمریکا با کشورهای حوزه خلیج‌فارس کاملا تجدیدنظر کنند. اگر آمریکا با رهبران این کشورها برخورد قاطعی داشته باشد، از لحاظ بین‌المللی هزینه بسیار کمی را متحمل می‌شود، اما در داخل مورد حمایت شدیدی قرار می‌گیرد. ائتلافی که جایگزین ترامپ می‌شود، چندقومیتی، چندمذهبی و از طبقه کارگر خواهد بود که به نابرابری درآمد و سرمایه می‌پردازد و برای حقوق بشر احترام قائل است

مردم آمریکا تنها چند ماه فرصت دارند تا با شرکت در انتخابات ریاست‌جمهوری در آمریکا یا دونالد ترامپ را دوباره انتخاب کنند یا  با انتخاب رقیب دموکرات او، جو بایدن، نام ترامپ را به عنوان یکی از چند رئیس‌جمهوری تک‌دوره‌ای در تاریخ آمریکا ثبت‌کنند.

به گزارش پایگاه خبری میدل‌ایست‌آی در صورتی که ممکن است از حالا تا نوامبر اتفاقات بسیاری رخ دهد، ترامپ برای پیروزی دوباره در انتخابات با چالش بسیار بزرگی روبه‌رو است. نتایج نظرسنجی‌های اخیر نشان می‌دهد که بایدن با نسبت ٥٠ به ٤١ از رقیب خود جلو افتاده است و کمپین ترامپ با مشکلات بسیاری دست‌وپنجه نرم می‌کند؛ تأثیرات ناشی از همه‌گیری ویروس کرونا روی سلامت عمومی و شرایط اقتصادی آنها در کنار راه افتادن موج تظاهرات علیه خشونت پلیس در برابر سیاهپوستان بعد از کشته‌شدن جورج فلوید.

احتمال برد بایدن

با اینکه این احتمال وجود دارد که ترامپ با وجود باخت در رأی عمومی دوباره برنده انتخابات شود، یعنی همان اتفاقی که در سال٢٠١٦ منجر به شکست هیلاری کلینتون شد، اما بایدن به طور مرتب در بسیاری از ایالت‌های کلیدی که محل نزاع دو حزب است، از رقیب خود جلو افتاده است؛ ایالت‌هایی مانند میشیگان، پنسیلوانیا و ویسکانسین.

سال‌های ریاست‌جمهوری ترامپ، اعتباربخشی عجیبی را در روابط آمریکا با کشورهای عربی تحت عنوان «معامله قرن» به خود دیده است. نمای عمومی این معامله از کشورهای عربی به ویژه کشورهای حوزه خلیج‌فارس نشان می‌دهد که اگر آنها در برابر جاه‌طلبی‌های اسراییل در فلسطین مقاومت نکنند، به این امید که  از حمایت کامل آمریکا و اسراییل در رویارویی با ایران برخوردار شوند. جنبه دوم این رابطه جدید شیوه بی‌چون و چرای آمریکا درباره فروش سلاح به کشورهای حوزه خلیج‌فارس است که با چشم‌پوشی از نقض حقوق بشر در این کشورها همراه است.

فروش سلاح

اصرار دولت ترامپ برای فروش سلاح به عربستان سعودی و امارات متحده عربی در میان مخالفان آن در کنگره آمریکا بسیار جنجال‌برانگیز بوده است. این جنجال‌ها به علت شرایط اسفبار حقوق بشری در یمن است که این دو کشور از زمان ورود به جنگ داخلی یمن در مارس ٢٠١٥ ایجاد کرده‌اند.

قتل وحشتناک جمال خاشقچی، روزنامه‌نگار سعودی در کنسولگری عربستان که اکتبر ٢٠١٨ در استانبول رخ داد، پرده از تناقضاتی در شیوه معامله‌گرانه ترامپ در رابطه با کشورهای خارجی برداشت. ترامپ گفت که قراردادهای سودآور تسلیحاتی با عربستان را با فشار آوردن برای برقراری عدالت واقعی به خطر نخواهد انداخت.   ترامپ حاضر است به رهبران کشورهای حوزه خلیج‌فارس کمک‌کند تا سیاست‌های لازم برای امنیت خود را بدون توجه به حقوق بشر یا دموکراسی به کار گیرند. این رهبران نیز از اسراییل در برابر فلسطین حمایت می‌کنند و از آمریکا به تعداد بسیار بالایی سلاح می‌خرند.  

تنظیم مجدد روابط با کشورهای عربی

اگر حزب دموکرات برنده انتخابات پاییز امسال باشد، یک احتمال قوی وجود دارد که دولت بایدن و رهبران این حزب در رابطه آمریکا با کشورهای حوزه خلیج‌فارس کاملا تجدیدنظر کنند.

اگر آمریکا با رهبران این کشورها برخورد قاطعی داشته باشد، از لحاظ بین‌المللی هزینه بسیار کمی را متحمل می‌شود، اما در داخل مورد حمایت شدیدی قرار می‌گیرد. ائتلافی که جایگزین ترامپ می‌شود، چندقومیتی، چندمذهبی و از طبقه  کارگر خواهد بود که به نابرابری درآمد و سرمایه می‌پردازد و برای حقوق بشر احترام قائل است.

برنی سندرز یکی از شخصیت‌های محبوب در حزب دموکرات است و هیچ شکی نیست که رویکرد این حزب به ایده‌های او نزدیک‌تر است. سندرز که عربستان سعودی را علنا محکوم‌می‌کند، نشان‌دهنده دیدگاه اکثر رأی‌دهندگان به حزب دموکرات و کنشگران آن است. با کاهش وابستگی جهانی به نفت خاورمیانه، رشد تکنولوژی‌های جایگزین و کشف زمین‌های نفتی جدید در آمریکای شمالی، اهمیت جهانی کشورهای خاورمیانه کاهش پیدا کرده است. کاهش قیمت نفت با شروع همه‌گیری کرونا به این روند سرعت بخشیده است. کشورهای حوزه خلیج‌فارس آنقدر روی ترامپ شرط‌بندی کرده‌اند که به احتمال زیاد بازپرداخت قابل توجه آن را تا قبل از پایان دوره اول نمی‌بینند و حالا اگر ترامپ بازنده انتخابات امسال باشد، این کشورها هم در میان بازندگان قرار خواهند گرفت.

 

 

منبع: شهروند
با دوستان خود به اشتراک بگذارید:
کپی شد

دیدگاه تان را بنویسید

 
آنچه دیگران می خوانند:

    دیدگاه

    توسعه