خبر فوری
ارسال به دیگران پرینت

دولت افغانستان برای آغاز مذاکره با طالبان هیچ پیش‌شرطی ندارد

رئیس شورای عالی مصالحه ملی افغانستان گفت: دولت در روند صلح هیچ‌ پیش‌شرطی ندارد، اما طالبان نیز باید قبول کنند که با اصل «یک فرد یک رای» نظام جمهوری مخالفت نکنند.

«عبدا... عبدا...»، رئیس شورای عالی مصالحه ملی افغانستان در نشستی به میزبانی موسسه صلح آمریکا، اصل «یک فرد یک رای» را بخش عمده نظام جمهوری عنوان کرد و گفت که طالبان با این اصل مخالفت نکنند. وی در یک کنفرانس ویدئویی تحت عنوان «چالش‌ها و فرصت‌های مذاکره با طالبان»‌ گفت که دولت افغانستان در روند صلح هیچ‌ پیش‌شرطی ندارد، اما از طالبان نیز خواست که با اصل «یک فرد یک رای» نظام جمهوری مخالفت نکنند. عبدا... عبدا... پیش از این نیز در نشستی به اعضای کمیسیون مستقل حقوق بشر گفته بود که ارزش‌های حقوق بشری معامله‌نشدنی است.

وی همچنین با ابراز نگرانی از کشته شدن غیرنظامیان، گفت که افزایش خشونت‌ها از سوی گروه طالبان پیش از آغاز مذاکرات بین‌الافغانی خبر مثبتی نیست.

عبدا... در ادامه تصریح کرد که صلح با تلاش، انعطاف‌پذیری و گذشت یک جناح به نتیجه نمی‌رسد و نیاز است که اجماع و اراده ملی برای آن شکل بگیرد و دو طرف نیز «انعطاف»‌ و «خویشتن‌داری» نشان دهند. رئیس شورای عالی مصالحه ملی افغانستان در این نشست گفت که در حال حاضر تلاش‌ها برای آزادی زندانیان، آماده‌سازی هیأت مذاکره‌کننده و کاهش خشونت‌ها و رسید‌گی به بحران ناشی از کرونا و جلب توجه کشورهای منطقه و جهان برای موفقیت روند صلح متمرکز است.

گفتنی است که روند تبادل زندانیان دو طرف اکنون با کندی روبه‌رو بوده و به همین دلیل، زمان و مکان مذاکرات بین‌الافغانی هنوز مشخص نشده است. به گفته عبدا...، فرصت پیش‌آمده برای برقراری صلح در افغانستان «بی‌نظیر» و «تاریخی» است.

وی از حکومت و طالبان نیز خواست که موانع و چالش‌های فراروی روند صلح را بردارند، زیرا به باور وی، اکنون دو طرف به این نتیجه رسیده‌اند که بحران کنونی راه حل نظامی ندارد. عبدا... عبدا... همچنین درباره ترکیب شورای عالی مصالحه ملی نیز گفت که تصمیم‌گیری در این شورا «جمعی»‌ خواهد بود. ب

ه گفته وی، زنان، جوانان و جامعه‌ مدنی در شورای عالی مصالحه ملی «نقش‌ اثرگذاری»‌ خواهند داشت. رئیس شورای عالی مصالحه افغانستان در حالی از افزایش خشونت‌ها ابراز نگرانی می‌کند که طالبان در روزهای گذشته خونین‌ترین هفته 19 سال اخیر را رقم زنند. بر اساس گزارش شورای امنیت ملی افغانستان، طالبان در هفته اخیر جوزای 1399، 291 نیروی امنیتی را کشته‌ و 550 نیروی دیگر را زخمی کرده‌اند. این در حالی است که به گفته مقامات در این شورا، 148 غیرنظامی نیز در جریان هفته از سوی گروه طالبان «کشته یا زخمی» شده‌اند.

منبع: آرمان ملی
با دوستان خود به اشتراک بگذارید:
کپی شد

دیدگاه تان را بنویسید

 
آنچه دیگران می خوانند:

    دیدگاه

    توسعه