ارسال به دیگران پرینت

تمیز کردن اجاق گاز

تمیز کردن اجاق گاز در سه سوت | راه آسان و معجزه آسا برای تمیز کردن اجاق گاز

تمام نکاتی که برای تمیز کردن اجاق گاز باید بدانید در خبر ملت بخوانید.

تمیز کردن اجاق گاز در سه سوت | راه آسان و معجزه آسا برای تمیز کردن اجاق گاز

چرا تمیز کردن اجاق گاز مهم است ؟ بهداشت اجاق گاز اهمیت بسیاری دارد، چرا که در ارتباط مستقیم با غذا و سلامت انسان است. تمیز کردن اجاق گاز در خانه تکانی اهمیت بسیار دارد. تمیز کردن اجاق گاز از مواردی است که باید بعد از هر آشپزی در لیست کارهای مهم قرار دهید. از آنجایی که تمیز کردن اجاق گاز نیاز به رعایت نکات ویژه‌ای دارد و گاهی خلاص شدن از شر کثیفی‌ها و چربی‌های سمج به کار سختی تبدیل می‌شود، آشنایی با نحوه تمیز کردن اجاق گاز اهمیت زیادی پیدا می‌کند. به همین بهانه در این مطلب سعی می‌کنیم به سؤال چکونه اجاق گاز را تمیز کنیم پاسخ دهیم و با بهترین روش‌های پاک کردن انواع اجاق گازها آشنا شویم.

راه آسان و معجزه آسا برای تمیز کردن 

 

روش اول تمیز کردن اجاق گاز: هیدروژن پراکسید و جوش شیرین

هیدروژن پراکسید یا آب اکسیژنه، نوعی سفیدکننده برای حذف مواد آلی و معدنی است. از این رو شما می‌توانید لکه‌های غذایی، پروتئین، دوده و چربی را به راحتی با هیدروژن پراکسید از اجاق گاز پاک و تمیز نمایید.

پیش از پاک کردن گاز استیل یا شیشه‌ای، حتماً آن را خاموش کنید و تا اتمام کار از اجاق گاز استفاده نکنید. مقداری هیدروژن پراکسید را با جوش شیرین مخلوط کنید و آن را با یک دستمال یا مسواک نرم و تمیز به تمام سطح اجاق گاز بزنید.

پس از ده دقیقه که ترکیب آب اکسیژنه و جوش شیرین خشک شد، آن را با یک دستمال مرطوب کاملاً پاک کنید. همچنین می‌توانید از یک حوله مرطوب آشپزخانه استفاده کنید تا اثری از ذرات جوش شیرین باقی نماند. سپس شما می‌توانید شاهد درخشان شدن اجاق گاز باشید.

روش دوم تمیز کردن اجاق گاز : آب جوش

یکی از روش‌های ساده پاک کردن گاز استیل، استفاده از آب جوش است. در این روش شما نیازی به ماده پاک‌کننده شیمیایی یا طبیعی ندارید و تنها با کمک آب می‌توانید اجاق گاز را تمیز و درخشان کنید. با این حال به یاد داشته باشید که هرچه لکه‌های تازه‌تر باشند، پاک کردنشان ساده‌تر خواهد بود.

توصیه می‌کنیم اگر اجاق گاز برقی دارید، حتماً آن را از برق جدا کنید. مقداری آب را تا دمای ۱۰۰ درجه بجوشاند و روی سطح اجاق گاز استیل بریزید. صبر کنید تا آب روی سطح گاز خنک شود. سپس با یک حوله تمیز یا اسفنج تمام سطح گاز را پاک نمایید. به یاد داشته باشید که گاز را کاملاً خشک کنید تا اثری از لکه آب باقی نماند و گازتان تمیز و درخشان شود.

روش سوم تمیز کردن اجاق گاز : نمک و جوش شیرین

نمک و جوش شیرین هر دو به تنهایی پاک کننده‌های قوی لکه چربی و روغن هستند. از این جهت شما می‌توانید از نمک و جوش شیرین به منظور پاک کردن لکه‌های روغن و چربی و حتی لکه‌های غذا از سطح اجاق گاز استفاده نمایید.

برای تهیه این تمیز کننده اجاق گاز، مقداری نمک و جوش شیرین را با چند قطره آب مخلوط کنید تا یک خمیر حاصل گردد. این ترکیب نمک و جوش شیرین را به مدت ۱۰ دقیقه روی سطح اجاق گاز قرار دهید تا کاملاً خشک شود.

در پایان خمیر خشک شده نمک و جوش شیرین را با یک حوله خشک از روی اجاق گاز پاک کنید و اثر باقی مانده خمیر را با یک دستمال مرطوب پاک کنید. در صورتی که اثر دستمال مرطوب روی اجاق گاز باقی ماند، آن را با یک دستمال نخی دیگر خشک و پاک نمایید.

روش چهارم تمیز کردن اجاق گاز : سرکه سفید

اگر می‌خواهید تمیز کردن اجاق گاز شیشه‌ای را تجربه کنید و نتیجه خوبی حاصل کنید، از سرکه سفید استفاده نمایید. سرکه سفید یک پاک‌کننده طبیعی و قوی است که شما می‌توانید با کمک آن تمام لکه‌های غذا و چربی را از اجاق گاز پاک نمایید و گاز شیشه‌ای درخشانی داشته باشید.

برای پاک کردن گاز شیشه‌ای، مقداری سرکه سفید را به با کمی آب مخلوط کنید و آن را داخل یک بطری اسپری قرار دهید. اگر اجاق گاز برقی دارید، حتماً آن را از برق بکشید یا شیر گاز را ببندید تا در کمال ایمنی اجاق گاز را تمیز نمایید.

ترکیب آب و سرکه سفید را روی اجاق گاز اسپری نمایید. سپس با یک حوله آشپزخانه بدون پرز، تمام سطح گاز شیشه‌ای را پاک کنید تا اثری از چربی و لکه مواد غذایی روی اجاق گاز باقی نماند. در نهایت شما شاهد اجاق گازی تمیز و درخشان خواهید بود.

روش پنجم تمیز کردن اجاق گاز : لیمو و جوش شیرین

جوش شیرین یک آنتی باکتریال خوب است که به بهداشت بیشتر اجاق گاز کمک می‌کند و لیمو نیز یک لکه‌بر مناسب برای اجاق گاز استیل است. در این صورت ترکیب این دو باعث خوش‌بو شدن اجاق گاز و درخشش آن می‌گردند.

مقداری آب‌لیمو را با جوش شیرین ترکیب کنید و خمیر حاصل را برای تمیز کردن اجاق گاز استیل روی آن قرار دهید. پس از ۱۰ دقیقه با کمک یک حوله آشپزخانه، ترکیبات را پاک کنید و سپس با یک دستمال مرطوب سطح اجاق گاز استیل را از خمیر جوش شیرین و لیمو پاک کنید تا دیگر لکه‌ای باقی نماند.

روش ششم تمیز کردن اجاق گاز : مایع ظرف‌شویی و جوش شیرین

در روش آخر شما می‌توانید با مقداری جوش شیرین و مایع ظرف‌شویی یک محول کفی تهیه کنید. مایع ظرف‌شویی یک پاک‌کننده قوی لکه روغن و چربی محسوب می‌شود. از این جهت ترکیب جوش شیرین و مایع ظرف‌شویی را روی یک اسفنج بریزید و تمیز کردن اجاق گاز استیل را برعهده بگیرید.

پس از پاک کردن لکه و دوده از سطح اجاق گاز، یک دستمال مرطوب بردارید و گاز استیل را از این ترکیب پاک نمایید. سپس با یک حوله خشک، اجاق گاز را تمیز کنید تا اثری از کف و رطوبت باقی نماند تا شما بتوانید درخشش اجاق گاز را تماشا کنید.

به این خبر امتیاز دهید:
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید:
کپی شد

پیشنهاد ویژه

    دیدگاه تان را بنویسید

     

    دیدگاه

    توسعه