ارسال به دیگران پرینت

گاردین:

جنگ و قحطی می‌تواند عمل نابودی نسل بعدی یمنی‌ها باشد

پس از سال‌ها خشونت در یمن، نیمی از جمعیت این کشور گرسنه هستند و ۴۰۰ هزار کودک زیر ۵ سال در معرض خطر مرگ بر اثر سوء‌تغذیه قرار دارند.

"قحطی" واژه‌ فنی و پیچیده‌ای است و نیازمند داده‌های کیفی است که یمن فاقد آن است. با این وجود، اگر برچسب‌ها را کنار بگذاریم، ۱۶ میلیون نفر یا نیمی از جمعیت این کشور، قطعاً گرسنه هستند.

در حالی که سازمان ملل سعی دارد برای برنامه بشردوستانه ۲۰۲۱ خود -حتی از محل کشورهایی نظیر انگلیس و پادشاهی‌های خلیج فارس که خود نقش فعالی در درگیری یمن دارند- بودجه جمع کند، وضعیت فقط در حال بدتر شدن است.

آژانس‌های امدادی هشدار می‌دهند که ۴۰۰ هزار کودک زیر ۵ سال در معرض خطر مرگ بر اثر سوء‌تغذیه هستند. در شبوه، تعداد موارد جدی سوء‌تغذیه در سال ۲۰۲۰، ۱۰ درصد افزایش داشته است. بیمارستانی در عبس که به جوامع روستایی دورافتاده خدمت‌رسانی می‌کند، به تازگی از ۴۱ درصد افزایش در موارد جدی سوء‌تغذیه، در مقایسه با بازه زمانی سال گذشته خبر داده است.  

برای کودکانی که از سوء‌تغذیه یا شیوع مرگ‌بار وبا و تب دنگی در یمن جان سالم به در می‌برند، آینده هنوز خطرات بسیاری دارد. پزشکی در شبوه، مختصراً این‌طور شرح داد که نگران است یمن یک نسل کامل را به خاطر جنگ از دست بدهد.

 

منبع: ايسنا
با دوستان خود به اشتراک بگذارید:
کپی شد

دیدگاه تان را بنویسید

 
آنچه دیگران می خوانند:

    دیدگاه

    توسعه