ارسال به دیگران پرینت

تقریبا یک میلیون نفر واکسن کرونای ساخت شرکت چینی سینوفارم را دریافت کرده‌اند

گروه چینی سینوفارم می‌گوید تقریبا یک میلیون نفر در این کشور بر اساس برنامه مصرف اضطراری واکسن کرونای ساخت این شرکت را دریافت کرده‌اند. سینوفارم (گروه ملی داروسازی چین) می‌گوید عوارض جانبی جدی در میان افراد دریافت‌کننده واکسن در برنامه مصرف اضطراری گزارش نشده است.

روه چینی سینوفارم می‌گوید تقریبا یک میلیون نفر در این کشور بر اساس برنامه مصرف اضطراری واکسن کرونای ساخت این شرکت را دریافت کرده‌اند.

 چین در ماه ژوئیه (تیر) برنامه مصرف اضطراری واکسن‌های کرونا را آغاز کرد که تا به حال شامل سه واکسن بالقوه ساخت این کشور برای کارکنان ضروری و سایر گروه‌های محدود شده است، هر چند که بررسی‌های بالینی این واکسن‌ها برای ثابت‌شدن اثربخش و بی‌خطر بودن آنها شروع نشده است.

سینوفارم (گروه ملی داروسازی چین) می‌گوید عوارض جانبی جدی در میان افراد دریافت‌کننده واکسن در برنامه مصرف اضطراری گزارش نشده است.

دو واکسن بالقوه کرونا در چین ساخت «گروه ملی زیست‌فناوری چین» (CNBG) که زیرمجموعه سینوفارم است و واکسن سوم ساخت شرکت سینوواک بیوتک در برنامه اضطراری به کار رفته‌اند.

هنوز معلوم نیست که این عدد یک میلیون نفر مربوط به کدام یک از این واکسن‌ها می‌شود.

واکسن‌های سینوفارم که از ویروس‌های کرونای غیرفعال‌شده بدون توانایی تکثیر ساخته شده‌اند، برای ایجاد پاسخ ایمنی باید در دوز تزریق شوند.

به گفته سینوفارم این واکسن‌های تجربی کارآزمایی‌های بالینی مرحله سوم را در کشورهای خارجی می‌گذرانند که شامل حدود ۶۰۰۰۰ می‌شود و تا به حال نمونه‌های خونی بیش از ۴۰۰۰۰ پس از ۱۴ روز از دریافت دوز دوم واکسن گرفته شده است. البته باز اعلام نشده که شمار مربوط به هر واکسن چقدر است.

کارشناسان هشدار می‌دهند که باید با داده‌های صرفا به دست آمده از برنامه مصرف اضطراری که در آنها نتایج قابل‌مقایسه از گروه کنترل استاندار وجود ندارد، با احتیاط برخورد کرد.

 

منبع: انتخاب
با دوستان خود به اشتراک بگذارید:
کپی شد

دیدگاه تان را بنویسید

 
آنچه دیگران می خوانند:

    دیدگاه

    توسعه