خبر فوری
ارسال به دیگران پرینت

خیلی سریع باید موانع رشد اقتصادی را از بین ببریم

زنجان- نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: خیلی سریع باید موانع رشد اقتصادی را از بین ببریم پیش بینی ناپذیر بودن اقتصاد در کشور سم مهکلی برای سرمایه گذاران داخلی و خارجی است.

عبدالناصر همتی بعد از ظهر پنج شنبه در گفت‌وگوی تلویزیونی در شبکه اشراق زنجان بدون اینکه به استان زنجان و ظرفیت های این استان اشاره کند، به عنوان کلی《استان》 در طول صحبت های ضبط شده خود اکتفا کرد و گفت: استان ها و مناطق مختلف کشور می‌توانند در زمینه صادرات نقش کلیدی داشته باشند و میزان صادرات در این بخش می تواند حتی به بیش از ۵۰ درصد میزان فعلی برسد.

همتی با بیان اینکه امروز شرایط اقتصادی کشور به گونه‌ای است که ما نیاز به یک اقدامات جدی و فوری برای اصلاح امور اقتصادی داریم، افزود: نظرسنجی‌ها و برآوردهایی که می‌شود، نشان‌دهنده آن است که بیش از ۷۰ درصد دغدغه مردم استان، معیشتی و اقتصادی است، بنابراین دولت آینده نمی‌تواند دولت غیراقتصادی باشد و نمی‌توان قبول کرد که در ذهن رئیس‌جمهور دولت آینده بینش اقتصادی حاکم نباشد. در دولت آینده نیاز داریم جلوی اشتباهات گذشته را بگیریم.

وی با بیان اینکه ما نیاز داریم که در کوتاه‌ترین زمان، ریل اقتصاد را تغییر دهیم، افزود: نیاز به این داریم که حکمرانی اقتصادی را که تا به امروز اشتباهی پیش رفته است، اصلاح کنیم. ما نیاز داریم به مردم بگوییم این روندی که در سال‌های گذشته طی شده، روند مطلوبی برای اقتصاد نبوده است.

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: میزان قدرت خرید مردم در سال‌های گذشته کاهش پیدا کرده است، علاوه بر این، سرمایه‌گذاری در کشور نیز روند کاهشی داشته است و رشد تولیدات نیز کاهش را در پیش گرفته است.

رشد تولید کشور طی سه دهه گذشته به میزان ۳ درصد در شأن مردم ایران نیست

همتی افزود: رشد تولید کشور طی سه دهه گذشته به میزان ۳ درصد به هیچ وجه در شأن مردم ایران نیست. همه ما به این موضوع اشرافیت داریم که اصل توسعه و اشتغال به رشد تولید بازمی‌گردد، به همین خاطر باید موانع تولید در کشور برداشته شده و به طور جدی از آن حمایت شود.

وی ادامه داد: حال این سئوال مطرح است که چگونه می‌توان تورم مضمن ساختاری را که در سه دهه گذشته به طور متوسط ۲۰ درصد بوده و اخیراً به خاطر فشار حداکثری و تحریم‌های ظالمانه آمریکا قدری افزایش پیدا کرده است را کنترل کرد.

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری با بیان اینکه ما امروز فرصت اشتباه و تداوم اقدامات اشتباهی که در گذشته مرتکب شده را نداریم، بنابراین باید به سمتی حکرت کنیم که اقتصاد بر سیاست حاکم شود، گفت: اگر اقتصاد بر سیاست حاکم نشود، باز هم ممکن است روند گذشته طی شود، یعنی در واقع باید بر اساس سیاست‌گذاری سیاست‌مداران پیش ببریم، بنابراین ناکارآمدی ادامه پیدا کرده و تخصیص بهینه نخواهیم داشت و قیمت‌گذاری دستور ادامه پیدا خواهد کرد.

همتی افزود: باید زمینه را برای حضور بخش خصوصی و مردم در صحنه اقتصاد فراهم کنیم. یکی از مسائلی که در اقتصاد کشور بسیار موثر است، مسئله تعامل داخلی و خارجی است، به همین خاطر شعار دولت من «تعامل از خانه تا جهان» است.

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: متاسفانه امروز به عینه می‌بینیم که در کشور به جای تعامل، تقابل وجود دارد و این تقابل در داخل کشور بیش از خارج از کشور است که همین موضوع نیروهای ما را مستهلک می‌کند و باید قدرت دولت جمهوری اسلامی ایران بر این استوار باشد که با تعامل بتواند مسائل و مشکلات را حل کند.

همتی ادامه داد: یکی از کارهای جدی که باید انجام دهیم، این است که موانع رشد اقتصادی را در کوتاه‌ترین زمان ممکن از بین ببریم. دیگر نمی‌توانیم بیش از این شاهد نوسان رشد اقتصادی در کشور باشیم. پیش‌بینی‌ناپذیر بودن اقتصاد سم مهلکی برای سرمایه‌گذاران است و همین مسئله باعث می‌شود تا همه به سمت فعالیت‌های سفته‌بازانه حرکت کنند. امروز نیاز به مهار تورم هستیم، در غیر این صورت این میزان تورم، سفره بخش عظیمی را کوچک و بخش کوچکی را که بیش از دو دهک نیست، بزرگ‌تر می‌کند.

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری با بیان اینکه اگر تا به امروز در خصوص مهار تورم به عنوان کسی که رئیس بانک مرکزی بودم، کاری انجام نشده است، دو دلیل دارد که یکی به خاطر وجود تحریم‌ها و دیگری به اختیارات بانک مرکزی بازمی‌گردد.

همتی گفت: بانک مرکزی یک سازمان بوده و در کنار آن باید یک مجموعه فعالیت کند و این یعنی بانک مرکزی نمی‌تواند به تنهایی این مشکلات را حل کند و قدرت و اختیاراتی فراتر از بانک مرکزی نیاز است تا بتوان بر این مشکلات فائق آمد.

همتی معتقد است: سایر کاندیداها این بینش اقتصادی را ندارند که بتوانند اقتصاد را از این مسیر خطرناکی که در حال حرکت در آن است، خارج کنند و قطع یقین با برنامه‌ای که دارم، برنامه‌ای قابل اجرا بوده و تحقق پیدا خواهد کرد. امروز نیاز داریم تا انزوای خارجی را از بین ببریم.

وی افزود: برخی معتقدند تحریم بر مشکلات کشور تاثیری نداشته و این مشکلات ناشی از سوءمدیریت مسئولان است که به هیچ وجه صحت ندارد؛ چرا که سه سال از نزدیک شاهد مشکلات کشور هستم.

تحریم ظالمانه همه درآمدهای ما را تحت تاثیر قرار داده است

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: تحریم ظالمانه همه درآمدهای ما را تحت تاثیر قرار داده است و پارسال درآمدی که به دست بانک مرکزی رسید ۵ میلیارد دلار بود، در واقع ما کشور را با این میزان سرمایه اداره کردیم و همین روند باعث تنزل ارزش پول ملی خواهد شد. دولت باید بتواند هزینه‌های خود را که ۷۰ درصد آن حقوق و دستمزد است را تامین کند.

وی با بیان اینکه برنامه‌های جدی در ۱۵ اولویت دارم که اولویت‌های اصلی در حوزه اقتصادی است که مهم‌ترین آن پیشبرد رفاه مردم است. ما معتقدیم معیشت مردم باید اصلاح شود؛ چرا که مردم امروز تحت تاثیر تحریم، تورم و کاهش ارزش پول ملی، قدرت خریدشان دچار مشکل جدی شده است، گفت: باید این قدرت خرید را به مردم بازگردانیم که این موضوع با عادلانه کردن پرداخت یارانه، بازتوزیع درآمدهای کشور و اخذ مالیات از درآمدها و دارایی‌هایی که جنبه سفته‌بازانه دارد و کاهش فشار مالیاتی بر تولیدکنندگان، محقق خواهد شد.

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: جوانان امروز نقش بسیار مهمی در کشور دارند، بنابراین باید جایگاه جوانان را در کشور احیا کنیم و خواستار این هستند که در زندگی آن‌ها دخالت کمتری صورت گیرد. ما می‌توانیم زمینه‌ای ایجاد کنیم که انگیزه ماندن در کشور و تلاش و فعالیت برای کشور در نزد جوانان افزایش پیدا کند.

همتی گفت: معتقدیم ۳۰ درصد مشاغل در دولت و غیردولت باید در اختیار زنان باشد. کابینه دولت آینده حتماً باید ۵۰ درصد در اختیار زنان و جوانان باشد. حتماً باید از حقوق زنان دفاع کنیم. ما باید به جامعه زنان اعتماد کنیم.

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری با بیان اینکه رقابت من با پنج کاندیدای دیگر نیست، بلکه رقابت من قهر با صندوق است و اگر قهر با صندوق برداشته شود، رقیبی نخواهم داشت، گفت: اگر مردم در انتخابات شرکت کنند، مطمئن هستم با برنامه‌هایی که دارم، قضاوت آن‌ها حتماً درست خواهد بود و خرد جمعی هیچ‌گاه اشتباه نمی‌کند و معتقدم ۲۸ خردادماه امسال حماسه بزرگی اتفاق خواهد افتاد و این حماسه باعث تقویت استقلال و قدرت منطقه‌ای کشور خواهد شد.

همتی با بیان اینکه سیاست خارجی بسیار مهم است و در دولت آینده توجه جدی به آن خواهیم داشت، گفت: معتقدیم باید منافع ملی خود را حفظ کنیم. منافع ملی به صورت کلان در کشور تامین می‌شود و سیاست خارجی ما مجری سیاست‌هایی است که این منافع را حفظ و تقویت کنند، بنابراین در تعامل با کشورهای دنیا چه در ارتباط با شرق با محوریت چین و روسیه و چه ارتباط با همسایگان که بسیار مهم است و چه در ارتباط با غرب که با تعامل و احترام متقابل می‌توانیم این روابط را توسعه دهیم و چه در سایر بخش می‌توانیم اقدامات خوبی را برای توسعه و تعامل داشته باشیم.

وی ادامه داد: تعاملی که در شعار دولت من است در این حوزه مصداق بهتری پیدا می‌‎کند؛ چرا که ما با تقابل به جایی نمی‌رسیم. ما نیاز داریم از انزوایی که ظالمانه بر ما تحمیل کرده‌اند، خارج شویم. معیشت مردم با تداوم انزوا، تقابل و تحریم‌ها حل نمی‌شود.

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری با بیان اینکه موضوعی که در کشور بسیار ضعیف شده، سرمایه اجتماعی است، این در حالی است که سرمایه اجتماعی سنگ زیربنای توسعه است، گفت: کشورهایی در دنیا است که منابع انسانی یکسانی دارند اما همین کشورها سطح توسعه متفاوتی نسبت به یکدیگر دارند و این به خاطر سرمایه اجتماعی آن‌ها است. سرمایه اجتماعی اعتماد بین مردم و دولت و مردم و حاکمیت است و باید تقویت شود اما متاسفانه امروز این سرمایه اجتماعی در کشور لطمه خورده است.

همتی با تاکید بر اینکه دولت باید دولت کالای عمومی باشد و باید در این زمینه‌ها سرمایه‌گذاری کند. دولت نباید در اقتصاد و جزئیات آن دخالت کرده و نباید قیمت‌گذاری کند. مهم‌ترین دغدغه امروز ما تولید است، افزود: برای اینکه موانع ایضایی بسیار زیادی داریم که باعث پشیمانی و منصرف شدن سرمایه‌گذار می‌شود. ما باید همه فضای کسب و کار را برای توسعه تولید مهیا کنیم و امروز رتبه جهانی ما به لحاظ فضای کسب و کار قابل قبول نیست.

بخش خدمات ارزش‌افزوده بسیار بالایی در کشور دارد

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: بخش خدمات ارزش‌افزوده بسیار بالایی در کشور دارد و ۵۵ درصد ارزش‌افزوده متعلق به بخش خدمات است، این در حالی است که به خاطر شیوع ویروس کرونا بخش خدمات در کشور آسیب جدی دیده است.

همتی افزود: یکی از اولویت‌های جدی دولت آینده این خواهد بود که بخش خدمات را به وضعیتی به مراتب بهتر از گذشته برساند. کرونا علی‌رغم مشکلاتی که به دنبال داشت، باعث شد تا شیوه تجارت و تولید در کشور دچار دگرگونی شود و امروز شاهد توسعه فروش و ارتباطات از طریق فضای مجازی هستیم و این می‌تواند زمینه خوبی برای اشتغال جوانان تحصیل‌کرده باشد.

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: کنترل تورم در واقع به معنای کنترل تورم است. برنامه‌هایی هم برای جبران آسیبی که قدرت خرید مردم متحمل شده است، داریم. ما باید بر اساس امکانات و منابعی که در اختیار داریم به مردم قول دهیم. توزیع درآمد در کشور بسیار نامناسب است و باید اصلاح شود تا مردم به آرامش برسند.

همتی افزود: توسعه صادرات غیرنفتی خوبی داشتیم و معتقدم استان‌ها می‌توانند در این زمینه نقش کلیدی داشته باشند. می‌توانیم در حوزه صادرات غیرنفتی حتی بیش از آن چیزی که امروز انجام می‌شود، محقق کنیم که این خود می‌تواند به اشتغال مناطق و استان‌ها کمک کرده و قدرت خرید مردم را نیز افزایش دهد.

وی ادامه داد: دمردم ایران در شرایط کنونی بسیار هوشیار و سیاسی هستند و باید اذعان کرد که بینش مردم بسیار بالا است. ما باید به بینش و نگرش مردم احترام بگذاریم. ما باید به اقوام و زبان‌های مختلف احترام بگذاریم. قدرت فرهنگ ملی ما در توجه به اقوام و بخش‌های مختلف کشور است و این یک شعار نیست، بلکه اعتقادی است که حتماً باید در کشور رایج شود.

 

منبع: مهر
با دوستان خود به اشتراک بگذارید:
کپی شد

دیدگاه تان را بنویسید

 

دیدگاه

توسعه