خبر فوری
ارسال به دیگران پرینت

توافق گوگل برای استفاده از محتوای ناشران فرانسه

شرکت گوگل ماهها پس از این که مقامات فرانسوی از این شرکت اینترنتی آمریکایی خواستند بابت انتشار محتوای رسانه به شرکتهای نشر و سازمانهای خبری پول پرداخت کند، با ناشران رسانه ای فرانسه به توافق رسید.

 گوگل که زیرمجموعه شرکت آلفابت است، در بیانیه ای اعلام کرد با ناشران به صورت تک به تک درباره توافق مجوز بر اساس عواملی نظیر مشارکت در اطلاعات سیاسی و عمومی و حجم روزانه انتشار محتوا، مذاکره خواهد کرد.

ناشران اروپایی بیش از یک دهه است که رگولاتورها را برای مقابله با قدرت گوگل و فیس بوک که میلیاردها یورو از درآمد تبلیغات را تصاحب کرده اند، تحت فشار قرار داده اند. اتحادیه اروپا تلاش کرده در برابر شکایات ناشران درباره نمایش غیرمنصفانه محتوای تولیدی آنها توسط گوگل اقدام کند. مدیران رسانه ای اروپایی می گویند این ژورنالیسم آنها بوده که کاربران را به این پلتفرمها کشانده است در حالی که شرکتهای فناوری بیشترین درآمد تبلیغات آنلاین را تصرف می کنند.

گوگل سال گذشته به منظور رعایت قانون جدید کپی رایت، نمایش نتایج جدید از سوی ناشران اروپایی در نتایج جست و جو را برای کاربران فرانسوی متوقف کرد. این شرکت آمریکایی در اکتبر اعلام کرد یک میلیارد دلار برای مدت سه سال به منظور پرداخت پول به برخی از رسانه های منتخب برای نمایش محتوای تولیدی آنها در بخش اخبارش اختصاص داده است.

بر اساس گزارش بلومبرگ، رگولاتور رقابت فرانسه سال گذشته بر مبنای اطلاعات ۳۲ نشریه مطبوعاتی اعلام کرده بود موتورهای جست و جو نظیر گوگل عامل ۲۶ تا ۹۰ درصد از ترافیک هدایت شده به سوی وب سایتهای خبری هستند.

 

منبع: ايسنا
با دوستان خود به اشتراک بگذارید:
کپی شد

دیدگاه تان را بنویسید

 
آنچه دیگران می خوانند:

    دیدگاه

    توسعه